• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عملیات انفال


کتاب جنگ ایران و عراق به قلم پژو هشگر فرانسوی؛ پیر رازوو، حاوی نکات جالب توجهی است که متن زیر تحت عنوان « عملیات انفال » از این کتاب انتخاب و ترجمه شده است.

 

در حالی که تنش در منطقه خلیج(فارس) بالا می گرفت، عملیات زمینی در کردستان عراق دنبال می شد. پس از آن که رهبران ایران موفق به ایجا توافق بین جلال طالبانی( رهبر اتحادیه میهنی کردستان) و مسعود بارزانی رئیس حزب دمکرات عراق شدند، این عملیات ها از آغاز بهار(سال 1987 میلادی) به نقطه عطف جدیدی رسیدند.

برای اولین بار پس از اغاز جنگ، عملیات کردها علیه رزیم بعثی عراق، تحت نظر ایرانی ها، متحد و یکپارچه شد. آنها 30 هزار نفر پیشمرگه به همراه 50 دستگاه تانک، 100 قبضه توپخانه سبک و یک هزار قبضه مسلسل گرد آوردند. اتحادیه میهنی کردستان عراق، چندین حمله را علیه شهرهای اربیل، سلیمانیه، کرکوک و موصل تحت عنوان فتح4،5،6 و7 انجام داد، در حالی که حزب دمکرات کردستان عراق در عملیات کربلا7،گرفتن پادگان عراق در شمال کردستان در نزدیکی رواندوز (حاج عمران)(1) و زاخو شرکت کرده بود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

اتحادیه میهنی و حزب دمکرات، همچنین به یک توافق با حزب سوسیالیست کردستان(پی. اس. کی) به رهبری محمود عثمان که توسط دمشق پشتیبانی می شد، و جنگجویانش در مرز سوریه و ترکیه بسیار فعال بودند، دست یافتند. با این وجود، این اتحاد شکننده بود.

برای اولین بار پس از آغاز درگیری ها، حکومت عراق با جبهه متحدی رو به رو می شد که دیگر قادر نبود؛ مانند همیشه شاخه ای را علیه شاخه ای دیگر به کار گیرد.

نگران کننده تر از هر چیزی برای حکومت عراق، این بود که کردهای عراقی با حزب شیعی الدعوه  که در سایر نقاط عراق بسیار فعال بودند، مذاکره کرده بودند. اعضای این حزب به مثابه چشم و گوش مخالفین عراقی عمل می کردند و هیچ گونه ابایی از انجام سوء قدهای خونین علیه رژیم عراق نداشتند.

در 9 آوریل 1987، یک گروه چریکی به کاروان حامل رئیس جمهور(صدام حسین) در نزدیکی موصل؛ منطقه ای کاملا کردی، حمله کردند. صدام از این حمله جان سالم بدر برد، اما راننده و ده تن از محافظان شخصی وی کشته شدند

تا این زمان، دیکتاتور عراق بر این باور بود که می تواند با بهره گیری از حس ناسیونالیستی ملیت عراقی، جمعیت کرد عراق را دور خود گرد آورد، اما از این زمان به بعد، او با کنار گذاشتن این نظریه، راهبرد سرکوب وحشیانه و زمین سوخته را تحت عنوان «انفال»، به معنای غنیمت جنگی با استناد به هشتمین سوره قرآن مجید که به جنگجویان راه خدا(مجاهدان) اجازه می دهد زمین های دشمنانشان را تملک کنند، در پیش گرفت. او همچنین امید وار بود که مشکل کردها را به طور قطعی ریشه کن کند، لذا، پسر عموی خود علی حسن المجید را به سمت رئیس سرویس های امنیتی و اطلاعاتی با اختیارات فرمانداری برای استان های کردنشین عراق، با اختیار کامل برای مجازات مردم و نابودی شورشیان( مبارزین کرد) منصوب کرد.

صدام حسین، برای تسهیل در انجام ماموریت علی حسن المجید، اختیار کامل بکارگیری سپاه های یکم و پنجم ارتش عراق را که در این منطقه استقرار داشتند، به او واگذار کرد. لشکرهای عراقی به سرعت یک کمربند امنیتی دربرگیرنده؛ حلبچه، سلیمانیه، کرکوک، اربیل، موصل و رواندوز ایجاد کردند تا نقش حائل را در برابر عملیات های تهاجمی پیشمرگه ها و پاسداران( سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران)، ایفا کند. پس از این، دیگر هیچ کردی مجاز به زندگی در ماورای این کمربند امنیتی در مجاورت مرز نبود.

علی حسن المجید در تاریخ 20 ژوئن 1987، طی دستورالعمل شماره(اس اف/4008) حتی فرمان داد:« تمامی افراد بین سنین 15 تا 70 سال که توسط سرویس های امنیتی به دلیل تلاش برای جمع آوری اطلاعات مفید باز داشت می شوند، اعدام خواهند شد.»

برای به اجرا گذاشتن این راهبرد وحشت، ارتش بیشترین تقویت ها را در سایر بخش های جبهه بسیج کرد؛ 14 لشکر پیاده مسئولیت پوشش ضربدری منطقه و تعقیب پیشمرگه ها را بر عهده گرفتند. این لشکرها با دو لشکر گارد جمهوری و تعداد زیادی تیپ کماندویی پشتیبانی می شدند. در واقع یک سوم نیروی زمینی(250 هزارنفر) در کردستان متمرکز شدند.

