• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

مردان آسمان (18)


در پایان این گفتگو، کاپیتان دلینجر رو به من کرد و گفت: «اگر روزی جنگی بین ایران و آمریکا دربگیرد و هر دو با هواپیماهای شکاری کشورمان در مقابل هم قرار بگیریم آیا تو به طرف من شلیک خواهی کرد؟»
من در جواب گفتم: «اول به تو اخطار می‌دهم که برگردی و در غیر این صورت بله به طرف هواپیمایت شلیک خواهم کرد.»

 

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 

سرهنگ امرا... سیاه منصوری (قسمت اول)

امرا... سیاه منصوری، سال 1335 در روستای محمود آباد (حومه خورین) از توابع بخش مرکزی ورامین متولد شد. پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال 1354 وارد نیروی هوایی در رسته همافری شد. به دلیل علاقه زیاد به پرواز دو سال بعد، پس از قبولی در آزمون وارد دانشکده خلبانی شد و بعد از گذراندن دوره مقدماتی به آمریکا فرستاده شد. در آن کشور دوره‌های مختلف پرواز با هواپیماهای جت را با موفقیت به پایان رساند و سال 1359 به کشور بازگشت و به عنوان خلبان جنگنده‌ی اف-5 مشغول خدمت شد. چند ماه قبل از شروع جنگ تحمیلی به دلیل نیاز نیروی هوایی به گردان پروازی هواپیماهای ترابری اف-27 منتقل گردید و در دوران جنگ، صدها ساعت جهت پشتیبانی از رزمندگان اسلام در قالب حمل نفرات، مجروحین، تجهیزات نظامی و ... پرواز کرد. مدتی نیز به‌عنوان افسر ناظر مقدم هوایی در خطوط مقدم جبهه حضور یافت و جهت کمک به پدافند هوایی و هدایت جنگنده‌های  خودی به سمت مواضع دشمن خدمت نمود. وی سال 1373 با درجه سرهنگی بازنشسته شد و اکنون به عنوان کاپیتان با داشتن تجربه بیش از 12هزار ساعت پرواز در یکی از شرکت‌های هواپیمایی در خطوط داخلی و بین‌المللی  به هوانوردی خود ادامه می‌دهد.

ابر سی بی

از ابتدای دوران کودکی علاقه خاصی به پرواز و شغل خلبانی داشتم. همین موضوع انگیزه‌ای شد تا بعد از تمام شدن تحصیلات دوره متوسطه در سال 1354 وارد نیروی هوایی شوم. البته در رسته همافری به مدت 17 ماه دوره شبانه روزی را گذراندم. اما بعداً تصمیم گرفتم تغییر رسته داده و به دلیل همان علاقه قبلی به جرگه خلبانان نیروی هوایی درآیم. بنابراین، در ابتدای سال 1356 پس از قبولی در آزمون مربوطه وارد دانشکده خلبانی شدم. از آنجایی که علاقه زیادی به این شغل داشتم، برنامه‌های آموزشی و درسی را به طور جدی دنبال نمودم به طوری که دوره سه ساله دانشکده را در مدت یک سال پشت سر گذرانده و در ابتدای سال 1357 برای تکمیل  دوره خلبانی و طبق برنامه از پیش تعیین شده به آمریکا اعزام شدم.

در این کشور تمام دوره‌ها را با موفقیت گذراندم و گواهینامه خلبانی هواپیماهای جت را دریافت کردم. این زمان با پیروزی انقلاب اسلامی و تغییر رژیم شاهنشاهی در ایران مصادف شد. به هر صورت دوره‌های آموزشی ما پایان یافت و زمان دانشجویان خلبانی فرا رسید اما گویا آمریکایی‌ها برنامه‌ای داشتند تا به هرصورت از بازگشت ما جلوگیری نمایند. آنها وانمود می‌کردند که در صورت بازگشت، جان ما به خطر می‌افتد و اصرار داشتند که در آن کشور بمانیم و سعادت و خوشبختی را از دست ندهیم.

