عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

پرسش و پاسخ هفته


قطعنامه 598 را تشریح کنید. چرا ایران قطعنامه­های صادره را نمی­پذیرفت؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

1396/6/25 10:26:36 59 0

گردان 144پیاده در نبرد آبادان


بخش هشتم: حركت به سمت بندر ماهشهر

پس از دريافت دستور حركت به محل استقرار گردان برگشتم، براي جمع آوري و بارگيري وسايلي كه مورد نياز بود و از خودروها تخليه شده بود دستورات لازم داده شد. زمان حركت از توقّفگاه ساعت 1430 تعيين گرديد. غذاي ناهار كه توسّط آشپزخانه‌هاي گردان طبخ شده بود، به موقع توزيع شد. براي شام از جيرة عملياتي كه بين نيروها توزيع گرديده بود، بايستي استفاده مي‌گرديد. در اين مورد نيز يادآوري كردم.ترتيب حركت ستون، همان روش حركت از انديمشك به اهواز ابلاغ گرديد. در زمان تعيين شده، فرمانده دستة شناسايي (استوار يكم صفايي) و معاون گردان، در جلوي ستون حركت كردند. ارتباط ستون به وسليه افسر مخابرات گردان؛ ستوان دوّم معين فر در تمام مدّت برقرار بود به طوري كه ابتدا، انتها و وسط ستون همواره از وضعيّت ستون اطلاع داشتند. من هم در وسط ستون حركت مي‌كردم در جريان امور قرار مي‌گرفتم.

1396/7/2 11:6:58 2 0

پلی برای آزاد سازی خرمشهر


گفت و گو با امیر سرتیپ دوم ستاد میسر ارجمندی, معاون مهندسی نزاجا

یکی از سوابق درخشان نیروی زمینی، عملکرد گروه پل گذار422 در عملیات بیت المقدس است، لطفاً در این مورد توضیح دهید؟

بی شک یکی از زیباترین و شیرین ترین خاطرات هشت سال دفاع مقدس، آزاد سازی خرمشهر از لوث وجود متجاوزان عراقی است که این مهم با اجرای عملیات بیت المقدس به وقوع پیوست. دشمن در مدت بیش از یک و نیم سال اشغال منطقۀ خرمشهر، با استفاده از موانع طبیعی موجود در منطقه (رودهای کارون، کرخه و نیسان) پدافند خود را سازمان داد و با ایجاد موانع مصنوعی (خاکریزها، تخریب مناطق مسکونی، میادین مین و...) تقویت کرد؛ ضمن این که منطقه عملیات بیت المقدس به دلیل فقدان عارضه و ناهمواری در زمین، وسعت بیش از حد، وجود موانع طبیعی بزرگ و متعدد، فاصله بسیار زیاد تا هدف اولیه (بالغ بر18 تا25 کیلومتر). بسیار پرمخاطره بود.

1396/7/2 11:1:25 0 0

هدایت سال اول جنگ


سرتیپ سید ناصر حسینی (1)

در هفته دفاع مقدس، آنچه بیش از همه ذهن جوان ایرانی را می کاود، این است که چرا ایران اسلامی با این همه توان نظامی نتوانست مانع تجاوز عراق به ایران شود. برای پاسخ به این سؤال به هیچ وجه تمی توانیم دنبال مقصر بگردیم، ولی بایستی به تاریخ انقلاب مراجعه نماییم تا شرایط کشور در کوران انقلاب و مسائل سیاسی و اجتماعی کشور و اتفاقات دوران انقلاب را بررسی نمائیم.

1396/7/2 10:58:57 2 0

توقف ارتش متجاوز عراق؛ اساسی ترین بخش جنگ ( سرتیپ دوم کامبیز زندی )


طبق برآورد تخمینی، استعداد لشکرهای عراقی شامل هزار قبضه توپ، پنج هزار و ۴۰۰ دستگاه تانک و نفربر، ۴۰۰ قبضه توپ ضدهوایی، ۳۶۶ فروند هواپیمای جنگنده و ۴۰۰ دستگاه بالگرد بود و با برآوردهایی که از ارتش ایران و جمهوری نوپای اسلامی ایران داشت، تصور می‌کرد که می‌تواند سه روزه استان خوزستان و یک هفته‌ای تا تهران را تصرف کند. اما مسیر شلمچه تا خرمشهر 3۴ روز طول کشید تا پیشروی کند. (لازم به ذکر است این لشکر همان لشکری است که در حمله عراق به کویت از رمیله تا پایتخت آن کشور فقط دو ساعته این کار را انجام داد.)

