• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

خاطرات سربازی ام (10)


با همه سختی داخل اتوبوس، نفرات سعی می‌کردند با کاری یا حرفی و حرکتی موجب شادی و خنده دیگران شوند. من جزء نفرات تأمین بودم، بیشتر هنگام توقف، پیاده و سوار می‌شدم. وقتی از منطقه استان کرمانشاه خارج شدیم و به سر حد استان لرستان رسیدیم، فریدونی اعلام کرد: «بچه‌ها، به خاک دلیرمردان لرستان رسیدیم» و من گفتم: سرگروهبان، حالا موقع‌اش شده که از راننده بخواهی آن نوار شاد لری را گوش کنیم

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

خاطرات سربازی ام (10)

حرکت از کرمانشاه به سمت جبهه جنوب

روز 19 اسفند 1360 بود که از کرمانشاه با اتوبوس و در هر اتوبوس 45 نفر (بیشتر از ظرفیت صندلی‌ها) سوار شده و به سمت جنوب حرکت کردیم. در بین راه به نوبت برای نشستن روی صندلی جاهایمان را عوض می‌کردیم. با همه سختی داخل اتوبوس، نفرات سعی می‌کردند با کاری یا حرفی و حرکتی موجب شادی و خنده دیگران شوند. من جزء نفرات تأمین بودم، بیشتر هنگام توقف، پیاده و سوار می‌شدم. وقتی از منطقه استان کرمانشاه خارج شدیم و به سر حد استان لرستان رسیدیم، فریدونی اعلام کرد: «بچه‌ها، به خاک دلیرمردان لرستان رسیدیم» و من گفتم: سرگروهبان، حالا موقع‌اش شده که از راننده بخواهی آن نوار شاد لری را گوش کنیم. آن روز، دور از هرچه غم و غصه، در بین راه از کرمانشاه تا پل‌دختر، داخل اتوبوس گفتیم و خندیدیم و شادی کردیم. بعد از پل دختر به جایی رسیدیم به اسم حسینیه. هوا تاریک شده بود، آنجا توقف کردیم. شب در مسجدی استراحت کردیم و شام را آن‌جا مهمان بودیم.

سوار ماشین‌های کمپرسی

صبح زود قبل از روشن شدن هوا، سوار کامیون های کمپرسی شدیم و از رودخانه‌ای گذشتیم، جاده‌ي کوهستانی، صعب‌العبور و عملیاتی را در پیش گرفتیم. بعد از پشت سر گذاشتن ارتفاعات، وارد منطقه وسیعی شديم كه با تپه‌های صخره‌ای، به رنگ خاک رس پوشيده شده بود. در میان تپه‌ها دو لوله نفت به رنگ سیاه و موازی هم دیده می‌شد. هرچه جلوتر می‌رفتیم، تپه‌ها و صخره‌ها کوتاه‌تر می‌شدند. با دیدن چادر و ادوات نظامی متوجه شدیم به منطقه عملیاتی «مورموری دهلران»، دشت عباس و عین‎‌خوش رسیده‌ایم. و اين‌جا بود كه گردان ما – گردان 139 – بعد از دو سال به جمع تیپ خودش – تیپ 84 خرم‌آباد – پیوست.

 

استقرار در منطقه مورموری دهلران

در منطقه عملیاتی تیپ 84، همه گردان، بنه و ارکان گروهان‌ها در فواصل نزدیک هم، کنار رودخانه کم عمق اطراق کردیم، فرماندهان و مسئولان و سربازان واحدهای در حال استراحت تیپ، به دیدن ما آمدند، آنها با تعجب به ما نگاه می‌کردند. به گفته خودشان گردان ما را همان‌طور که وصف‌اش را شنیده بودند، «گارد» دیدند. زیرا ما هم‌چنان مثل منطقه کردستان با تجهیزات کامل آماده به رزم، حتی تعدادی از ما درحاليكه برای احتیاط بین راه نارنجک‌ها را با خودمان حمل می‌کردیم، وارد منطقه عملیاتی تیپ شدیم. یک روز طول کشید تا تفنگ و تجهیزات را از خودمان جدا کردیم و آن‌چه برای ما لذت‌بخش بود، هوای در حال گرم شدن بهاری جنوب بود. هوای بهاری منطقه، ما را چنان سر وجد آورد که تن به آب رودخانه زدیم، لباس و پتو و هر چه را که قابل شستشو بود، شستیم. تعدادی از ما، به دستور سرگرد، موهای سرمان را از ته تراشیده و يا تیغ انداختیم. احساس می‌کردیم در منزل هستیم و با خانه‎‌تکانی خود را باید برای سال نو و عید نوروز آماده مي‌کنیم.

