• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تاریخ طب نظامی (34)


طب نظامي در ايران  از قاجاريه تا شهريور 1359

 

مراكز درماني خارجيان درايران (بخش اول)

بنابرسوابق تاريخي اوّلين بيمارستان بوسيله پرتغالي‌ها درجزيره هرمز درتاريخ 914 ق بنا گرديد. و تا سال1301ق كه اين جزيره به تصرف ايران درآمد فعال بوده است.[1]

در1265ق روسيه بيمارستاني در جزيره آشوراده درياي مازندران دايركرد و پس از انقلاب كمونيستي 1917م بيمارستان شوروي در تهران و بيمارستان شوروي در رشت داير گرديد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در1298ق هيأت پزشكي آمريكا به سرپرستي ( دكتركوچران ) درشهر اروميه شروع به كاركرد و درسال1300ق بيمارستان (وست مينستر) اروميه را تأسيس كرد و از آن به بعد بيمارستانهاي ديگري در شهرهاي رشت و تهران نيز داير نمود.  وي27 سال در ايران فعاليت كرد.

البته قبلاً درسال1251ق / 1835م نخستين پزشك ميسيون آمريكا دكتر(گرانت) به اتفاق دكتر (پركينز) وارد اروميه شــده و مشغـول طبـابت شـده بود. و قـريب50 سـال پس از آن يعني درسال1300ق وزير مختار آمريكا ( بنجامين ) وارد تهران شد و دولت آمريكا با دولت ايران مناسبات سياسي برقراركرد. 

هيأتهاي مذهبي انگليس نيز براي تبليغات چندين بيمارستان و مركز درماني در ايران دايركردند. دكتر هورنل در1879م / 1297ق به اتفاق كشيش ( بروس) سازمان هيأت پزشكي را تشكيل داد و اولين بيمارستان خـود را ـ در اصفهان تأسيس نمود. سپس در1897م /1315ق اوّلين بيمارستان زنان در ايران را در اصفهان گشايش نمود. در1316ق بيمارستان يزد و در  1319ق بيمارستان كرمان و در1342ق بيمارستان شيراز احداث شد.

در مورد جنبه هاي مثبت و منفي وجود ميسيونها و پزشكان خارجي و مؤسساتي كه آنها دايركرده اند نظريات متفاوتي وجود دارد ولي آنچه مسلم‌است حضور و آمد و شد اين هيأتها و پزشكان درتوسعه و بهبود وضع بهداشت و درمان وآشنايي مردم با پزشكي نوين بي‌اثر نبوده و دربنيان گذاري مراكز بهداشتي و درماني و تأسيس بيمارستانها و درمانگاهها نقش داشته اند. ازجمله در شيوع بيماري وبا در سال(1273ق) در همه ولايات ايران و هم‌چنين در1892 م / 1309ق در تهران و شيوع بيماري طاعون در1882م / 1299ق در شهر تبريز و يا شيوع مجدد بيماري وبا درسال 1904م /1322ق اين مؤسسات و پزشكان درحدودي كمكهاي لازم را نمودند. و به همين ترتيب در طي جنگ جهاني اول ( 1914ـ 1918) م (1332ـ1336)ق بعضي از اين مؤسسات خدماتي انجام دادند و حتي دكتر          (اسلستين) در تبريز درحين خدمت به تيفوس مبتلاشده و فوت كرد.

گرچه كه اكثر اين خارجيان در كنار اين كمكهاي  عام‌المنفعه هدفهاي اصلي خود را نيز پيگيري مي‌كردند.

به همين علت بعد از مـدتي كه تعـداد پزشكـان تا حـدودي كفـايت پاسخگـويي به نيـازمنديهـاي رايـج آن روز را مي‌نمـود، جمعي از پزشكـان نامه اي به شـاه وقت نوشتـه و از او خواستنـد محـدوديتهـايي بـراي ورود پزشكان خارجي قائل گردد:

به آستان مبارك اعليحضرت اقدس همايون شاهنشاهي ارواحنافداه  با نهايت احترام عرضه مي‌داريم:         به تاريخ 22/11/1311 هـ . ش

در اين موقع كه با توجهات خاصه آن شاهنشاه عظيم‌الشأن محبوب و توانا خلدالله ملكه مملكت ايران به ترقيات مهمي نايل واز طرف ذات اقدس ملوكانه ارواحنافداه و هيأت معظّم دولت مراقبت تامي نسبت به امور اقتصادي به عمل مي‌آيد، امنيت و آرامش و رفاه و آسايش مملكت ما ازطرفي وخامت اوضاع اقتصادي بعضي از ممالك ازطرف ديگر جلب توجه خارجيان را نموده و عده زيادي به عنوان طبابت درنقاط مختلفه خصوصاً در مركز مملكت متراكم و به عنوان اقسام وسايل و تشبثات خون افراد اين جامعه را مي‌مكند و مختصر ثروتي كه به اين رنج و زحمت بدست ما  مي‌آيد با نهايت سهولت مي‌برند. و بعلاوه عده اي از اطبا كه به عناوين مختلفه اقدام به تأسيس مؤسسات صحيه و خيريه در اين مملكت مي نمايند، مقصود و منظوري جز اجراي بعضي تبليغات ندارند و در بين اين اطباء عده اي نا قابل و بي‌سواد و چون روح ايراني ندارند و به جان افراد اين جامعه اهميت نمي دهند بوسيله ارتكاب جنحه و جنايات سقط جنين و اتلاف نفوس كه هر روز نظايرآن ديده مي‌شود وسيله ثروتمندي خـود را مي جويند و اندوخته بيشمار خود را به انواع اقسام وسايل به خارجه مي برند.

 

منبع: تاریخ طب نظامی، سرتیپ 2 دکتر خسرو نامجوی نیک، 1389، ایران سبز، تهران.

 

1. الگود، سيريل، ترجمه محسن جاويدان، تاريخ پزشكي ايران، تهران: 1352، ص 628

1397/12/8 11:35:25 494 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
نابرسوابق تاريخي اوّلين بيمارستان بوسيله پرتغالي‌ها درجزيره هرمز درتاريخ 914 ق بنا گرديد. و تا سال1301ق كه اين جزيره به تصرف ايران درآمد فعال بوده است. در1265ق روسيه بيمارستاني در جزيره آشوراده درياي مازندران دايركرد و پس از انقلاب كمونيستي 1917م بيمارستان شوروي در تهران و بيمارستان شوروي در رشت داير گرديد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015