• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ - ما در جنگ در چه عملیات هایی شکست خوردیم و به چه علت؟ و چرا فقط به پیروزی ها توجه می کنید و از شکست ها یاد نمی شود؟


پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

پرسش و پاسخ،جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

در طول هشت سال دفاع مقدس صدها عملیات کوچک و بزرگ در زمین و هوا و دریا انجام گرفت. طبیعتاً تعدادی از این عملیاتپ ها پیروز بوده و تعدادی هم ناموفق. اگر بخواهیم عملیات های مهمی که در آن موفق نشدیم را نام ببریم می توان به عملیات 23مهر، عملیات نصر، عملیات کرخه کور، عملیات والفجر مقدماتی، والفجر1، عملیات رمضان، بدر، خیبر، کربلا4 اشاره کرد.اما علت عدم این موفقیت ها چه بوده است، برمی گردد به تقویت ها و حمایت های گسترده و بی دریغی که از عراق می شد و یا اشتباهات تاکتیکی که نیروهای خودی می کرد، که بیشتر ناشی از عدم برآوردهای دقیق بر اساس فقدان اطلاعات کامل از دشمن بود. بالأخره نیروهای ما هم اشتباه داشتند و نمی شود گفت که اشتباه نمی شد؛ بالعکس عراق به دلیل حمایت های بی دریغ اطلاعاتی غرب و شرق، در مواردی از حملات و عملیات نیروهای ایران اسلامی مطلع می گردید.اما می پرسید چرا فقط به پیروزی ها توجه می کنید و از شکست ها یاد نمی شود؟دلیلش این است که در این کلاس ها با فرصت کمی که داریم، عملیاتی که ناموفق بود را فقط نام بردیم. ولی نقاط قوت جنگ و آن پیروزی های بزرگی که نیروهای ما را به نتیجه رساندند و باعث پیروزی در بیرون راندن دشمن از سرزمین مان و شکست نهایی دشمن شدند و ذکر آن موجب افتخار و غرور ملی ما می شود را بیان می کنیم.

1395/5/27 10:7:43 3370 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
ما در جنگ در چه عملیات هایی شکست خوردیم و به چه علت؟ و چرا فقط به پیروزی ها توجه می کنید و از شکست ها یاد نمی شود؟
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015