ظرف چند هفته، صدها روستا را تخریب کردند و ساکنین آنها را به جنوب کشور؛ در میان باتلاق های بین دجله و فرات نقل مکان دادند. تمامی کردهای جمع آوری نشده، مسلح و شورشی تلقی شده و با آنان برخود مسلحانه می شد. پیش از تخلیه روستاها، تعدادی از آنها توسط توپخانه گلوله باران و یا توسط هواپیما بمباران شدند.

با اعمال سیاست شدید عربی سازی، یادگیری زبان کردی در مدارس ممنوع شد و هر شهروندی که به هنگام سخن گفتن به زبان کردی غافلگیر می شد، شدید ترین مجازات ها را درباره وی اعمال می کردند. به ازای هر سرباز کرد که مورد سوء قصد قرار می گرفت و یا کشته می شد، دهها نفر از گروگان های کرد اعدام می شدند.

بویژه، جنگجویان طالبانی به شدت تحت نظر بودند و هزیه سنگینی پرداختند و هزاران نفر از آنها در بهار 1987 در این سرکوب ها کشته شدند.

سیاست زمین سوخته، به طرز غیر قابل انکاری آزادی عمل نیروهای حکومتی درکردستان را افزایش داد، اما در عین حال، حس استقلال طلبی و عزم مردم کرد را برای مبارزه مسلحانه علیه رزیم بعثی جزم کرد؛ همان گونه که سینماگر؛ فریبرز کامکاری با استعداد فراوانش آن را در فیلم بسیار عالی «گل های کرکوک» به نمایش گذاشته است.

از سوی دیگر، ارتش ترکیه به مداخله خود در شمال عراق برای به دام انداختن افراد پ.ک.ک ادامه می داد.

در اول ژوئن(11987)، کنعان اورن؛ رئیس جمهور ترکیه به تهران سفر کرد تا برای کاهش تنش ها که طی دو سال اخیر موجب تضعیف روابط دوجانبه بین دو کشور شده بود، با رهبران ایران دیدار و گفت و گو کند.

 در این دیدارها، طرفین بر سر توافقی در پنج بند تصریح کردند:

1-عدم دخالت در موضوعات داخلی یکدیگر

2-اجتناب از هر نوع موضع گیری رسمی که طرف دیگر را با مشکل مواجه سازد.

3-تعهد مبنی بر عدم پخش برنامه های رادیویی و یا تلویزیونی خصمانه علیه یکدیگر

4-تقویت همکارهای مرزی در زمینه امنیتی

5-تعهد مبنی بر مبارزه فعال با گروه های کردی که در خاک طرف مقابل دست به اقدام می زنند.

ایرانی ها به سهم خود از در گیر بودن ارتش عراق در عملیات انفال برای بهینه سازی مواضع خود در جبهه شمالی بهره گیری کردند. در خلال تابستان، آنها از مبدا( شهر) ماووت، حملات متعددی را تحت عنوان «نصر» در مسیر سد دوکان انجام دادند.

در نتیجه، جبهه زمینی در بقیه سال 1987 آرام و فقط تبادل آتش توپخانه بین طرفین در جریان بود و نیز چند ضرب شصت با هدف نشان دادن این نکته به حریف که نباید گارد خود را پایین بیاورد.

 

(1)پادگان حاج عمران عراق در خلال عملیات والفجر2 در سال 1362 به تصرف نیروهای ایران درآمد. در این عملیات افراد حزب دمکرات عراق به ریاست مسعود بارزانی نیز همکاری داشتند.

 

منبع: جنگ ایران و عراق، پیر رازو، 2013، پرین، پاریس، مترجم: علی سجادی، از ص624 تا 627

1397/12/11 11:39:17 474 1
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در حالی که تنش در منطقه خلیج(فارس) بالا می گرفت، عملیات زمینی در کردستان عراق دنبال می شد. پس از آن که رهبران ایران موفق به ایجا توافق بین جلال طالبانی( رهبر اتحادیه میهنی کردستان) و مسعود بارزانی رئیس حزب دمکرات عراق شدند، این عملیات ها از آغاز بهار(سال 1987 میلادی) به نقطه عطف جدیدی رسیدند.
نظرات ارسالی

مهدی خسروی نژاد


با سلام کتاب جنگ ایران و عراق نوشته پیر رازو از نظر محتوی ضعیف می باشد و نمی توان به آن تکیه کرد بیشتر از نوشته های کتاب های دیگر و بعضی روزنامه ها در مورد جنگ استفاده کرده است. با سپاس مهدی خسروی نژاد

سرهنگ علی سجادی

مدیریت تولید محتوا


مهدی خسروی نژادبا سلام و سپاس از توجه شما. بنده از متن اصلی و فرانسوی کتاب استفاده می کنم. این کتاب در 31 فصل نوشته شده که به قول شما بعضی مباحث آن ضعیف هستند. در عین حال بهره گیری از همه منابع برای پزوهشگران مفید است.موفق باشید

نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015