• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ-چگونگی روند جنگ را توضیح دهید؟


پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

چگونگی روند جنگ، سد نمودن دشمن، دفع تجاوز، سرزمینهای اشغالی، اهداف سیاسی، تنبیه متجاوز، جنگ،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و

مراحل جنگ را ما می­توانیم به سه دوره تقسیم کنیم: دوره اول: تثبیت یا سد نمودن دشمن، دوره دوم: دفع تجاوز دشمن از سرزمین­های اشغالی، دوره سوم: اهداف سیاسی جمهوری اسلامی ایران، دوره تنبیه متجاوز و دفع فتنه

دوره اول: تثبیت یا سد نمودن دشمن

این امر در سال اول اتفاق افتاد. دشمن که با پیش­بینی­های قبلی و آمادگی کامل با حمله سراسری موفق شده بود از محورهای مختلف به خاک کشور اسلامی­مان نفوذ کند، در این دوره باتوجه به این که قصد داشت شهرهای بزرگی همچون کرمانشاه، ایلام، اهواز، آبادان، خرمشهر، اندیمشک و دزفول را تصرف کند و حتی در صورت استمرار موفقیت­هایش به تسخیر پایتخت و براندازی نظام هم فکر می­کرد،         پیشروی­اش متوقف شد و با وجود این که شهرهای مرزی خرمشهر، قصرشیرین، مهران و نفت­شهر را به تصرف خود درآورده بود، ولی به اهداف عمده و راهبرد خود نرسید و پس از هجوم اولیه قادر به پیشروی نشده و زمین­گیر گردید.[1]

دوره دوم: دفع تجاوز دشمن از سرزمین­های اشغالی

در این مرحله ضربات کوبنده نیروهای رزمنده ایران چه به صورت تک­های ایذایی و محدود در سرتاسر جبهه­ها و چه به صورت عملیات بزرگ، غرورآفرین و سرنوشت­سازی همچون ثامن­الائمه، طریق­القدس، فتح­المبین و بیت­المقدس باتوجه به تعداد اسرا و تجهیزات و تسلیحات به غنیمت گرفته شده و انهدامی از دشمن، موفق شدیم علاوه بر وارد کردن ضربات مهلک بر پیکره ارتش صدام، او را از قسمت اعظم سرزمین­مان نیز بیرون کنیم.

دوره سوم: اهداف سیاسی جمهوری اسلامی ایران، دوره تنبیه متجاوز و دفع فتنه

این دوره نزدیک شش سال طول کشید و با ایستادگی و مقاومت ملت ایران نهایتاً با صدور قطعنامه598 سازمان ملل، عقب­نشینی کامل دشمن از قسمت­های باقی­مانده سرزمین­مان و پذیرش قرارداد1975 از سوی صدام و بعد اعلام رسمی دبير كل سازمان ملل به معرفی عراق به عنوان آغازکننده جنگ و تعیین میزان خسارات جنگی انجامید.

اما دفع فتنه یا نابودی حاکمیت متجاوز هرچند به دست نیروهای ما انجام نگرفت، ولی پایداری و مقاومت ملت ما در دفاع مقدس مشروعیت ملی، مقبولیت جهانی را از صدام گرفته و بی­حاصلی جنگ را برای مردم عراق روشن نمود، انگیزه ملی و میل جنگ­جوئی ملی را از صدام گرفت و برای جبران این ضایعات به کویت حمله کرد که درنهایت منجر به سرنگونی او شد. لذا ایران اسلامی نقش عمده­ای در سرنگونی صدام و حزب بعث عراق داشته است.

منبع:سایه های نور، عباس تقیان پور، هیئت معارف جنگ شهیت صیاد شیرازی، 1393، صفحه 34 و 36


[1] . سرلشکر عراقی به نام وفیق السامرایی در کتاب خودش به نام ویرانی دروازه شرقی می­نویسد: لشکر زرهی نتوانست از رودخانه کرخه عبور کند. لشکر1 مکانیزه نیز موفق نشد در منطقه شوش از رودخانه کرخه عبور کند. نیروهای ما در دشت­ها در حالی که از شدت بمباران ایران جهنمی به وجود آمده بود، زمین­گیر شدند و از این­رو نیروهای ما در مواضع آشکار به شدت کوبیده شدند.

وی ویژگی­های این مرحله را به شرح زیر بیان می­کند:

 1. ناکامی در تصرف اهداف مهم نظامی و عملیاتی بر روی زمین؛
 2. ناکامی نیروی هوایی در ایجاد یک وضعیت هوایی مناسب؛
 3. نیروهای ایرانی از مرحله عقب­نشینی به مرحله دفاع نیرومند و هجوم رسیدند.

1395/5/6 10:44:24 3481 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015