• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-40


د) نهضت آزادي

«نهضت آزادي» كه مهندس «مهدي بازرگان» تا سال 1373 سمت دبيركلي آن را برعهده داشت، تشكيلاتي بود كه برخي از سران آن با سازمان جاسوسي CIA در ارتباط بوده و بسياري از اعضاي آن نيز وابستگي فكري و عاطفي به آمريكا داشته‌اند. در اين رابطه مي‌توان به «عباس امير انتظام» اشاره كرد كه از افراد بسيار نزديك به بازرگان و سخنگوي دولت موقت بوده است. بر طبق مفاد يك سند به ­دست آمده از سفارت آمريكا در تهران به تاريخ نوزدهم مرداد ماه 1358 كه داراي طبقه ‌بندي «سري» مي‌باشد، امير انتظام از اوايل  دهة 1340 با «جورج كيو»[1] معاون سابق قرارگاه «CIA» در تهران كه نام مستعار «ژوزف آدلسيك»[2] داشته، در ارتباط بوده است.(غضنفري، 98:1384)

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

در سند «سري» ديگري به تاريخ31 مرداد 1358، گفته شده كه يكي از اعضاي سازمان سيا به ­نام «بيدن كوپف»[3] مدت دو ساعت با مهندس بازرگان، «ابراهيم يزدي» و امير انتظام ملاقات و آنان را دربارة اوضاع منطقه توجيه مي‌كند. كاردار و رايزن سياسي سفارت آمريكا نيز در اين جلسه حضور داشته‌اند. در اين جلسه امير انتظام خطاب به «كوپف» مي‌گويد: «اميدواريم «سازمان» شما روابط خود را با ما بهبود بخشد، درست همان‌طور كه كشورهاي­مان با تلاش‌هاي كاردار و دكتر يزدي، روابط خود را بهبود بخشيده‌اند.»(روزنامه جمهوري اسلامي:30/6/72) اين عبارت، مؤيد آن است كه امير انتظام به­ خوبي مي‌دانسته كه طرف مقابل آنها «مأمورين سازمان CIA» مي‌باشند و نه كاركنان رسمي سفارت آمريكا. نخستين تماس رسمي «نهضت ‌آزادي» و سفارت آمريكا در تهران، در ارديبهشت ماه 1357 در رستوران «ال چيكو» در تهران انجام گرفت. در اين ملاقات از طرف سفارت آمريكا، «جان استمپل»[4] افسر اطلاعاتي سفارت آمريكا و از طرف نهضت آزادي نيز «محمد توسلي» با نام مستعار «محمد توكلي» و هم‌چنين «بهرام بهراميان» حضور يافتند.

طبق مفاد يك سند «سري» سفارت، اين دو نفر در تاريخ سوم مهرماه  1357 نيز مجدداً با استمپل ملاقات مي‌كنند.(روبين، 205:1363) طبق يكي ديگر از اسناد سفارت آمريكا به تاريخ 23 آذر 1357، استمپل اشاره مي‌كند كه  «محمد توسلي» به­ عنوان «رابط رسمي» نهضت آزادي با سفارت در تماس بوده است. توسلي تا اواخر آذرماه 1357 رابط ميان «نهضت آزادي» و سفارت آمريكا بوده، پس از آن بنابر تصميم مهندس بازرگان، امير انتظام جايگزين وي مي‌شود و از آن تاريخ به بعد ارتباط با سفارت آمريكا بر عهدة وي قرار مي‌گيرد. اخبار و اطلاعات مربوط به حوادث دوران انقلاب اسلامي ابتدا از طريق توسلي و سپس از طريق امير انتظام در اختيار آمريكايي‌ها قرار مي‌گرفته است. لازم به ذكر است كه طبق مفاد سند «سري» شانزدهم خرداد 1357، افسر اطلاعاتي سفارت آمريكا اظهار مي‌دارد كه غير از ارتباطي كه از طريق محمد توسلي با نهضت آزادي دارند، با افراد ديگري نيز از نهضت آزادي در تماس هستند. طبق مفاد برخي اسناد داراي طبقه‌بندي «سري» سفارت آمريكا، خود مهندس بازرگان نيز حداقل سه نوبت در خرداد ماه و تيرماه 1357، به اتفاق مهندس توسلي در يك خانه شخصي در منطقه دروس شميران، با استمپل (افسر اطلاعاتي سفارت) ملاقات كرده و راجع به رويدادهاي سياسي با يكديگر  گفت­وگو مي‌كنند كه در دو نوبت آن دكتر«يدالله سحابي» نيز حضور داشته است.(دانشجويان مسلمان پيرو خط امام،1367: 230)

ويليام سوليوان، سفير آمريكا در ايران، نيز در كتاب خود در مورد ملاقات با مهندس بازرگان مي‌گويد: «به يكي از مأموران سياسي سفارت كه با «نهضت آزادي» در تماس بود، دستور دادم كه با «مهدي بازرگان» رهبر اين سازمان، تماس گرفته و به او اطلاع دهد كه من آماده ملاقات با او در هر نقطه‌اي كه مايل باشد، هستم. در اين جا بايد توضيح بدهم كه «بازرگان» قبلاً براي ملاقات با من اظهار علاقه كرده بود، ولي در آن موقع دعوت او را نپذيرفته بودم... .» وي ادامه مي­دهد: «وقتي كه وارد خانه شديم، بازرگان خلاصه‌اي از مذاكرات قبلي بين او و مأموران سياسي سفارت را براي من تكرار كرد و گفت كه خواهان ادامه همكاري و كمك نظامي آمريكا و حفظ قراردادهاي موجود با آمريكا هستند. بازرگان مي‌گفت كه او از طرف «نهضت آزادي ايران» صحبت مي‌كند.»(همان:209)

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران

 

1- Gorye Que.

2- Joseph Edelsich.

3- Biden Kopov.

4- John stample.

1399/3/7 10:8:1 43 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
«نهضت آزادي» كه مهندس «مهدي بازرگان» تا سال 1373 سمت دبيركلي آن را برعهده داشت، تشكيلاتي بود كه برخي از سران آن با سازمان جاسوسي CIA در ارتباط بوده و بسياري از اعضاي آن نيز وابستگي فكري و عاطفي به آمريكا داشته‌اند. در اين رابطه مي‌توان به «عباس امير انتظام» اشاره كرد كه از افراد بسيار نزديك به بازرگان و سخنگوي دولت موقت بوده است. بر طبق مفاد يك سند به ­دست آمده از سفارت آمريكا در تهران به تاريخ نوزدهم مرداد ماه 1358 كه داراي طبقه ‌بندي «سري» مي‌باشد، امير انتظام از اوايل دهة 1340 با «جورج كيو»[
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015