• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

به مناسبت 15 دی سالروز عملیات آفندی نصر (انتشار مجدد)


پیام حضرت امام خمینی(ره) و گزیده ای از فرمایشات مقام معظم رهبری در باره عملیات نصر

اما مطلبي كه راجع به هويزه ......... وظيفه من است كه بگويم: آقايان بنده روز 15 دي‌ماه خودم در منطقه هويزه بودم، روز 15 دي روز حمله به نيروي عراقي از طرف نيروهاي ما بود. اينجا من لازم مي‌دانم از اين تريبون از فرمانده آن لشكر، سركار سرهنگ لطفي كه آن روز شجاعانه، مؤمنانه و بي‌پروا در صفوف اول حركت مي‌كرد و دائماً در ميدان جنگ از آن طرف به اين طرف مي‌رفت سپاسگزاري كنم و ياد و نام او را نيك بدارم. افسر لايق و شجاعي ديدم در اين ماجرا ايشان را. ميدان جنگ بود، نيروهاي ما حمله مي‌كردند، نيروهاي دشمن منهدم شده بودند و يك لشكر ما به تمام در خط بود و حركت مي‌كرد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

گزيده سخنراني حضرت آيت الله خامنه‌اي نماينده وقت حضرت امام (ره)

در شوراي عالي دفاع در مجلس شوراي اسلامي

 

.... اما مطلبي كه راجع به هويزه ......... وظيفه من است كه بگويم: آقايان بنده روز 15 دي‌ماه خودم در منطقه هويزه بودم، روز 15 دي روز حمله به نيروي عراقي از طرف نيروهاي ما بود. اينجا من لازم مي‌دانم از اين تريبون از فرمانده آن لشكر، سركار سرهنگ لطفي كه آن روز شجاعانه، مؤمنانه و بي‌پروا در صفوف اول حركت مي‌كرد و دائماً در ميدان جنگ از آن طرف به اين طرف مي‌رفت سپاسگزاري كنم و ياد و نام او را نيك بدارم. افسر لايق و شجاعي ديدم در اين ماجرا ايشان را. ميدان جنگ بود، نيروهاي ما حمله مي‌كردند، نيروهاي دشمن منهدم شده بودند و يك لشكر ما به تمام در خط بود و حركت مي‌كرد.

البته بچه‌هاي سپاه هم در همان حدود، ساعت 2 تا 2:30 بعد از ظهر بود همان بچه‌هايي كه شهيد شدند، آنها را من ديدم كه ما بين هويزه و آن منطقه كه خط اول بود و آنها به سوي خط اول حركت مي‌كردند و مي‌رفتند، لب كرخه كور. يعني اينها از غرب به شرق مي‌آمدند، نيروي دشمن هم به عكس حركت مي‌كرد يعني فرار مي‌كردند كه به نيروهاي خودشان در دب‌حردان كه در غرب اهواز و در شرق اين نقطه‌اي كه مي‌گويم قرار دارد بپيوندند كه من به بعضي از برادرها گفتم نيروهاي ما هم دارد پيش مي‌رود عجله نكنيد، و آنها گفتند كه نه ما مي‌خواهيم برويم. در آن ماجرا من هيچ كس را مقصر نشناختم. فرداي آن روز، روز 16 هم تا حدود ساعت 3 تا 3:30 بعداز ظهر ........

نيروهاي ما به تدريج شروع كردن به ضربت خوردن. يعني نيروهاي عراقي، نيروي كمكي بزرگي به كمكشان آمد و نيروهاي ما را از پهلو مورد هدف قرار دادند كه اين براي ما قابل محاسبه نبود، و محاسبه نشده بود براي نيروهاي ما و دستگاه اطلاعاتي ما، اين بود كه نيروهاي ما شروع كردند به عقب نشيني كردن. بين ساعت 3:00 يا 3:30 بود كه با عجله آمدم شهر كه در قرارگاه آن لشكر ديگر كه هست حاضر بشوم و به آن فرماندهان و افسران تأكيد كنم و سفارش كنم كه از يك طرف ديگر وارد شوند. بعضي از برادرهاي ديگر نظامي آمدند كه مهمات دست و پا كنند و همان ساعت بيني و بين‌ا... تلاش مي‌كردند، يعني من آن كساني را كه مسئولان سطح بالا هستند، نظامي يا غير نظامي نيافتم كه تلاش نكنند ......... علي ايحال، در هويزه كه بچه‌هاي ما شهيد شدند ......... من به هيچ وجه از كساني، يك تعلل عمدي، سستي عمدي، خيانت، خداي نكرده مشاهده نكردم .........

 

پيام امام خميني (ره) در رابطه با عمليات نصر

 

بسم‌الله‌الرحن الرحيم

جناب آقاي رئيس‌جمهور ـ ايده‌الله تعالي

ان تنصروا الله ينصركم و يثبت اقدامكم

خبر پيروزي چشمگير قواي مسلح اسلام، با هماهنگي بين جميع رزمندگان عزيز موجب تقدير و تشكر گرديد.  سلام و تقدير اينجانب را به فرماندهان محترم و سران عزيز و سربازان و پاسداران معظم اسلام ابلاغ نماييد. انتظار دارم كه با پشتكار و هماهنگي و انسجام همه رزمندگان محبوب، به زودي كشور اسلامي از لوث وجود كفار ـ خذلهم الله پاكسازي شود. از خداوند تعالي سلامت و پيروزي همگان را خواستارم. اميدوارم خبر پيروزي نهايي را به خواست خداوند تعالي به زودي دريافت دارم. سلامت جنابعالي و رزمندگان عزيز و فرماندهان و افسران و درجه‌داران و پاسداران و بسيج و شبه نظاميان و تمامي نيروهاي مسلح و نيروهاي مردمي كه ستون فقرات انقلاب اسلامي ما مي‌باشند از خداوند تعالي خواستارم.

15ديماه 1359 ـ روح‌الله موسوي‌الخميني

1395/10/12 11:38:21 1486 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015