• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

مردان آسمان (19)


سرهنگ امرا... سیاه منصوری (قسمت دوم)

پس از بازگشت به کشور، مدتی به عنوان خلبان جنگنده اف-5 پرواز کردم و سپس با توجه به نیاز نیروی هوایی به گردان ترابری هواپیماهای فوکر اف-27 (فرندشیپ) مستقر در پایگاه مهرآباد منتقل شدم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ


هواپیمای فوکر نوع اف-27 موسم به FRIENDSHIP (فرندشیپ) ساخت کشور هلند است و با داشتن دو موتور جت ملخ دار در رده هواپیماهای ترابری متوسط محسوب می‌شود. از این هواپیما جهت حمل مسافر، نیروهای نظامی مجروح و بار استفاده می‌شود. با آغاز جنگ تحمیلی این نوع هواپیما در کنار سایر هواپیماهای ترابری مانند سی-130، بوئینگ707 و 747 با انجام انواع پروازهای پشتیبانی خدمات شایانی را انجام دادند.

به این ترتیب پروازهای من از اوایل سال 1359 آغاز شد و در اواخر شهریور همان سال نیز ازدواج کردم. سه روز پس از انجام مراسم ازدواج، هواپیماهای عراقی، فرودگاه مهرآباد و چند شهر دیگر را بمباران کردند و به دنبال آن جنگ آغاز شد. از طریق رادیو و تلویزیون اعلام شد که کلیه مرخصی‌ها لغو شده و تمام نظامی‌ها باید به قسمت‌های مربوط خود بازگردند. من هم طبق دستور، از همسرم خداحافظی کرده و عازم نبرد با دشمن شدم. نبردی که هشت سال طول کشید. در دوران جنگ، هم به عنوان خلبان پرواز می‌کردم و هم در منطقه خط مقدم جبهه و سایر نقاط حساس به عنوان افسر ناظر مقدم، حضور داشتم.

در بخش دوم، من وظیفه شناسایی ادوات دشمن و راهنمایی هواپیماهای شکاری خودی و هدایت آنها را برای حمله به دشمن از طریق نقاط کور که تحت پوشش راداری دشمن قرار نداشت، به عهده داشتم. در دوران جنگ حدود 500 روز در مناطق مختلف جنگی به عنوان ناظر مقدم، حضور داشتم و در سایت‌های پدافند هوایی نیز برای آموزش نفرات پدافند، برای شناخت هواپیماهای خودی از دشمن خدمت کردم.

در یکی از همین مأموریت‌ها در منطقه منظریه قم با شناسایی به موقعی که انجام دادم، یک فروند بمب‌افکن توپولوف عراقی که حامل چند تن بمب ناپالم و خوشه‌ای بود، هدف یک فروند موشک زمین به هوای راپیر قرار گرفت و در منطقه متلاشی شد. در صورت بمباران منطقه توسط این بمب‌افکن، به دلیل وجود انبوهی از زاغه‌های مهمات، حتی امکان صدمه دیدن شهر قم نیز وجود داشت که بی‌گمان با امداد غیبی رفع خطر شد.

علاوه بر مأموریت‌های مورد اشاره، حدود چهار هزار ساعت نیز در مناطق مختلف جنگی و پشت خطوط مقدم پرواز کردم. یکی از این پروازها به دلیل خطرات آن تا به امروز در خاطرم باقی مانده است.

منبع: مردان آسمان،محسن شیرمحمد، 1391، آفرینه، قم-تهران

 

 

 

 

1397/12/13 10:3:32 844 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرهنگ امرا... سیاه منصوری (قسمت دوم) پس از بازگشت به کشور، مدتی به عنوان خلبان جنگنده اف-5 پرواز کردم و سپس با توجه به نیاز نیروی هوایی به گردان ترابری هواپیماهای فوکر اف-27 (فرندشیپ) مستقر در پایگاه مهرآباد منتقل شدم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015