• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

مردان آسمان (24)


سرهنگ ابوالفضل مهرگان فر (قسمت دوم)

کلک مرغابی

اینجانب ابوالفضل مهرگان فر متولد سال 1329 در منطقه ورامین هستم. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در ورامین گذراندم و سپس به دلیل علاقه به پرواز به تهران آمدم و با پرس‌وجو به مرکز آموزش‌های هوایی واقع در خیابان تهران نو (دماوند امروز) رسیدم. از عهده‌ی آزمون‌های متعدد علمی، عملی و پزشکی برآمده و پس از گذراندم دوره‌های نظری و عملی خلبانی، موفق شدم از عهده‌ی آزمون اعزام به خارج نیز به خوبی برایم و همراه با تیمی 14 نفره به تگزاس آمریکا فرستاده شدم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

با وجود این که جزء بهترین‌ها در دوره‌ خود بودم در مواجهه با سامانه آموزشی آنجا به شدت دچار مشکل شدم. در ابتدای کار، مطالعه کتابی 1500صفحه‌ای با عنوان «فیزیولوژی هوایی» من را از پا درآورد. از استاد خود کمک خواستم. استاد هم با صبوری برای من و چهار دانشجوی دیگر با وضعیت شبیه به هم (که دو نفر دیگر ایرانی و دو نفر ویتنامی بودند) کلاس‌های اضافه‌ای برگزار کرد. مهمترین علت مشکل ایرانی‌ها این بود که تیم اعزامی از ایران با مدرک دیپلم، هم دوره‌ کسانی می‌شدند که تحصیلات همه کارشناسی و محل تحصیلشان نیز همان آمریکا بود. مشکل زبان، کار را به جایی رساند که با اجازه استاد ما چهار نفر در امتحان مجاز به استفاده از کتاب نیز باشیم. با این وجود من نمی‌دانستم که جواب سؤال در چه بخشی از کتاب آمده است و از دانشجوی کناری راهنمایی خواستم! او در پاسخ گفت:

«من مثل شما مجاز به دیدن کتاب نیستم پس نمی‌توانم کتاب را ببینم تا به شما کمک کنم!»

این برخورد منطقی و محترمانه، غیرت ایرانی‌ام را تحریک کرد و از استاد خود خواستم تا جلسه‌ای امتحان را ترک نمایم. استاد که در آن مدت به میزان توانمندی من آگاهی یافته و ریشه‌ی مشکلات را می‌دانست، این درخواست را نپذیرفت و باز کمک کرد تا بار دیگر بتوانم با تلاش و پی گیری مستمر، موفق شوم.

در یکی از روزها با ماشین شخصی به همراه یکی از دوستانم برای تفریح به بیرون از شهر رفتیم. در راه باران گرفت و جاده به شدت لغزنده شد. تصادف شدیدی رخ داد و در اثر جراحات وارده مدتی در بیمارستان بستری شدم. به این دلیل، حدود یازده ماه مرخصی پزشکی شامل حالم شد و این مدت باعث شد بدون هیچ نگرانی و استرسی در آمریکا زندگی کنم. ابتدا مشکل زبانم حل شد و این موضوع منجر به آن شد که به خوبی از عهده‌ی درس‌ها برایم.

کلاس‌ها بدین شکل بود که اگر صبح کلاس پروازی داشتیم، عصر کلاس‌های تئوری برگزار می‌شد و هفته‌ی بعد برعکس، یعنی صبح کلاس تئوری و عصر کلاس‌های پروازی برگزار می‌گردید. این قضیه 18 ماه طول کشید. چیزی که برایم بسیار جالب بود، این بود که هر چیز که به صورت تئوری توضیح داده می‌شد به شکل عملی هم در کلاس انجام شد. بر فرض مثال اگر درباره‌ی موتور هواپیما مطالبی را می‌خواندیم، یک موتور هواپیما را در کلاس در حضور دانشجویان نشان می‌دادند و کلیه‌ی قسمت‌ها مورد بررسی قرار می‌گرفت. هر خلبان علاوه بر اطلاعات و آگاهی‌های کلی، باید آگاهی کامل نسبت به وسیله‌ای که سوار آن می‌شود را نیز داشته باشد تا در مواقع ضروری بتواند از دستورالعمل‌هایی که شرکت سازنده‌ی هواپیما داده، استفاده نماید.   

منبع: مردان آسمان،محسن شیرمحمد، 1391، آفرینه، قم-تهران

1397/12/20 11:25:56 711 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
اینجانب ابوالفضل مهرگان فر متولد سال 1329 در منطقه ورامین هستم. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در ورامین گذراندم و سپس به دلیل علاقه به پرواز به تهران آمدم و با پرس‌وجو به مرکز آموزش‌های هوایی واقع در خیابان تهران نو (دماوند امروز) رسیدم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015