• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تاریخ طب نظامی (37)


طب نظامي در ايران  از قاجاريه تا شهريور 1359

بيمارستان نظامي احمديه

دكتر اميرخان اميراعلم كه دوره پزشكي را در دانشكده بيروت گذرانده بود و دوره تكميلي را در مدرسه طب نظامي ليون به اتمام رسانده بود پس از بازگشت به تهران در شعبه طب دارالفنون مشغول تدريس شد درسال 1328ق با رتبه سرتيپي به رياست بهداري ارتش منصوب شد و باني انجام روش مسابقه براي انتخاب پزشكان ارتش بود. براي ارتش بهداري مرتب و منظم طبق اصول جديد تأسيس نمود و درسال1330ق تنظيم تشكيلات بهداري ژاندارمري جديدالتأسيس را برعهده گرفت.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

نامبرده ازمحل درآمد مطب خودش به كمك برادرش غلامحسين‌اعلم محل قورخانه كهنه واقع درضلع جنوبي خيــابان سپه (سابق) جنب ميــدان توپخــانه را به صورت بيمارستاني آبــرومند در آورد و به نام پادشــاه وقت احمد شاه ( بيمارستان نظامي احمديه )، (سپه ) موسوم ساخت. اين بيمارستان با وسايل كامل در سال1332ق برابر با 1ـ1290 هـ، ش و 1914م  رسماً افتتاح شد.

در اين بيمارستان ده تخت به افراد پليس، سي‌تخت به نظاميان و ده تخت به بينوايان اختصاص يافته بود.

در سال1335ق به پاس زحماتي كه در تأسيس بهداري ارتش متحمل گشته بود به  دريافت رتبه و حمايل و نشان سرداري و سِمت طبيب حضور همايوني احمد شاه مفتخرگرديد.[1]

 

دواخانه نظامي 

درحدود سالهاي1239ـ 1233ش امكانات اين داروخانه توسط وزارت جنگ طي حراجي كه دركشور اطريش انجام شده بود خريداري گرديد و تصدي آن به مرحوم هادي خان سرتيپ سپرده شد. اين داروخانه درخيابان چراغ‌گاز (اميركبير فعلي) تأسيس شد. حدود سي سال بعد به علت فوت هادي خان داروخانه به عبدالحسين خان نظامي خواهرزاده وي كه تحصيلات خود را در رشته داروسازي در دارالفنون به اتمام رسانده بود رسيد.

اين داروخانه اولين و تنها داروخانه اي بوده است كه تمام ا حتياجات دارويي ارتش را تأمين مي‌كرده است و از بدو تأسيس تمام موارد نياز خود را مستقيماً به خارج از كشور سفارش داده و وارد مي كرده است.

اين واردات اكثراً از كشورهاي فرانسه، سوئيس و آلمان بوده و از تعرفه گمركي معاف بوده است.

ميرزا عبدالحسين خان براي تنظيم مقدمات ايجاد بنگاه دارويي سپه مأموريت مي‌يابد امّا وي بعد از مدتي در مقام استعفا از اموردارويي بر مي‌آيد ولي مورد قبول واقع نمي‌شود و قرار مي‌شود پسر وي اميرهوشنگ خان نظامي براي تحصيل در رشته داروسازي به فرانسه برود. نامبرده پس از دريافت دكترا از دانشگاه پـاريس ازسـال 1319 ش مسئوليت اداره داروخانه را به عهده گرفت.

براي آنكه چگونگي تأمين داروهاي ارتش درآن زمانها مشخص گردد، يك نمونه از نامه هاي رد و بدل شده بين سازمانهاي دولتي را عيناً نقل مي كنيم:

تعيين قيمت دواي مرضاي قشون، وزارت جنگ، سواد مراسله اداره صحيه نظام، مورخه 25 ذيقعده1327

مقام منيع وزارت جليله جنگ و رياست وزرا ـ برات قيمت دواي دوساله قوي ئيل و پيچي ئيل افواج دست مدير دواخانه نظام مانده و همه روزه بواسطه تصديع طلب كارهاي خود در اداره صحيه نظام متشكي است.

قيمت دواي قشون البته درحكم حقوقات نخواهد بود و ازمحل تسريع الوصولي بايد حواله شده به مصرف مقرره كه حفظ جان مرضي است برسد و مدير دواخانه نظامي هم بيشتر ازدوهزار تومان كه نقداً برات در دست دارد، گذشته از هزار و پانصدتومان از بابت يونيت ئيل كه به دولت تقديم كرده استطاعت ندارد، هنوز هم دواي افواج حاضر ركاب را همه روزه بدون معطلي مطابق نسخه اطباي اداره صحيه نظام مي‌رساند.

دستخطي هم كه درتأديه وجوه دوساله به وزارت جليله ماليه صادر شده است. آن وزارتخانه جليله درحكم ساير وجوه غيرلازم فرض فرموده اقدامي كه موجب آسودگي مشاراليه باشد نفرمودند.

مستدعي است در اين باب بذل مرحمت بشود كه امر دواي مرضاي قشوني معوق نماند، قبض قيمت دواي امساله هم امر و مقررفرمايند دفتر لشكر صادر نمايد تا به صورت دوساله معطل نماند. زياده جسارت است.

سواد مطابق اصل است ـ نايب اداره صحيه نظام، ميرزا سليم خان (مهر: عبدالحسين).[2]

 

 

منبع: تاریخ طب نظامی، سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجوی نیک، 1389، ایران سبز، تهران.

 

[1] - روستايي، محسن، تاريخ طب و طبابت درايران، جلد دوم،تهران:سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، 1382، ص125

[2] . روستايي، محسن، تاريخ طب و طبابت درايران ، جلد اول، تهران: سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران،1382،ص85

1397/12/13 10:16:32 838 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
دكتر اميرخان اميراعلم كه دوره پزشكي را در دانشكده بيروت گذرانده بود و دوره تكميلي را در مدرسه طب نظامي ليون به اتمام رسانده بود پس از بازگشت به تهران در شعبه طب دارالفنون مشغول تدريس شد درسال 1328ق با رتبه سرتيپي به رياست بهداري ارتش منصوب شد و باني انجام روش مسابقه براي انتخاب پزشكان ارتش بود. براي ارتش بهداري مرتب و منظم طبق اصول جديد تأسيس نمود و درسال1330ق تنظيم تشكيلات بهداري ژاندارمري جديدالتأسيس را برعهده گرفت.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015