• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

خاطرات سربازی ام (3)


عملیات‌هایی که شرکت داشتم

1- عملیات پشتیبانی تصرف قله شمشی در غرب نوسود و مسلط به شهر طویله عراق

2- عملیات محمد رسول الله (ص)

3- عملیات فتح المبین

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

4- عملیات محرم

5- عملیات پشتیبانی والفجر مقدماتی که وارد عمل نشدیم، زیرا دشمن از استعداد و زمان و طرح عملیات ما اطلاع یافته بود. در مرحله اول این عملیات، دلاوران خط شکن بسیجی، در میدان کمین دشمن محاصره شدند و ... عملیات متوقف شد.

خاطرات عملیات‌ها

خاطرات تلخ و شیرین زیادي از عملیات‌های مختلف به جا مانده، ولی ما در مقابل ایمان و رشادت و شجاعت و از جان گذشتگی شهدا که در رکاب آن‌ها حکم سیاهی لشکر را داشتیم، چه حرفی براي گفتن یا خداي نخواسته ادعا داریم. بهترین خاطرات در عملیات‌ها، همان دوستی‌ها، همدلی و فداکاری‌ها در بین رزمنده‌ها بود که پیروزی‌های به یادماندنی را در پی داشت و در مقابل شهادت همرزمان و عدم موفقیت در بعضی از عملیات‌ها، خاطرات تلخی است که همچنان جسم و روح ما را می‌آزارد.

بعد از اتمام خدمت سربازی‌ام تا امروز خیلی سعی کردم تا از میان یادداشت‌های دو سال سربازی‌ام خاطراتی را تنظیم کنم که شایسته دلاورمردان شهیدي باشد که سپر بلاي وطن شدند، ولی متأسفانه گرفتاری‌های دنیوي و امورات شخصی زندگی تاکنون فرصت این رسالت را از من گرفته است. اکنون هم که توفیقی حاصل شده است اگر چه نوشتن، حرفه و تخصص خودش را می خواهد، اما به یاد و عشق یاران، قسمت‌هایی از خاطرات تلخ و شیرین به جا مانده از سال‌های 60 و 61 را بیان می‌کنم. انشاءالله که مرضی رضاي خداي متعال و شهداي والامقام باشد.

اولین مأموریت رزمی

تیرماه 1360، یکی دوهفته‌ای از ورود ما سربازان جدید به خط مقدم (منطقه عملیاتی گردان 139، جبهه نوسود) گذشته بود. نیمه شب چهارم مرداد بود، به یک دسته سربازان گروهان ما (گروهان سوم) مستقر در قله «کاوه زهرا» که به تازگی از تصرف دشمن آزاد شده بود، حمله شد. دشمن مرکب از کماندوهاي عراقی و مزدوران وابسته سعی داشتند با پاتک، قله کاوه زهرا که یکی از قله‌های مهم مشرف به شهر طویله عراق و مناطق اطراف نوسود است را دوباره تصرف کند.  سربازهاي دسته مستقر در قله با حمایت نیروهاي بسیج و سپاه و پیش‌مرگان مسلمان کُرد که در یال سمت راست قله مستقر بودند، مقاومت جانانه‌ای از خود نشان دادند. در آن پاتک، بچه­ها با دادن 3 شهید (سرباز قدیمی و با تجربه گروهان محمدتقی متقی و دو سرباز جدید از بچه‌های همدان) دشمن را شکست داده و مجبور به عقب نشینی نمودند.

صبح روز بعد اعلام شد، پانزده سرباز براي تقویت و تعویض نفرات دسته جلو مستقر در قله کاوه زهرا و ملندو آماده شوند. من، مهدي مولایی، زلفی، مجردي، ایوب باقري، شیري، رسولی - منقضی خدمت 56 - و ... با تجهیزات کامل و مقداري فشنگ و نارنجک اضافه از تپه نروي به سمت جاده نوسود سرازیر شدیم.

مسئولیت گروه به ایوب باقري که سرباز قدیمی و با دل و جرأتی بود سپرده شد. در جاده خبري از ماشین نبود، پیاده در حال رفتن به سمت نودشه بودیم که یک ماشین تویوتا سپاه، از سمت پاوه با بار و تعدادي نیروي سپاهی و بسیجی از راه رسید. راننده با سلام و صلوات گروه ما، توقف کرد و هر کدام چون ملخ به اتاق و بدنه ماشین آویزان شدیم. بین راه چندین بار نفرات، دسته جمعی از ماشین سوار و پیاده شدیم تا ماشین توانست از سینه‌کش و سربالایی تند جاده عملیاتی نوسود به نودشه بالا برود.

 

منبع: خاطرات سربازی ام،فرضعلی محمد زاده، 1392، ایران سبز، تهران

1397/12/8 11:17:52 490 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
عملیات‌هایی که شرکت داشتم 1- عملیات پشتیبانی تصرف قله شمشی در غرب نوسود و مسلط به شهر طویله عراق 2- عملیات محمد رسول الله (ص) 3- عملیات فتح المبین
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015