• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از نوهد تا خرمشهر(30)


منطقه دبّ حردان

بعد از اتمام جنگ در کوی ذوالفقاریه و عقب‌نشینی نیروهای عراقی و خارج شدن آبادان از تیررس توپخانه عراق، لشکر92 زرهی تصمیم گرفت گردان151 دژ را برای استراحت و بازسازی به عقب بفرستد. در همین رابطه، در تاریخ 10/7/60، گردان دژ خرّمشهر را به باغ عامری واقع در جاده اهواز – مسجدسلیمان اعزام کردند. مدّتی در آنجا به استراحت مشغول بودیم و در این مدّت، مقداری سلاح و تعدادی سرباز و درجه‌دار جدید به گردان151 دژ خرّمشهر واگذار کردند، تقریباً بازسازی به اتمام رسیده بود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در اواخر مهر 1360، یک روز صبح ساعت 9، استواری از لشکر92 زرهی به باغ عامری آمد و امریه­ای به من داد (آن زمان من به عنوان رئیس رکن سوم گردان انتخاب شده بودم) و از من رسید دریافت کرد؛ امریه را باز کردم و خواندم.

 مقرر شده بود که گردان151 دژ خرّمشهر باید گردان193 از لشکر 77 پیاده مشهد را در منطقه دب حردان تعویض نماید. من مأموریت جدید را به فرماندهان گروهان‌ها ابلاغ کردم و تذکّر دادم سریعاً آماده باشید تا تعویض را انجام دهیم. من با استوار کریمی که رکن دوم گردان را اداره می‌کرد، سوار جیپ شدیم و عازم منطقه دبّ حردان شدیم تا از نزدیک با منطقه واگذاری به گردان آشنا شویم. در منطقه با فرمانده گردان193 آشنا شدیم و وی تمام منطقه را به ما نشان داد و از موقعیّت عراقی‌ها در آن منطقه اطّلاع پیدا کردیم.

معلوم بود آن منطقه زیاد امن نیست و بسیار حسّاس و خطرناک است و درگیری­های سختی آنجا به وقوع پیوسته است و در بعضی جاها، فاصله نیروهای عراقی با خطّ مقدّم ما حدوداً 400 متر بود و جلو واحدهای ایرانی تا نیروهای عراقی، زمین مین­گذاری شده بود. بعد از شناسایی منطقه، به باغ عامری برگشتیم و فرماندهان گروهان‌ها را جمع کردیم و اطلاعات منطقه را با کروکی و نقشه در اختیار آنان قرار دادیم.

فردای آن روز گردان‌های پیاده گردان151 دژ خرّمشهر را با گردان193 از لشکر77 تعویض نمودیم و کلّیه پرسنل گردان در منطقه دب حردان مستقر شدند و ما جبهه­ای به طول 1500 متر در آن منطقه را به عهده گرفتیم، که در بعضی جاها فاصله ما با عراقی‌ها 300 الی 400 متر بود. در این منطقه، در روز و شب تحرّک زیاد نبود و منطقه پدافندی بود. چون تمام منطقه مین‌گذاری شده بود. در جلو گروهان یکم، که فاصله­اش با عراقی‌ها 800 متر بود، یک دستگاه لودر در داخل میدان مین وجود داشت، که متعلّق به نیروهای عراقی بود که بعد از عقب‌نشینی و مین­گذاری منطقه آن را جا گذاشته بودند. علّت آن را نمی‌دانستیم. من هر روز منطقه را با دوربین نگاه می‌کردم و آن لودر را می­دیدم. تیراندازی در طول روز ادامه داشت، ولی در شب کم بود و اغلب شب­ها ساکت بود.

منبع: از نوهد تا خرمشهر، جعفر ایازی، 1396، ایران سبز، تهران

1398/4/12 11:6:44 624 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
منطقه دبّ حردان بعد از اتمام جنگ در کوی ذوالفقاریه و عقب‌نشینی نیروهای عراقی و خارج شدن آبادان از تیررس توپخانه عراق، لشکر92 زرهی تصمیم گرفت گردان151 دژ را برای استراحت و بازسازی به عقب بفرستد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015