• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پژواکی از خاطره ها (22)


سرتیپ2 غلامحسین ذوالقدر

در دی ماه 1323 در شهرستان شیراز دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرستان تهران طی نمود. در سال 1343 وارد دبیرستان نظام و در سال 1344 وارد دانشگاه افسری گردید. دوران سه ساله دانشکده افسری را با موفقیت پشت سر گذاشت و در سال 1347 از آن دانشکده فارغ التحصیل شد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

دوره نظامی مقدماتی و عالی رسته مخابرات را در ادوار مختلف خدمتی در مرکز آموزش مخابرات و الکترونیک تهران طی نمود. دوره فرماندهی و ستاد را در دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران با موفقیت به پایان رسانيد و به دریافت فوق لیسانس نظامی نایل گردید. وي در دوران جنگ در مشاغل رئیس رکن سوم گردان مخابرات، معاون عملیات گردان، فرمانده گردان، رئيس رکن سوم لشکر، معاون رئیس ستاد لشکر، فرمانده گروه 01 و 04 مخابرات، و سرانجام مدیر ارتباطات و الکترونیک معاونت اطلاعات و عملیات نیروی زمینی انجام وظیفه نمود. با توجه به مدیریت و كارداني وی در اداره یگان به هنگام جنگ به اخذ ارشدیت نظامی مفتخر گردید.

 

نداند به جز ذات پروردگار              كه فردا چه بازي كند روزگار

 خاطره اي از:

سرتيپ2 غلامحسين ذوالقدر رئيس ركن سوم گردان 468 در عمليات ثامن الائمه (ع)

 

عمليات ثامن الائمه (ع) يك عمليات كلاسيك نظامي بود كه در طراحي آن از تمام اصول شناخته شده نظامي بهره گيري شده بود. گرچه در اوايل انقلاب اسلامي ارزش تحصيلات نظامي خيلي كمرنگ بود و به دوره هاي آموزشي نظامي مانند دوره عالي رسته اي، فرماندهي و ستاد و پدافند اهميتي داده نمي شد، اما با شروع جنگ تحميلي و دفاع مقدس ارزش اين قبيل آموزشها به سرعت آشكار شد و جايگاه خود را بازيافت.

عمليات ثامن الائمه (ع) با استفاده ازتاكتيك و تكنيك نظامي و تلفيق علم و ايثار و استفاده بجا و به موقع از تجهيزات نظامي موجود توانست با دادن حداقل تلفات و خسارات به تمام اهداف مندرج در طرح نائل آيد.

در اين عمليات طرح ريزي سيستمهاي ارتباطي عمليات به نحوي پيش بيني شده بود كه به هيچ عنوان قطع ارتباط با يگانهاي زير مجموعه متصور نبود. از سيستمهاي متنوع ارتباطي به بهترين نحو استفاده شده بود. يگانها تا پائين ترين رده از ارتباط تلفني مستقيم و از ارتباط چند چانلي بهره برداري نمودند و...

روز چهارم مهرماه، ساعت از 21 گذشته بود، سرتيپ ولي الله فلاحي، سرهنگ نامجو و يوسف كلاهدوز كه يكي از همدوره هاي دانشكده افسريم بود با ورود به اتاق عمليات لشكر، در جريان طرح عمليات در پيش رو قرار گرفتند.

سالها بود پس از فارغ التحصيلي از دانشكده افسري كلاهدوز را نديده بودم.

ديدارش در آن شب براي من زنده كننده خاطرات سه سال دانشكده افسري بود. يكديگر را در آغوش كشيديم و از حال و هواي هم جويا شديم و با اميد ديدار مجدد و پيروزي عمليات جدا شديم.

ولي كه مي داند كه بازي روزگار چگونه است؟ روز هفتم مهر ماه در حاليكه از باده پيروزي سرمست و با نشاط بودم، ناگهان باخبر شدم كه هواپيماي  130- C، حامل او و فرماندهان ارجمند ديگر، در دشت كهريزك سقوط نموده و همگي از مغاك خاك به عالم افلاك پركشيده اند.

يادشان گرامي و خاطرشان همواره به يادماندني باد.

 

عکس با درجه سرگردي سال 1361  در اتاق عمليات در منطقه عملياتي جنوب گفته شده است.

 

 

منبع: پژواکی از خاطره ها، روح‌الله سُروري ، 1387، ایران سبز، تهران

 

 

1398/4/11 11:40:42 549 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
سرتیپ2 غلامحسین ذوالقدر در دی ماه 1323 در شهرستان شیراز دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرستان تهران طی نمود. در سال 1343 وارد دبیرستان نظام و در سال 1344 وارد دانشگاه افسری گردید. دوران سه ساله دانشکده افسری را با موفقیت پشت سر گذاشت و در سال 1347 از آن دانشکده فارغ التحصیل شد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015