• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

خاطرات سربازی ام (5)


خوشحالی از دیدن هم ولایتی

هوا در حال تاریک شدن بود، به جایی رسیدیم بین قله ملندو و کاوه زهرا، جایی که در دید کامل و تیررس دشمن بود. به دستور ایوب، آن جا را نفر به نفر با سرعت به صورت نیم خیز رد شدیم و قبل از تاریکی به بالاي قله رسیدیم. نفرات دسته در شکاف تخته سنگ‌ها کنار سنگرهاي نزدیک به هم با سقف‌های بسیار کوتاه پوشیده

از پلیت و سنگ منتظر ما ایستاده بودند، یکی دو نفر با نزدیک شدن ما به استقبالمان آمدند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

یک سرباز خوشرو لاغر اندام با هیکلی کشیده ما را به سمت سنگرها هدایت کرد و رو به ما که تازه وارد و جدید بودیم ،کرد و گفت: «اعزامی از کجا و بچه کجا هستید؟»

وقتی من گفتم ؛ بچه سوادکوه هستم ، با خوشحالی دستش را به سمت من دراز کرد و گفت: « چه تی هستی برار، مه اسم رضا داودیه، بچه آلاشتمه.» من هم ذوق زده شدم از این که در بین دسته‌های گروهان سربازهاي قدیمی، هم ولایتی‌های من هم هستند. خودم را معرفی کردم وقتی بین سنگرها مستقر شدیم براي دیدن داودي به سنگرشان رفتم و یک هم ولایتي دیگر و آشنا، از اهالی نزدیک روستاي ما، سرباز حسن حبیب پور ولیلایی را آن جا دیدم. با دیدن و حضور آن‌ها کمی روحیه گرفتم، زیرا از روزي که به منطقه عملیاتی آمده بودم بعضی از سربازهاي قدیمی‌تر با تعریف و تمجید از دشمن و نا امن جلوه دادن منطقه و حتی با شیطنت‌ها، موجب ترس و وحشت تازه‌ واردها می‌شدند، ولی رضا داودي اولین سربازي بود که می‌دیدیم با شو خی و خنده و گفتن جملاتی با گویش مازندرانی چون: «بَوین رزمنده‌های دلاور، بَوین شیر سوادکوه رهِ و...» سعی می‌کرد نگرانی ترس و اضطرابی که ما تازه واردها به خاطر احتمال حمله مجدد دشمن به قله داشتیم و در چهره‌ی ما مشهود بود را فراموش کنیم. همین طور مواردي را به ما یادآوري می‌کرد که نه تنها بر روحیه ما تأثیر مثبت داشت، بلکه به ما دلگرمی می‌داد و ما را بیشتر با موقعیت و جایی که آمده بودیم آشنا می­کرد.

 

با آغاز شب، 9 ساعت نگهبانی شب تقسیم و براي هر نفر در دو پاس سه ساعتی شروع شد. ساعت نگهبانی من پاس اول سر شب و پاس دوم بعد از نیمه شب تا روشنایی صبح تنظیم شد.

کمبود نیرو در اوایل جنگ

یکی از مشکلات ارتش در اوایل جنگ، کمبود نیروي سرباز، درجه­دار و افسر بود، زیرا بعد از انقلاب اتفاقاتی براي ارتش افتاد که تعداد نیرو و ادوات سازمانی از سطح دسته گرفته تا تیپ و لشکر به نصف تقلیل یافت. در آن شرایط سخت، در گروهان ما سه دسته شانزده نفره به اضافه یک گروه ادوات در خط مقدم، یک دسته پانزده نفره در ارکان و جمعاً 72 نفر بیشتر نبودیم.

با فرا رسیدن شب، جناب سروان کریمی فرمانده دسته یادآوري کرد که باید کاملاً هوشیار باشیم. احتمال دارد دشمن امشب هم حمله کند. زیرا شب گذشته سر شب بود که به دو دسته دیگر گروهان ما حمله شد، از دسته ما که عقب‌تر و پشت نوسود، روي ارتفاعات (تپه نروي) مستقر بود، کاري بر نمی‌آمد. با وجود ارتفاعات نوسود و نودشه بین ما و قله کاوه زهرا، متوجه درگیري آنان شدیم. کاملاً صداي تیراندازي و درگیري و انفجار نارنجک و آرپی‌جی و خمپاره را می‌شنیدیم. نزدیک به یک ساعت فرمانده وقت گروهان جناب سروان سلطان پناه گزارش سرگروهبان ... را که با داد و فریاد و عصبانیت و زخمی شدن خودش و شهادت بچه‌ها همراه بود، از طریق بی‌سیم گوش می‌کرد. جز درخواست کمک و پشتیبانی فرمانده گروهان از نزدیک‌ترین ادوات و واحدها به قله، هیچ کاري از دست ما برنمی‌آمد.

منبع: خاطرات سربازی‌ام،فرضعلی محمد زاده، 1392، ایران سبز، تهران

 

1397/12/12 10:58:29 396 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
هوا در حال تاریک شدن بود، به جایی رسیدیم بین قله ملندو و کاوه زهرا، جایی که در دید کامل و تیررس دشمن بود. به دستور ایوب، آن جا را نفر به نفر با سرعت به صورت نیم خیز رد شدیم و قبل از تاریکی به بالاي قله رسیدیم. نفرات دسته در شکاف تخته سنگ‌ها کنار سنگرهاي نزدیک به هم با سقف‌های بسیار کوتاه پوشیده از پلیت و سنگ منتظر ما ایستاده بودند، یکی دو نفر با نزدیک شدن ما به استقبالمان آمدند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015