1396/7/2 10:57:50 6 0

سروده هایی از صاحبان سیف و قلم (57)


«ادبيات پايدارى دفاع مقدس»

تازه مثل نو

الدخيل

 بعد از فرار... وگريز...

 قتيل... قتيل...

 تنها پيراهن سپيدى بود

 كه بالا مى‏رفت الدخيل... الدخيل

1396/7/2 10:49:40 1 0

نبردهای منطقه اهواز و سوسنگرد


بخش پنجاه و هفتم: ادامه عمليات در منطقه اهواز، سوسنگرد

با وجود اين همه كمبود وسايل و تجهيزات و مشكلات، رزمندگان ما با ايثار و از جان‌گذشتگي و احساس مسئوليت در مقابل ملت و تاريخ ايران نهايت تلاش خود را به كار مي‌بردند؛ تا با حداكثر استفاده از مقدورات موجود دشمن تا دندان مسلح را كه با برتري تجهيزاتي فوق‌العاده به حريم مكتبي و ملي ما تجاوزكرده بود، پاسخ دندان‌شكني بدهند و نمونه آن‌را در همين عمليات پاسخ دادند. چنان كه در بيان اسناد و مدارك دشمن اشاره كرديم، چهار تيپ مجهز دشمن نتوانست يك تيپ ما را حتي يك قدم عقب براند و با دادن بيش از يك‌صد نفر اسير و صدها كشته و مجروح، مجبور به عقب‌نشيني گرديد. قبل از پرداختن به ادامه مطالب، شايد بي‌لطف نباشد مشاهدات خودم را (نگارنده) ازاين جبهه بيان كنم.

1396/7/2 10:46:30 3 0

آب و آتش(27)


جوشن یک صدا فریاد شد: مرگ بر آمریکا (بخش دوم)

 با نزدیک شدن اولین بالگرد به ناوچه، دستور آتش دادم که بالگرد مورد اصابت قرار گرفت و سقوط کرد. بقیۀ بالگرد ها با دیدن این موقعیت از ناوچه فاصله گرفتند و هواپیماهایی که در اطراف ما بودند، فاصله شان را با ما بیشتر کردند. در این زمان متوجه شدم که ناوهای آمریکایی از طرف غرب جزیرۀ سیری ما را قفل موشکی کردند و بعد بار دیگر با ما تماس برقرار کردند و گفتند:

سرسختی به خرج ندهید در غیر این صورت نابود خواهید شد. در جواب گفتم: می دانم که ما را در جهت غربی قفل کرده اید و بهتر آن است که ما را به حال خود رها کنید. تا ما مأموریت خود را ادامه دهیم. سرباز آمریکایی از من پرسید: «هنوز سامانه های شما  کار می کند»؟

1396/7/2 10:44:24 2 0

عملیات بیت المقدس


1396/7/1 11:37:40 18 0

حدیث عاشقان(29)


در آغوش هم گريستند

اين خاطره از ص 137 كتاب « پرواز تا بي نهايت» به روايت « ستوان اكبرصادقيان» انتخاب شده است .

پس ازشهادت سرباز وظيفه عربيان كه رابطه عاطفي شديدي بين او و سرهنگ بابايي بود، قراربود مراسم دعاي توسلي درمنزل شهيد بزرگوار برگزارگردد؛ به همين خاطر من با تعدادي از پرسنل به همراه شهيد بابايي جهت شركت درآن مراسم به منزل آن شهيد رفتيم. پس از خواندن دعا كه بخشي از آن نيز توسط شهيد بابايي خوانده شد، آماده  رفتن شديم. پدر شهيد براي مشايعت مهمانان درجلو در ايستاده بود

1396/7/1 11:20:6 11 0

نبردهای منطقه اهواز و سوسنگرد


بخش پنجاه و ششم: مدارك به دست آمده از لشكر 9 زرهي عراق

توپخانه: توپخانه دشمن (ايراني‌ها) تمركزات خوبي دارد و قبل از هر آفند مهمات زيادي به مصرف مي‌رساند و معمولاً 20 دقيقه آتش تهيه اجراء مي‌كند و اين امر به واحدهاي مانوري فرصت مي‌دهد به هدف نزديك شوند. توپخانه ايران سريعاً به آتش توپخانه عراقي‌ها جواب مي‌دهند اما با مهمات كم. هدايت آتش و تنظيم تير توپخانه‌هاي ايران بسيار خوب است.

