• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از نوهد تا خرمشهر(20)


جنگ در بلوار طالقانی و 40متری

نیروهای عراقی تا کنار بلوار طالقانی و 40 متری رسیده بودند و تعداد 5 دستگاه تانک دشمن که نفوذ کرده بودند، آنجا بود. گروهبان سوختانلو و استوار جلالی از طریق بی‌سیم این خبر را دادند. دو قبضه تفنگ106 آنجا بود، که با مزدوران در نبرد بودند. در یکی از قبضه‌ها یک سرباز پیمانی و دو سرباز زرنگ که از دوستان شهید خاقانی بودند، آنجا با تانک‌های عراقی در جنگ و گریز بودند. من با یک قبضه تفنگ106 وارد ابتدای 40 متری شدم. همان لحظه استوار جلالی یکی از تانک‌ها را زده بود و می‌سوخت. به 300 متری آنها رسیدم و شلیک کردم. یکی دیگر از تانک‌ها آتش گرفت و شروع به سوختن کرد. سه تانک دیگر مانده بود. سرباز پیمانی هم یکی از تانک‌ها را زد و به تانک دوم عراقی خیلی نزدیک شده بود. تانک دوم سرعت خود را زیاد کرد و قبضه تفنگ106 را زیر گرفت و مچاله کرد و حدود 50 متر آن را روی آسفالت خیابان کشید.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

قبضه له شده بود و تانک، باقیمانده له شده قبضه را به پیاده‌رو برد. من که آن واقعه و حرکت را دیدم بسیار ناراحت شدم و برای سرباز پیمانی و یارانش، که سه نفر بودند، خیلی متأثّر شدم و بسیار اندوهگین بودم. احساس کردم هر سه شهید شده‌اند. تانک پشتش به من بود و من به آن تانک با ناراحتی شلیک نمودم. تانک کنار پیاده‌رو آتش گرفت و شروع به سوختن کرد و تنها یک تانک باقی مانده بود، که در تیررس استوار جلالی بود. او خیلی فرز و زرنگ بود و فرصت تیراندازی به تانک را نداد و آن را به آتش کشید. در بلوار 40 متری 5 تانک عراقی سوخته بود و آتش و دود منطقه را دربرگرفته بود. من از نظر روحی برای آن سه سرباز ناراحت بودم.

یک‌مرتبه دستی را دیدم که تکان می‌خورد و صدایی را شنیدم که گفت: جناب سروان ایازی ما اینجا هستیم. کمی جلو آمدم هر سه رزمنده در داخل جوب کنار بودند. از قبضه پایین آمدم و دست آنها را گرفتم و آنها را در آغوش کشیدم. با دیدن آنها بسیار شاد شدم. سرباز پیمانی گفت: جناب سروان ایازی، وقتی دیدم تانک به ما خیلی نزدیک شده است هر سه به داخل جوب کنار جادّه پریدیم. تانک عراقی جیپ ما را له کرد و تفنگ106 ما از بین رفت. هر سه آنها را سوار قبضه تفنگ106 خود کردم و خدای بزرگ را سپاس گفتم که این قهرمانان سالم هستند و سپس از 40 متری دور شدیم. سرباز پیمانی به من گفت: جناب سروان ایازی، بدبخت شدیم چون دیگر قبضه تفنگ106 با خودرو نداریم که با آن تانک‌های عراقی را بزنیم و با آن بجنگیم. آنها را دلداری دادم و گفتم تاریخ، مقاومت و دلیری و شهامت شما سربازان انقلاب را ثبت خواهد کرد و نام و یاد شما قهرمانان همیشه خواهد ماند. گفتم نگران نباشید درصدد خواهم بود سریعاً یک قبضه تفنگ106 با خودرو مربوطه فراهم کنم. متأسّفانه به علّت کمبود و نبود تفنگ106 و خودرو جیپ، هیچ وقت موفّق نشدم آنها را به سلاح مورد دلخواهشان مجهّز کنم . به آنها گفتم شما رزمندگان این بار با تفنگ‌هایتان قلب مزدوران عراقی را نشانه‌روی کنید و آنها را به جهنم بفرستید. جنگی تمام عیار همه شهر را فراگرفته بود.

 

 مهمّات اغتنمامی مزدوران بعثی عراق 17/8/60

 

منبع: از نوهد تا خرمشهر، جعفر ایازی، 1396، ایران سبز، تهران

1398/3/28 12:32:35 714 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
نیروهای عراقی تا کنار بلوار طالقانی و 40 متری رسیده بودند و تعداد 5 دستگاه تانک دشمن که نفوذ کرده بودند، آنجا بود. گروهبان سوختانلو و استوار جلالی از طریق بی‌سیم این خبر را دادند. دو قبضه تفنگ106 آنجا بود، که با مزدوران در نبرد بودند. در یکی از قبضه‌ها یک سرباز پیمانی و دو سرباز زرنگ که از دوستان شهید خاقانی بودند
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015