• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

اسناد عملیات بیت المقدس - اسناد ارتش عراق در مورد خرمشهر(انتشار مجدد)


به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس 

جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که به گفتۀ مقام معظم رهبری خود "گنجی" است، از زوایای مختلف قابل بررسی و بگفتۀ معظم له حماسه های رزمندگان ایران اسلامی در این 8 سال جنگ، جای 80 سال کار تحقیق، پژوهش، نگارش و انتشار دارد.

اسناد عملیات بیت المقدس + اسناد ارتش عراق در مورد خرمشهر،جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق

 

در مجموعة مدارک و منابع مورد نظر برای تحقق این مهم، باز یافت و پژوهش اسناد و مدارک برجای مانده و به غنیمت گرفته شده از دشمن، از اهمیت بسزایی برخوردار است. این گونه اسناد که در نتیجۀ شکست و هزیمت نیروهای عراقی و تصرف مقرها و مراکز فرماندهی دشمن و آزادسازی مناطق اشغالی به دست آمده است، میتواند گویای بسیاری از وقایع ناگفته باشد.

تصاویری از اصل و نیز ترجمة تعداد قابل توجهی از اسناد دشمن گزینش و در کتاب ارزشمند "خرمشهر در اسناد ارتش عراق" به قلم جناب آقای اصغر کاظمی تدوین و توسط دفتر ادبیات هنر و مقاومت حوزة هنری منتشر شده است ارائه گردیده که در آنها چگونگی هجوم و اشغال خرمشهر تا آزادسازی آن در عملیات بیت المقدس در شش عنوان زیر بررسی شده است :
1. آغاز تجاوز
2. اشغال خرمشهر
3. تبلیغات
4. کشتار و غارت
5. تخریب
6. آزادسازی خرمشهر


همچنین در بخش سوم از فصل پنجم کتاب گرانقدر"عملیات بیت المقدس" نوشته امیر سرتیپ دوم مسعود بختیاری که خود از همرزمان شهید صیاد شیرازی و از طراحان این عملیات می باشند نیز تعدادی از اسناد عملیات بیت المقدس، از جمله دستور جزء به جزء عملیات، نامۀ ابلاغ رمز عملیات با امضاء مشترک شهید صیاد و آقای محسن رضائی و شروع عملیات در ساعت00:30 روز دهم اردیبهشت سال61 و ... و همچنین ترجمۀ تعدادی از اسناد به دست آمده از ارتش شکست خوردۀ رژیم بعث عراق در دسترس علا قمندان قرار گرفته است.
در اینجا به مناسبت سالگرد آزادسازی خرمشهر قهرمان به دست رزمندگان پرتوان ایران اسلامی که اوج خودباوری نیروهای رزمنده و نقطۀ شکست روحی و فیزیکی نیروهای متجاوز بود، گزیده ای از این اسناد را در معرض بازدید علاقمندان قرار می دهیم تا هم معرفی گونه ای از این دو کتاب ذیقیمت و هم ارائۀ اسنادی از این پیروزی بزرگ به محققین عرصۀ پر افتخار دفاع مقدس باشد.

 

دانلود گزیده ای از اسناد مرتبط با عملیات بیت المقدس

 

دانلود گزیده ای از اسناد عراقی ها در مورد خرمشهر


 

منبع : هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی(مدیریت سمعی بصری)

1394/3/4 1022 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت المقدس  جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که به گفتۀ مقام معظم رهبری خود "گنجی" است، از زوایای مختلف قابل بررسی و بگفتۀ معظم له حماسه های رزمندگان ایران اسلامی در این 8 سال جنگ، جای 80 سال کار تحقیق، پژوهش، نگارش و انتشار دارد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015