1396/7/1 11:17:29 20 0

گردان 144 پیاده در نبرد آبادان


بخش هفتم:

خلبان و كمك خلبان پس از تبادل نظر با يكديگر، به اين نتيجه رسيدند، بايستي براي آوردن باطري به اهواز بروند، چون ارتباط بالگرد با اهواز برقرار نشد و پايگاه از مشكل به وجود آمده اطّلاعي نداشت، تصميم نهايي بر آن شد كه من با كمك خلبان به اهواز برويم و كمك خلبان از پايگاه براي بردن باطري كمك بگيرد. از اهالي كه در آنجا حضور داشتند، درخواست كرديم، در صورت امكان با يك وسيله ما را تا جادّه آسفالته ماهشهر ـ اهواز برسانند تا از آنجا بتوانيم به وسيله خودروهاي عبوري به شهر اهواز برويم.

1396/7/1 11:12:32 15 0

مجموعه قصه های اسارت(32)


باز باران!:(بخش سوم)

حالا مدت ها از آن روز می گذرد. اما عراقی ها هر از چند گاهی به سراغ شیرعلی می آیند و او را با خود می برند و بعد از چند ساعت پیکر نیمه جانش را برمی گردانند و کف سلول می اندازند.

چشم هایم به صورت شیرعلی خیره مانده بود و غرق او بودم و اشکم سرازیر شده بود و بند نمی آمد که عبدالله صدایم کرد.

1396/7/1 11:9:31 6 0

آب و آتش(27)


این صحبت ها حدود یک ربع طول کشید. جو عجیبی به وجود آمده بود، برای درگیر شدن و یا ادامۀ مسیر و یا هر اقدام دیگری نیاز به برقراری ارتباط بود و ما متأسفانه حتی با جزیرۀ سیری که در نزدیک ما قرار داشت، ارتباطی نداشتیم. در این شرایط حساس با سایرین مشورت کردم و با این که همه می دانستند، تنها هستیم و از هر طرف مورد محاصرۀ آمریکایی ها  قرار داریم، با کمال شجاعت گفتند: حاضرند تا پای جان از ناوچه حفاظت کنند...

1396/7/1 11:1:57 6 0

سرباز و خاطرات دفاع مقدس(94)


كمين در كوهستان

ساعت هشت صبح بود كه تلفن گروهان ما به صدا درآمد و كسي از آن سوي خط خبر شهادت چند نفر از سربازان ما را داد  و گفت:

- تويوتاي شما در محور مريوان- چاله سبز مورد كمين نيروهاي كومله قرار گرفته و همه سرنشينان آن كشته شده‌اند.

اين محور به دليل وضعيت ويژه مكاني‌اش و همچنين كم بودن نفرات تأمين هر از چند گاهي مورد كمين و حمله نيروهاي ضد انقلاب قرار مي‌گرفت و كومله‌ها در آنجا معمولاً صدمات و خساراتي به ما وارد مي‌كردند.

ستوان برنجي، فرمانده گروهان بعد از شنيدن اين خبر به من دستور داد تا جرثقيل را روشن كنم و به همراه سرگروهبان «بي‌سپار» عازم محل حادثه شويم. از طرف ديگر چون امكان داشت اين خبر بهانه‌اي براي به تله انداختن ما باشد، او چند سرباز تأمين را هم با ما همراه كرد.

 

1396/7/1 10:55:58 8 0

نبردهای منطقه اهواز و سوسنگرد


در ساعت 0655 از تيپ خواسته شد وضعيت را گزارش كند. تيپ پاسخ داد، فشار دشمن در دو جناح شديد است. در ساعت 0700 به توپخانه دستور داده شد با آتش كاتيوشا مواضع ايراني‌ها را به زير آتش بگيرد و از تيپ 19 خواسته شد با تیپ1ارتباط برقرار كند در صورت لزوم او را پشتيباني نمايد. تيپ 19 پاسخ داد یگان‌هاي او سخت با دشمن درگير شده‌اند.

1396/6/29 11:1:33 26 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015