• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ - سلاح و تجهیزاتی را که در جنگ به کار گرفته می شد از کجا تهیه می گردید؟


پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

سلاح و تجهیزاتی،پرسش و پاسخ، تحریم ها،جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

همان طور که مطلع هستید، بحث تحریم ها تقریباً از اوایل انقلاب در کشور ما مطرح بوده و هنوز هم ادامه دارد. به خصوص تحریم های نظامی در زمان جنگ. هیچ کشوری به ما تانک، هواپیما، توپ و تجهیزات عمده نمی فروخت. عراق که با اتحاد جماهیر شورویپیمان داشت، بیشترین نیازهای خود را به سهولت از این کشوردریافت می کرد و برای تأمین سایر نیازمندی های خود ازکشورهای دیگر هم هیچ گونه محدودیتی نداشت. برعکس هیچکشوری نیازهای تسلیحاتی ما را تأمین نمی کرد. امریکایی ها کهتأمین کننده بیشترین سلاح و تجهیزات ما بودند بعد از انقلابارتباطشان را با ما قطع کرده و ما را در تحریم تسلیحاتی قرار داده بودند، حتی به کشورهای دیگر هم اجازه فروش سلاح به ما را نمی دادند.لذا در طول جنگ تحمیلی ما از همان سلاح ها و تجهیزاتی که دردست یگان ها بود و یا در انبارها به صورت ذخیره وجود داشت (همدر نیروی هوایی، هم در نیروی دریایی و هم در نیروی زمینی) ونگهداری شده بود، استفاده کردیم. البته در حین جنگ تعداد کمیتانک، حدود 50-40 دستگاه از کره شمالی خریداری شد، منتهاچون موتورهای این تانک ها با آب و هوای ایران سازگاری نداشت ازادامه خرید آن صرف نظر شد؛ اما مهمات و قطعات یدکی از بازارهایآزاد بین المللی خریداری می شد، منتها با قیمتی گران تر، چونافراد زیادی در این زمینه دلالی می کنند. ولی قادر به تهیه سلاحعمده نظامی مانند هواپیما و تانک و حتی برخی از قطعات یدکیعمده نبودیم.در شرایط فعلی که ما در حال گذر از تکنولوژی قدیمی به تکنولوژیجدید و پیشرفته هستیم، شما نسلی هستید که باید این تغییرات رابه وجود آورید، کما اینکه به وجود آورده اید. امروزه پیشرفت هاییکه حاصل شده از همین دانشگاه ها و دانشجویان و جوانان کشوربوده است. به خصوص در بحث تسلیحاتی ما بیشترین پیشرفت رانسبت به سایر عرصه ها داشته ایم. دلیلش هم از آثار جنگ می باشد، چون ما در جنگ به به این باور رسیدیم که هیچ کس در دنیا به ما کمک نخواهد کرد و باید روی پای خودمان بایستیم.

منبع:سایه های نور، عباس تقیان پور، هیئت معارف جنگ شهیت صیاد شیرازی، 1393، صفحه  36 الی 37

1395/5/20 9:42:2 3431 1
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
پرسش و پاسخ - سلاح و تجهیزاتی را که در جنگ به کار گرفته می شد از کجا تهیه می گردید؟
نظرات ارسالی

بهرام تورانی


سلام.به یک نکته اشاره نکردیدو آن سلاحهای غنیمتی بودکه تاحدودی نیازمارابرطرف می کرد

سرهنگ علی سجادی

مدیریت تولید محتوا


با سلام و سپاس از دقت نظر شما. پایدار و موفق باشید.

نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015