من در آمریکا استادی داشتم به نام کاپیتان دلینجر که از خلبانان با تجربه و بسیار موفق آن کشور محسوب می‌شد که در جنگ ویتنام نیز به عنوان خلبان بمب افکن غول پیکر بی-52 ده‌ها نوبت پرواز را با موفقیت انجام داده بود. این کاپیتان دلینجر با من ابراز دوستی و نزدیکی زیادی می‌کرد، به طوری که همیشه قبل از پروازهای آموزشی در صبح زود، صبحانه را با هم صرف می کردیم. یک ماه قبل از آمدنم به ایران، کاپیتان دلینجر من را به منزل خود دعوت نمود. برای این که تنها نباشم، به اتفاق یکی از دانشجویان به نام آقای حسینی به منزل کاپیتان مذکور رفتیم. دلینجر بعد از پذیرایی و ابراز دلسوزی و مهربانی‌های زیاد رو به من کرد و گفت:

«به من اختیار تام داده‌اند که هر طوری شده تو را نگه دارم و مانع رفتن تو به ایران شوم. مسئولان بالاتر به من خبر داده‌اند که اگر به ایران نروی و در آمریکا بمانی، در هر رشته دانشگاهی که بخواهی می‌توانی در دانشگاه‌های آمریکا بدون پرداخت هزینه، تحصیل نمایی و اگر بخواهی می‌توانی به عنوان خلبان هر نوع جت جنگنده مانند اف-4، اف-16، اف-18 و غیره پرواز کنی. همچنین در هر کدام از خطوط هوایی آمریکا به عنوان خلبان هواپیماهای مسافربری با حقوق و مزایای عالی مشغول کار شوی.»

من صبر کردم تا صحبت‌های استاد تمام شد و بعد گفتم:

«با وجود تمام این امتیازات، باید برگردم و به کشورم خدمت کنم. همچنین من در ایران نامزد دارم او را هم خیلی دوست دارم و به پدر و مادرم نیز وابسته می‌باشم.»

بلافاصله در جوابم گفت:

«من قول می‌دهم که در عرض یک هفته هر سه نفرشان را به آمریکا بیاورم.»

باز هم با پاسخ منفی من مواجه شد و در نهایت گفت:

«میدانی اصل قضیه چیست؟ اصل قضیه این است که تا شش ماه دیگر طبق برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین شده، قرار است جنگی بین ایران و عراق دربگیرد و ما دلمان نمی‌آید که شما در این جنگ کشته شوید.»

بعد از شنیدن این سخنان در جواب گفتم:

«تازه الآن بیش‌تر مشتاق به بازگشت شدم و می‌خواهم، اجازه ندهم که هیچ بیگانه‌ای به مملکت عزیزم حمله کند. این خارج از انصاف است که بعد از این همه مخارجی که برای ما صرف شده، حالا بمانیم و در اینجا خوش باشیم و هموطنان من اسیر بیگانگانی همچون عراقی‌ها شوند.»

در پایان این گفتگو، کاپیتان دلینجر رو به من کرد و گفت: «اگر روزی جنگی بین ایران و آمریکا دربگیرد و هر دو با هواپیماهای شکاری کشورمان در مقابل هم قرار بگیریم آیا تو به طرف من شلیک خواهی کرد؟»

من در جواب گفتم: «اول به تو اخطار می‌دهم که برگردی و در غیر این صورت بله به طرف هواپیمایت شلیک خواهم کرد.»

صحبت‌های ما تمام شد و ما از کاپیتان دلینجر خداحافظی کردیم و یک ماه بعد نیز در اواخر فروردین 1359 به ایران بازگشتیم.

منبع: مردان آسمان،محسن شیرمحمد، 1391، آفرینه، قم-تهران

1397/12/12 11:4:40 850 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در پایان این گفتگو، کاپیتان دلینجر رو به من کرد و گفت: «اگر روزی جنگی بین ایران و آمریکا دربگیرد و هر دو با هواپیماهای شکاری کشورمان در مقابل هم قرار بگیریم آیا تو به طرف من شلیک خواهی کرد؟» من در جواب گفتم: «اول به تو اخطار می‌دهم که برگردی و در غیر این صورت بله به طرف هواپیمایت شلیک خواهم کرد.»
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015