• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تاریخ طب نظامی (39)


طب نظامي در ايران  از قاجاريه تا شهريور 1359

 

صحيه قشون

«يكي از قسمتهاي قشوني كه خيلي اهميت دارد، قسمت صحيه آن است كه اگر اندكي اهتمامات لازمه را ازآن سلب كنند، نتايج وخيمه اي را در بر دارد و بزودي امراض مسريه تمام افراد را تهديد و قشون را فلج مي نمايد. از جمله ترقياتي كه از زمان تصدي آقاي سردارسپه در قشون صورت گرفته است، قسمت صحيه قشون است.»

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در سازماندهي ارتش در ديماه1300ش سازمان قطعي ارتش تصويب و در بند 5 ماده اركان كل قشون صحيه كل قشون گنجانده شده و در بند6 آن بيطاري كل قشون ذكر شده است. در هميـن سازمان دهي ارتش ايران به  پنج لشكر تقسيم شده كه لشكر يكم آن زير نظر سردارسپه  قرارگرفته بود.

تشكيلات صحيه لشكر مركز كه درتحت رياست سرهنگ هادي خان است خيلي قابل توجه است:

صحيه قشون دوقسمت است، يك قسمت آن ابتدايي و در تيپ هاي  مختلفه لشكر مركز است كه مرضاي سهل‌العلاج و امراض جزئي كه كمتر ازده روز معالجه مي شود در همان قسمت ها (مريضخانه تيپ) پرستـاري مي‌شوند، قسمت دوم عبارت است از مريضخانه پهلوي ( دريوسف آباد) و مريضخانه احمدي ( واقع درخيابان سپه) كه قسمت مركز ي صحيه قشون محسوب مي شود.

اصلاحات راجع به صحيه قشون از ابتداي سال1301ش شروع مي‌شود. درآن تاريخ مريضخانه مزبور داراي صدوبيست تخت خواب بود و اوضاع صحيه آن رضايت بخش نبود ومتوفيّات نسبتاً زياد مي شد.

از وقتي كه سرهنگ هادي خان رياست صحيه را عهده دارشد از روي قواعد فني براي هر يكصد نفر آن روزه چهار تختخواب معين كردند و از اين رو تخت خوابهاي مريضخانه پهلوي به دويست و پنجاه و احمدي به پنجاه تخت خواب و قسمتهاي مختلفه لشكر مركز (تيپ گارد پياده، تيپ توپخانه، تيپ توپ انداز عراق، تيپ سوار) هر يك يكصد تخت خواب بالغ گرديد و از هرحيث لوازم آن مكمل گرديد.

مريضخانه پهلوي بزرگترين و منظم ترين مريضخانه هاي تهران است كه حقيقتاً تماشايي است.

در شهر نيز يك محكمه عمومي ( كلينيك ) از طرف صحيه قشون در مريضخانه احمديه براي فاميل ها و مرضاي قشــوني كــه به مريضخــانه هــا نمي روند تهيه شــده است كه روز قريب صد الي صدوپنجاه نفر به آنجا مراجعه مي‌نمايند. 

روي هم‌رفته صحيه قشون در تحت جديت و فعاليت سرهنگ هادي خان خيلي ترقي كرده والبته نواقص ديگري از ادوات و ساير لوازم صحيه و طبي اگر داشته باشد تصور مي رود جديت ايشان و آقاي ميرزا عبدالكريم خان مباشر قسمت صحيه كه تا كنون خوب از عهده جديت بر آمده اند، آنها را جبران نمايد. ( پايان نقل قول از روزنامه شفق سرخ)

 

 

 

منبع: تاریخ طب نظامی، سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجوی نیک، 1389، ایران سبز، تهران.

 

1397/12/15 11:35:15 802 1
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
صحيه قشون «يكي از قسمتهاي قشوني كه خيلي اهميت دارد، قسمت صحيه آن است كه اگر اندكي اهتمامات لازمه را ازآن سلب كنند، نتايج وخيمه اي را در بر دارد و بزودي امراض مسريه تمام افراد را تهديد و قشون را فلج مي نمايد. از جمله ترقياتي كه از زمان تصدي آقاي سردارسپه در قشون صورت گرفته است، قسمت صحيه قشون است.»
نظرات ارسالی

خسرو نامجوی نیک


بسمه تعالی با سلام وتشکر لازم دانستم بعرضتان برسانم که کتاب تاریخچه طب نظامی در حقیقت برای مقایسه منطقی بین عظمت عملکرد ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع مقدس و وضعییت ارتش قبل از انقلاب اسلامی است. ولی در تیتر مطالبی که در سایت ارائه شده چنین برداشت می شود که در کتاب فقط وضع طب نظامی تا سال 1359 بررسی شده است . متمنی است در صفحه اصلی توضیح لازم داده شود . با نهایت تشکر

سرهنگ علی سجادی

مدیریت تولید محتوا


با سلام خدمت شما امیر بزرگوار. ابتدا از زحمات بسیار ارزشمند جنابعالی که برای تهیه این کتاب بسیار با ارزش کشیده اید تشکر و قدردانی می کنیم. کتاب بسیار مفیدی است که اطلاعات تاریخی خیلی خوبی را به خوانندگان ارائه می نماید. ثانیا از تذکر دقیق و کاملا به جای شما سپاسگزاریم. بلافاصله اقدام شد و در صفحه اصلی و تیتر اصلی اصلاح لازم انجام گرفت . اگر نظر شما تامین نشده بفرمایید تا مجددا اقدام کنیم.برای جابعای پارزوی سلامتی و سربلنی می نماییم.

نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015