• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

مردان آسمان (23)


سرهنگ ابوالفضل مهرگان فر (قسمت اول)

ابوالفضل مهرگان فر سال 1329 در جلیل‌آباد (شمال شرقی منطقه ورامین) به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را سپری کرد و سال 1349 بعد از گرفتن دیپلم در آزمون خلبانی پذیرفته و وارد نیروی هوایی شد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

دوره‌های مقدماتی و پروازی را در ایران با موفقیت پشت سر گذاشت و یرای طی دوره‌های تکمیلی، سال 1350 به آمریکا فرستاده شد. در ایالت‌های تگزاس و اوکلاهما در پایگاه‌های مختلف آموزش‌های گوناگون از جمله پرواز با هواپیماهای تی – 41، تی – 37 و تی – 38 را فرا گرفت و موفق به اخذ گواهینامه پرواز با جت‌های آموزشی شد.

سال 1352 به ایران بازگشت و برای پرواز با جنگنده اف – 5 انتخاب و به دزفول اعزام شد. بعد از پایان دوره تکمیلی اف – 5 به پایگاه تبریز منتقل شد و به عنوان خلبان شکاری خدمت خود را ادامه داد. سال 1355 به دنبال ورود جنگنده‌های پیشرفته اف – 14 به ایران، به منظور خلبانی این نوع هواپیما انتخاب و به پایگاه اصفهان منتقل شد.

سال 1359 با شروع جنگ تحمیلی پروازهای جنگی وی نیز آغاز شد. روز یکم مهرماه 1359 نیروی هوایی در پاسخ به تهاجم عراق، بزرگترین عملیات هوایی خود را انجام داد. 140 فروند جنگنده برای بمباران پایگاه‌های هوایی عراق وارد خاک دشمن شدند و مقرر گردید جنگنده‌های اف – 14 جهت پوشش هوایی برفراز مرز ایران عراق از ارومیه در شمال غربی تا جزیره خارک در شمال خلیج فارس، برای مقابله با حملات احتمالی دشمن به پرواز درآیند. ابوالفضل مهرگان فر، خلبانی یکی از این هواپیماها را به عهده گرفت و اولین پرواز خود را در جنگ انجام داد. از آن روز تا پایان هشت سال جنگ تحمیلی، صدها نوبت پرواز در دفاع هوایی مقابل جنگنده‌های دشمن، گشت‌های روزانه و شبانه، پشتیبانی هوایی از رزمندگان اسلام در عملیات‌های مختلف، اسکورت نفتکش‌ها و دفاع از جزیره خارک و سایر مناطق نفتی خلیج فارس و ... را انجام داد. در این پروازها بارها با انواع جنگنده‌های دشمن درگیر شد و شش فروند از آنها را سرنگون کرد. وی با انجام  چهارهزارساعت پرواز با جنگنده شکاری اف – 14 جزء معدود خلبانانی است که در ایران به این رکورد دست یافته است.

علاوه بر پرواز، در سمت رئیس آموزش پایگاه هشتم شکاری اصفهان (منطقه هوایی شهید بابایی) منصوب شد و ضمن نظارت بر امور آموزشی، خود نیز به عنوان استاد خلبان کار آموزش خلبانان را به عهده گرفت. سپس به ستاد نیرو  و دانشگاه هوایی منتقل و در سال 1379 بعد از سی سال خدمت با درجه سرهنگی بازنشسته شد. در همین سال وارد یکی از شرکت‌های هوایی شد و تاکنون به عنوان کاپیتان خلبان با تجربه بیش از ده هزار ساعت پرواز، همچنان مشغول فعالیت در خطوط هوایی داخلی و بین المللی است.

منبع: مردان آسمان،محسن شیرمحمد، 1391، آفرینه، قم-تهران

 

 

 

 

1397/12/19 11:30:00 717 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرهنگ حسین تاجیک (قسمت دوم و پایانی) پرنده نجات در آسمان سال 1364 به دنبال انجام عملیات بزرگی در جنوب کشور که همراه با فتوحات بزرگی برای ایران بود، تعداد زیادی از رزمندگان اسلام مجروح شده و احتیاج فوری جهت تخلیه به سایر شهرهای داخل کشور داشتند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015