 

حرکت به سمت خطوط مقدم

25 اسفند 1360 از گروهان ارکان جدا شدیم و به سمت خطوط مقدم حرکت کردیم. بعد از پیمودن راه بسیار طولانی، در نزدیکی خطوط مقدم به اردوگاهی رسیدیم (کمپ فتح‌المبین)، در آن‌جا گردان سازماندهی جدید شد، با نیروهای مردمی برادران بسیجی و سپاهی تیپ امام حسین (ع) ادغام شدیم. فرماندهان ما را به گروه‌های مختلف آرپی‌جی زن‌های موتور سوار و ...، دسته‌بندی کردند. به مدت پنج روز تمرینات مشترکی را با برادران سپاهی و بسیجی در خصوص روش و نحوه و اهمیت عملیات و ...، انجام دادیم. در طول مدت تمرینات، جناب سرگرد نقدي ساعتی از ما دور نمی‌شد، طوری که بچه‌ها، گاهی او را با سربازهای گردان اشتباه می‌گرفتند.

 

ایرانی بودن را آنجا به شدت احساس کردم

29 اسفند آخرین روز سال 1360، رو به پایان بود. اردوگاه فتح‌المبین حال و هوای عجیبی گرفته بود، ارتشی، سپاهی و بسیجی همه متحد و همدل برای یک عملیات بزرگ آماده شدیم، من خود را جزء هیچ دسته و حزب و گروه و سازمانی نمی‌دیدم. این احساس به من آزادی و توانایی بیشتری می‌داد. در گوشه‌ای یک دسته نوحه‎ و سینه‌زنی راه انداخته بودند. ما بچه‌های گروهان هم قطار و هم دوره و دوست و هم ولایتی در گوشه‎ای دیگرجمع شده بودیم. در میان شوخی و خنده و سر به سر هم گذاشتن، احساس می‎کردم نه مازندرانی‌ام و نه خراسانی، نه کرد، نه لر و نه بلوچ، نه خوزستانی‌ام و نه شیرازی و اصفهانی، نه گیلانی‌ام، نه ترک و نه کرمانی، بلکه یک ایرانی هستم. در فضای وحدت و اخلاص و یک پارچگی، همه خودمان را، چون برادران عضو يك خانواده مي‌ديديم. خانواده ايراني، احساس عجيبي داشتم، گويا در ميان جنگل از يك كوره راه، نجات پيدا كرده‌ام و راهي را يافته‌ام كه در پي‌اش بودم. سرحال و خوشنود خود را براي عمليات آماده مي‌كردم.

 

 

منبع: خاطرات سربازی‌ام،فرضعلی محمد زاده، 1392، ایران سبز، تهران

 

1397/12/19 11:30:00 1400 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
با همه سختی داخل اتوبوس، نفرات سعی می‌کردند با کاری یا حرفی و حرکتی موجب شادی و خنده دیگران شوند. من جزء نفرات تأمین بودم، بیشتر هنگام توقف، پیاده و سوار می‌شدم. وقتی از منطقه استان کرمانشاه خارج شدیم و به سر حد استان لرستان رسیدیم، فریدونی اعلام کرد: «بچه‌ها، به خاک دلیرمردان لرستان رسیدیم» و من گفتم: سرگروهبان، حالا موقع‌اش شده که از راننده بخواهی آن نوار شاد لری را گوش کنیم
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015