• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (20)


میزان تلفات ناشی از هر گلوله توپی که به سطح این جاده اصابت می‌کرد، دو برابر حد معمول بود. نیروهای پیاده تا زانو در لجن زار فرومی‌رفتند. آمبولانس‌ها به‌سختی قادر به حرکت بودند. هر کیلومتر پیشروی در این جاده سه ساعت طول می‌کشید. دیدن آنچه رخ می‌داد واقعا ملال‌انگیز بود. هنگامی که از این منطقه گذشتیم، گویی از جهنم رهاشده بودیم و به‌سوی بهشت می‌رفتیم. نبرد سختی بود و مشکل‌ترین بخش آن زمانی بود که فهمیدیم ایرانیان قصد حمله‌دارند و ما برای مقابله با آنها هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 

وودز: ایرانیان در جبهه سپاه ششم اصولاً اقدام به اجرای عملیات فریب کرده بودند؟

حمدانی: آنها آتش سبکی بر روی سپاه ششم ریختند و روشن بود که می-خواهند نیروهای ما را در آن منطقه سرگرم کنند. اما زمانی که نیروهای ما سرانجام در مقابل ایرانیان در شبه‌جزیره فاو مستقر شدند، نیروهای ویژه گارد ریاست جمهوری عراق در جاده‌ای راهبردی در امتداد خط لوله‌های نفت با نیروهای ایرانی وارد نبرد شدند. آنها با نزدیک شدن به جبهه جنگ توانستند اخبار نبرد را از طریق بی‌سیم دریافت و کشت و کشتاری را که جریان داشت با چشم خود مشاهده کنند.

اولین تیپ‌های زرهی از جاده ساحلی عبور کردند در حالی که نیروهای ویژه همچنان در جاده راهبردی مشغول نبرد بودند. تیپ‌های 2و10 زرهی که تحت فرماندهی گارد ریاست جمهوری بودند، به علت نبود پل در منطقه درگیری مجبور بودند برای جابه‌جایی تانک‌ها و نیروهایشان از پل شناور کوچک استفاده کنند. به همین علت سپاه یکم گارد ریاست جمهوری دیر به منطقه رسید. در شب‌های13و14 فوریه لشکر26 عراق به‌طور کامل منهدم شد و فرمانده این لشکر هم بسیار خوش‌شانس بود که توانست خود را نجات دهد. شایستگی و لیاقت او زبانزد بود اما وضعیت پیش‌آمده کاملا مایوس کننده بود و ایرانیان به پیروزی بزرگی دست‌یافته بودند. در 14فوریه به ما اطلاع دادند که نیروهای ایرانی بااستعداد بیش از یک سپاه وارد شبه جزیره فاو شده‌اند.

وودز:  نیروهای ایرانی درگیر درنبرد فاو عمدتاً از نیروهای سبک پیاده بودند، درست است؟

حمدانی: منطقه صرفاً برای عملیات نیروهای پیاده مناسب بود و به همین علت ایرانیان هم با یک لشکر پیاده و یک سپاه مرزی وارد عمل شده بودند. اما گارد ریاست جمهوری عراق چهار تیپ برای اجرای پاتک در اختیار داشت: سه تیپ متعارف (تیپ‌های2،3و10 زرهی)، یک سپاه مرزی و یک گردان شناسایی زرهی.

وودز: توپخانه و بالگردهای هوانیروز ایران به‌خوبی از نیروهای پیاده این کشور پشتیبانی می‌کردند؟

حمدانی: بله، توپخانه، بالگردها و نیروهای هوایی‌شان به‌خوبی از آنها پشتیبانی می‌کردند و از دو سوی شط العرب آتش توپخانه سنگینی بر روی نیروهای ما می‌ریختند.

