• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تاریخ طب نظامی (38)


طب نظامي در ايران  از قاجاريه تا شهريور 1359

سازماندهي اداره صحيه نظام 

درپي پيشرفتهايي كه درامر پزشكي كشور صورت گرفت اطلاعيه زير صادرشد:

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

اعلان از طرف اداره صحيه نظام 

چون به موجب حكم و قرارداد كليه دولتي حقوق قاطبه افراد و اطبا و جراحان و دواسازان هيأت صحيه قديم نظامي از بودجه قشوني برگشت به وزارت ماليه گرديده، لهذا اداره صحيه براي نظم و صحت عمل حفظ‌الصحه نظام جديد تشكيل، چند نفر از اطباي قديم نظامي و از اطباي فارغ التحصيل دارالفنون مركزي صاحبان ديپلم را به موجب اعلان در مقام امتحان درآورده و فراخور معلوماتشان حقوق خدمتي به جهت هر كدام تعيين و تصويب شده و هيأت نظامي صحيح و منظمي تشكيل داده. اينك براي اصلاح امور صحيه قشون ساخلوي ولايات و به جهت رياست صحيه طبقات نظامي ايالات عجالتاً دوازده نفر طبيب قابل لازم است كه بعد از دادن امتحان منتظر مأموريت بوده و قبل از تعيين مأموريت به اداره نظام آمده از ترتيبات اداري مطلع شوند و هم‌چنين به رژيمانها رفته از ترتيب دواخانه و مريضخانه كسب اطلاع كرده مشغول كار باشند تا مأموريت آنها معين شده، از تاريخ مـأموريت حقوق خدمتي دريافت نمايند. لذا به امر و اجازه وزارت جليله جنگ اعلان مي‌شود هركس از اطباي فارغ التحصيل كه حايز تصديق علم و داراي اجازه عمل و مايل به امتحان مسابقه مسايل علوم ذيل هستند كه موافق معمول در اداره صحيه با حضور اطباي عظام و نماينده وزارت جليله جنگ امتحان داده و مطابق درجه امتحان و به فراخور خدمت داراي حقوق خدمتي شوند بايد در اداره صحيه آمده اسامي خودشان را ثبت و حاضر براي ا متحان باشند كه در ماه صفرالخير مجلس امتحان را ترتيب داده شروع خواهد شد.

مسايل و مواد امتحانيه كتبي و يا شفاهي از علوم و فنون ذيل خواهد بود:

اوّل ـ امراض داخلي. دوم ـ امراض خارجي. سوم ـ اصول تداوي (تراپوتيك). چهارم ـ تشريح. پنجم ـ علوم وظايف الاعضا (فيزيولوژي ). ششم ـ تقدمه الحفظ (جلوگيري از امراض مسريه و مستوليه). هفتم ـ معاينه مريض و تشخيص مرض ( كلينيك ). (محرم الحرام1329هـ . ق )

 

تصويب نظام نامه صحيه قشون 

در پي تصويب نظام نامه مريضخانه ملّي در تاريخ ماه ذي‌القعده 1325ق در دوران وزارت مرتضي قلي‌خان صنيع الدوله نظام نامه صحيه قشون نيز تهيه و تصويب گرديد.

باكودتاي رضاخان درسوم اسفندماه 1299 ش تحولاتي در امور قشون انجام شد، ازجمله ادغام لشكرقزاق و ژاندارمري بدين ترتيب اقدامات و اصلاحاتي كه به تدريج در مورد صحيه نظام انجام گرديده بود و هنوز هم در  مقام مقايسه با پيشرفتهاي جوامع ديگر اهميتي نداشت به حساب ترقيات بعد از كودتاي 1299ش گذارده شد. لذا روزنامه شفق سرخ كه حامي رضاخان سردار سپه بود اين ترقيات را با شرح و تفصيل درج مي نمايد:[1]

روزنامه شفق سرخ، 28 حمل 1303ش، سال سوم، شماره232، ص3

 

 

منبع: تاریخ طب نظامی، سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجوی نیک، 1389، ایران سبز، تهران.

 

 


[1] .  اين قسمت مطابق آنچه در روزنامه شفق سرخ چاپ شده بود، درج گرديده است.

1397/12/14 11:17:19 796 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
طب نظامي در ايران از قاجاريه تا شهريور 1359 سازماندهي اداره صحيه نظام درپي پيشرفتهايي كه درامر پزشكي كشور صورت گرفت اطلاعيه زير صادرشد:
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015