• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

چرا و چگونه بايد از جنگ بدانيم؟-1


سخنراني سرتيپ ستاد ناصر آراسته، جانشين گروه مشاوران نظامي مقام معظم رهبري ـ فرماندهي كل قوا ـ رئیس هیئت معارف جنگ «شهيد سپهبد علي صياد شيرازي» در دانشكده فرماندهي و ستاد، در تاریخ 90/9/7.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

بر فراز بود

در فاصله زماني كوتاهي، دو چيز ارزشمند بر فراز رفت. دستي بر فراز دستي بود، در غدير، دست مولا علي علیه السلام بر فراز دست پيامبر صلوات الله علیه و علی اهل بیته منظره‌اي بسيار باشكوه بود و نشان از يك سعادت بي­انتها براي بشريت داشت. اين دست اگر بر فراز جامعه بشري بالا مي‌ماند كمال و سعادت را براي بشر و جامعه بشری هدیه می­داد. پس از چندي يك چيز ارزشمند ديگر بر فراز رفت و آن سر اباعبدالله‌الحسين علیه السلام  بر فراز نيزه بود. آن دست بالاي دست نشان از يك سعادت كامل براي بشريت داشت و سري كه بر بالاي نيزه رفت نيز براي سعادت و كمال جامعه بشري فدا شد و نشان از يك شقاوت عميق و دشمني بزرگ انسان پست و دنيازده جامعه بشري در مقابل دين داشت. هر دو در جامعه بشری رخ داده و براي سعادت جامعه‌ بشري بود. جامعه­ای که دنیا را بر آخرت گزید.  از آخرين حج پيامبر تا سال 61 هجري فاصله كوتاهي بود. آري از غدير تا عاشورا فاصله زماني كمي بود. از ذي­الحجه تا محرم­الحرام بسيار كوتاه، ولي حوادث هردو بسيار بزرگ. اگر دست مولا علي پس از بالا رفتن بر فراز جامعه‌ بشري باقي مي­ماند واقعه عاشورا اتفاق نمي‌افتاد. متأسفانه اين اتفاق افتاد. اما عاشورا تا قيام قيامت درسي را با خود به همراه داشت: «قيام براي خدا ماندني است». يك نمونه كوچك عمل كردن به اين درس انقلاب اسلامي بود كه پيامد آن نيز جنبش‌ها و بيداري­هاي‌ ديني و اسلامي است كه در كشورهاي مختلف مي‌بينيم.

 

 

اگر بسيج نبود

تسليت عرض مي‌كنم محرم­الحرام ـ ماه سوگ اباعبدالله حسين(ع) ـ را خدمت همه‌ همرزمان عزيزم. هفته بسيج و سالروز تأسيس بسيج را گرامي مي­داريم. بسيج از منظر نيروهاي مسلح و نتيجه حضور بسيج را با تفكر نظامي فقط در دو جمله مي‌گويم: «اگر بسيج نبود، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به بلوغ ساختاري، سازماني و عملياتي نمي‌رسيد. اگر بسيج نبود ارتش جمهوري اسلامي ايران، به تنهايي قادر به دفع دشمن متجاوز از سرزمين اسلامي نبود.»

با توجه به فرصت، از من در مورد بسيج مخلص و جان بر كف همين قدر را بپذيريد. فرمايشاتي كه ديروز حضرت آقا در مورد بسيج داشتند چقدر شيوا، عميق و ارزنده بود. ولي از من سرباز همين را بپذيريد، با تحليل كوتاهي راجع به ارتش و سپاه و حضور گرانقدر بسيج. اگر بسيج نبود ما در سپاه، بلوغ ساختاري و سازماني و عملياتي را شاهد نبوديم. اگر بسيج نبود ارتش آن زمان به تنهايي قادر به بيرون راندن دشمن متجاوز بعثي از كشور اسلامي‌مان نمي­شد. اين اعتراف دو جمله‌اي، كوتاه ولي عميق يك سرباز پير 60 ساله است نسبت به ارزش‌هاي بسيج با ديد نظامي. خاصيت ديگري كه از بسيج بگويم اين است كه اگر بسيج نبود، استراتژي تثبيت اشغال صدام به نابودي و شكست كامل نمي‌رسيد. راهبرد دوم صدام پس از جنگ برق­آسا تثبيت اشغال در ايران بود، اگر بسيج نبود، اين راهبرد صدام به شكست كامل منتهي نمي‌شد؛ يعني اگر بسيج نبود، جنگ به پيروزي منتهي نمي‌شد پیروزی در جنگ نتیجه حضور بسیج است. لذا بايد از دل و جان، روز بسيج را گرامي بداريم و به ملت بسيجي و رهبر بسيجي‌اش تبريك بگوييم.

 

روز نيروي دريايي

گرامي مي­داريم 7 آذر، روز نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران را و بايد بگويم نابودي كامل راهبرد جنگ برق­آسا و سريع صدام توسط نيروي دريايي قهرمان­مان محقق شد، آن هم در كمتر از سه ماه. شما مي‌دانيد كه جنگ‌هاي برق‌آسا را ـ بر اساس جنگ اعراب و اسرائيل ـ جنگ‌هايي مي‌دانند كه کمتر از يك هفته، نه بیش‌تر طول بکشد. (اين يك نوع نام­گذاري توسط علماي نظامي در جهان است)، جنگ‌هاي تا 6 ماه را جنگ­های سریع، جنگ‌هاي 6 ماه تا يك سال­ونيم را جنگ‌هاي كوتاه و مابقي را جنگ‌هاي بلند مدت مي‌خوانند. اين دسته‌بندي بين نظامي‌ها رسم شده است. جنگ ما در اين تقسيم‌بندي جزو جنگ­هاي بلندمدت است. به اندازه نزديك به دو جنگ جهاني اول و دوم. قاطعانه مي‌گويم كه صدام مي‌خواست در يك جنگ برق‌آساي يك هفته‌اي پيروز شود، بعد كه موفق نشد خواست در يك جنگ سريع نتيجه بگيرد، ولي به فضل خدا و شجاعت دريادلان ارتش اسلام كليد پايان راهبرد صدام در جنگ برق­آسا و جنگ سريع را نيروي دريايي ما زد. كمتر از 3 ماه نگذشت كه بيش از دو سوم نيروي دريايي عراق نابود شد و باقيمانده آن در ام‌القصر و ديگر نقاط مخفي شدند و تا پايان جنگ ديگر هيچ جبهه‌ جديدي توسط عراق در بنادر يا از طرف سواحل ما ايجاد نشد. سالگرد اين پيروزي بر نيروي دريایي راهبردي ارتش اسلام و ملت بزرگ ايران اسلامي و رهبري الهي آن مبارك باد

 

منبع: جرا و چگونه باید از جنگ بدانیم، آراسته، ناصر، 1391، ایران سبز، تهران

 

1399/2/30 11:32:28 51 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سخنراني سرتيپ ستاد ناصر آراسته، جانشين گروه مشاوران نظامي مقام معظم رهبري ـ فرماندهي كل قوا ـ رئیس هیئت معارف جنگ «شهيد سپهبد علي صياد شيرازي» در دانشكده فرماندهي و ستاد، در تاریخ 7/9/90.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015