وودز: تیپ‌های 2،3و10 زرهی زیر امر یکی از لشکرهای گارد ریاست جمهوری بودند؟

حمدانی: این تیپ‌ها جزو یکی از لشکرهای گارد ریاست جمهوری به فرماندهی سرتیپ حسین الرشید بودند. این لشکر هنوز اسمی نداشت، زیرا آن زمان هنوز نام‌گذاری لشکرها آغاز نشده بود. نیروهای گارد ریاست جمهوری توانستند دشمن را در کانال ماهی متوقف کنند. نیروهای ایرانی تا حد زیادی در امتداد جاده راهبردی منطقه متمرکزشده بودند و لشکرهای6 و2 نیروی زمینی عراق هم که تلاش کردند وارد این منطقه شوند با مقاومت شدید آنها روبه‌رو شدند.

 در 16 فوریه اطلاعات نظامی ما همچنان اصرار داشت که حمله ایرانیان به منطقه سپاه هفتم عراق یک عملیات فریب است. در آن زمان به من دستور داده شد تیپ 2 زرهی گارد ریاست جمهوری را از منطقه سپاه هفتم به منطقه‌ای به‌نام رضائید در جنوب جزایر مجنون در منطقه مسئولیت سپاه ششم ببرم تا بتوانم از شط العرب عبور کنم. ما در تیپ دوم انتظار یک درگیری زرهی را داشتیم، اما وقتی به مرز ایران نزدیک شدیم تنها با آتش توپخانه مواجه بودیم و پس‌ازآنکه به مرز رسیدیم با تعدادی از نیروهای ایرانی برخورد کردیم. من گزارش کردم که در این منطقه با مقاومت عمده‌ای از سوی دشمن روبه‌رو نشده‌ایم و این برای ما نوعی عملیات صرفه‌جویی در قوا به شمار می‌آید.

وودز: به‌این‌ترتیب تا این زمان لشکر26 منهدم شده بود. اما برای دو واحد دیگر گارد ریاست جمهوری چه اتفاقی افتاد و تا 16فوریه چکار می‌کردند؟

حمدانی: تیپ‌های 6 و2 وضعیت دشواری داشتند؛ زیرا تانک‌هایی که در امتداد شط العرب  در حال حرکت بودند از جلو و از سوی دیگر رودخانه زیر آتش قرار داشتند. مناطق عملیات هم پوشیده از درختان خرما و برخی درختان دیگر بود و ما پس از دست یافتن به هر درخت خرما به‌طرف درخت دیگری پیش می‌رفتیم. وضعیت آب‌وهوایی برای اجرای پاتک مناسب نبود. با بارش شدید باران، حرکت نیروهای آمادرسانی دشوارتر می‌شد. عرض معبر وصولی راهبردی در این منطقه حداکثر 20متر بود که تانک‌ها، آمبولانس‌ها و خودروهای حامل جیره غذایی واحدها همه در کنار هم در این جاده 20متری حرکت می‌کردند.

میزان تلفات ناشی از هر گلوله توپی که به سطح این جاده اصابت می‌کرد، دو برابر حد معمول بود. نیروهای پیاده تا زانو در لجن زار فرومی‌رفتند. آمبولانس‌ها به‌سختی قادر به حرکت بودند. هر کیلومتر پیشروی در این جاده سه ساعت طول می‌کشید. دیدن آنچه رخ می‌داد واقعا ملال‌انگیز بود. هنگامی که از این منطقه گذشتیم، گویی از جهنم رهاشده بودیم و به‌سوی بهشت می‌رفتیم. نبرد سختی بود و مشکل‌ترین بخش آن زمانی بود که فهمیدیم ایرانیان قصد حمله‌دارند و ما برای مقابله با آنها هیچ کاری نمی‌توانیم بکنیم.

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/4/16 11:49:25 166 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
میزان تلفات ناشی از هر گلوله توپی که به سطح این جاده اصابت می‌کرد، دو برابر حد معمول بود. نیروهای پیاده تا زانو در لجن زار فرومی‌رفتند. آمبولانس‌ها به‌سختی قادر به حرکت بودند. هر کیلومتر پیشروی در این جاده سه ساعت طول می‌کشید. دیدن آنچه رخ می‌داد واقعا ملال‌انگیز بود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015