• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تصمیم (3)


 وضعيت گردان 2 مکانيزه در 020130 مرداد ماه

گردان 2 مکانيزه تيپ 55 آخرين تلاش‌هاي پدافندي دشمن را در ارتفاع 580 در هم کوبيده و در حال پيشروي به سمت شمال است. در اين لحظه دسته شناسايي پيام زير را به فرمانده گردان ارسال مي‌دارد.

ساعت 0130  دشمن تنگ بين ارتفاع 710 و ارتفاع نيمه جنگلي سمت راست را مين‌گذاري نموده است. ارتفاع سمت چپ صعب‌العبور و ارتفاع نيمه جنگلي سمت راست نيز مرتفع و فعاليت عمده‌اي از دشمن در روي آن ديده نمي‌شود.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

از ارتفاع 450 و دامنه ارتفاعات طرفين تنگ به ما تيراندازي مي‌شود. هيچگونه فعاليت و تردد خودروهاي دشمن از زرينه به سمت تنگ ديده نمي‌شود.

 

مسئله: تصميم فرمانده گردان 2 مکانيزه (با ذکر مختصري دليل)؟

 

راه حل مسئله

گردان 2 مكانيزه فوراً تك خود را از دامنه ارتفاع نيمه جنگلي سمت راست به زرينه ادامه مي‌دهد و خطوط پدافندي دشمن را از جناح و عقب درهم شكسته تا تنگ بين ارتفاع 710 و ارتفاع نيمه جنگلي سمت راست را براي نيروهاي خودي باز نگه دارد.

دليل:

با بررسي وضعيت و به احتمال قوي نيروهاي دشمن تاكنون توانسته‌اند فقط ارتفاع 450 را آرايش دهند، ليكن هنوز موفق نشده‌اند كه اقدامات پدافندي خود را در ارتفاع نيمه جنگلي سمت راست اجرا نمايند. به اين دليل بايد چنين نتيجه گرفت كه مواضع دشمن فقط در ارتفاع 450 مستحكم بوده ليكن در جناح و عقب ضعيف مي‌باشند. دليل ديگري كه مي‌توان اقامه نمود اين است كه دشمن هيچ يك از پل‌ها را تخريب ننموده، لذا بايد پيشروي نيروهاي خودي بسيار سريع بوده و مقاومت دشمن دور زده شود. سرعت در اتخاذ تصميم و پيشروي سريع بخش عمده‌اي از گردان 2 مكانيزه از منطقه جنگلي سمت راست با پشتيباني آتش توپخانه و تك به جناح و عقب دشمن با استفاده از جاده‌هاي موجود بهترين راه‌كار است. عدم فعاليت و تردد خودروهاي دشمن به سمت تنگ را نيز مي‌توان چنين استنباط نمود كه نيروهاي قابل ملاحظه‌اي از دشمن در عقب تنگ وجود ندارد.

 

نقشه شماره 2

 

منبع: تصمیم، سرتیپ محمود رستمی ، 1388، ایران سبز، تهران

 

1397/10/19 12:3:58 344 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
گردان 2 مکانيزه تيپ 55 آخرين تلاش‌هاي پدافندي دشمن را در ارتفاع 580 در هم کوبيده و در حال پيشروي به سمت شمال است. در اين لحظه دسته شناسايي پيام زير را به فرمانده گردان ارسال مي‌دارد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015