• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

آنچه گذشت (درس‌هایی از جنگ ایران و عراق) (20)


انهدام تقریبی نیروهای زمینی ایران  به دست نیروی زمینی عراق، مهم‌ترین عاملی بود که ایران را وادار به پذیرش آتش‌بس نمود، اما این مسلماً یکی از عوامل تأثیر گذار بود. یک علت ثانویه مهم نگرانی ایران از این موضوع بود که ایالات متحده به‌طور فعال به نفع طرف عراقی وارد جنگ شود. در روز 29 فروردین 1367، فردای روز پیروزی غیرمترقبه عراق در فاو، نیروی دریایی ایالات متحده عملیات موسوم به حشره را اجرا کرد، که بخش اعظم نیروی دریایی ایران را در یک سری از درگیری‌ها در تنگه هرمز فلج کرد.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 

پذیرش آتش بس                         

این پنج حمله، به‌طور مؤثر قدرت زمینی ایران را به شدت تضعیف کرد، وضعیت نابسامان باقیمانده واحدهای زمینی به تهران برای پذیرش آتش بس فشار آورد. روی هم رفته، نیروهای عراقی در این نبردها 600 دستگاه تانک، 400 دستگاه انواع خودروهای زرهی، و 400 قبضه توپ به غنیمت گرفته بودند. واحدهای باقیمانده ایران در استان خوزستان درهم‌ریخته و با روحیه‌ای پائین، در مقابل چند هزار دستگاه تانک عراقی که می‌توانست برای تنها یک عملیات فراخوانده شوند، دارای کمتر از 200 دستگاه تانک آماده به کار بودند. عراقی‌ها می‌توانستند به آسانی به داخل استان خوزستان پیشروی کنند تقریباً مشابه آنچه که در سال 1359 انجام داده بودند، اما در این زمان عملیات نظامی آنها قاطع و مؤثرتر بود، نیروهای ایرانی توانائی درخور توجهی برای مقابله با خطر احتمالی مقاصد عراق نداشتند. در روز هیجدهم مرداد 1367 هر دو طرف یک پایان فوری برای جنگ را اعلان کردند.

  انهدام تقریبی نیروهای زمینی ایران  به دست نیروی زمینی عراق، مهم‌ترین عاملی بود که ایران را وادار به پذیرش آتش‌بس نمود، اما این مسلماً یکی از عوامل تأثیر گذار بود. یک علت ثانویه مهم نگرانی ایران از این موضوع بود که ایالات متحده به‌طور فعال به نفع طرف عراقی وارد جنگ شود. در روز 29 فروردین 1367، فردای روز پیروزی غیرمترقبه عراق در فاو، نیروی دریایی ایالات متحده عملیات موسوم به حشره را اجرا کرد، که بخش اعظم نیروی دریایی ایران را در یک سری از درگیری‌ها در تنگه هرمز فلج کرد. هدف از این عملیات به تلافی مین گذاری ایران در خلیج‌فارس بود که  اوج درگیری امریکا در جنگ بعد از حملات ایران به کشتی‌های نفتکش در خلیج فارس در سال‌های 60-1359 و رشد فزاینده این امر، تا آن زمان به شمار می‌آمد. سپس، در روز 12 تیر ماه، قایق‌های توپ‌دار ایران به دو ناو جنگی ایالات متحده در تنگه هرمز حمله کردند. به دنبال این درگیری، یکی از ناوهای ایالات متحده، به نام یو اس اس وینسنس، به‌طور تصادفی یک فروند هواپیمای خطوط هوائی ایران به شماره پرواز 655 را،که به داخل منطقه نبرد منحرف شده بود سرنگون کرد. گرچه هدف از عملیات دریایی مذکور تنبیه ایران به دلیل حملات قبلی آن کشور به کشتیرانی بود، و سرنگونی پرواز 655 ایران ایر در نتیجه یک خطای انسانی بود، اما در تهران ابعاد شوم این حملات در نظر گرفته شد.

 ایران این عملیات دریایی را نشانه‌ای از پشتیبانی ضمنی ایالات متحده از عراق جهت دخالت گسترده در جنگ می‌دید. هر چه که هست، ایرانی‌ها معتقدند که ناو وینسنس عمداً هواپیمای مسافربری ایران را سرنگون کرده و به عنوان یک اخطار از سوی ایالات متحده که از هیچ اقدامی در جهت انهدام ایران فروگذاری نخواهد کرد، تلقی گردید. همچنین، احتمال داشت که تهران نگران این موضوع باشد که ممکن است اگر جنگ ادامه یابد، امریکا از نیروی نظامی علیه ایران استفاده کند که تهران را سرانجام وادار کرد تا آتش بس را قبول کند.

از سوی دیگر حملات موشکی عراق علیه شهرهای ایران تأثیر زیادی بر روی تصمیم ایران برای پذیرش آتش بس داشـت. در زمسـتان سـال 1366 عـراق اولیـن موشک الحسین را  در جنگ به کار برد که نوع اصلاح شده موشک اسکاد بود. موشک الحسین یک سر جنگی کوچک‌تر از موشک اسکاد حمل می­کرد اما برد آن بیش از 600 کیلومتر بود. این، بدان معنا بود که برای اولین بار عراق می‌توانست تهران را با موشک مورد اصابت قرار دهد. بین ماه‌های بهمن تا مرداد، بغداد بیش از 200 فروند موشک الحسین به شهرهای ایران، مخصوصاً تعداد بیشتری را به سوی تهران و قم شلیک کرد.

حمله موشکی عراق تأثیر زیادی بر روی مردم ایران داشت. شهروندان تهرانی و دیگر شهرهای ایران تا آن زمان هرگز در معرض مداوم شلیک موشک قرار نداشتند

 

و فقط از حملات هوایی پراکنده عراق در گذشته رنج می‌بردند. علاوه بر این، شایعاتی رواج یافت که عراقی‌ها کلاهک‌های جنگی حاوی گازهای شیمیایی را برای موشک الحسین تهیه کرده‌اند، خبرهای منتشره باعث تشویش در میان مردم وحشت زده ایران می‌گردید. در ماه‌های پایانی جنگ، غیرنظامیان ایرانی اکثراً از شهرها خارج می‌شدند، بیش از یک میلیون نفر در اولین ماه حملات موشکی عراق تهران را ترک کرده بودند، و بیش از این تعداد قبل از قبول آتش بس در مرداد ماه از شهرها خارج شده بودند. عراقی‌ها راه حلی پیدا کرده بودند که وضعیت غیر قابل تحملی را برای ایرانی‌ها به وجود آورند و آنها را برای پذیرش پایان جنگ وادار سازد.

 

منبع: آنچه گذشت، کنت مایکل پولاک، مترجم: مهدی خسروی نژاد، ویراستار: سرتیپ2 ستاد مسعود بختیاری، ص103

 

- این اعداد و ارقام قدری اغراق آمیز می باشند.(ویراستار)

1-   Praying Mantis Operation(مترجم)

2و3و4-  این علل نظرات نویسنده است.( ویراستار)

 

 

 

1397/10/16 10:52:25 293 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
انهدام تقریبی نیروهای زمینی ایران به دست نیروی زمینی عراق، مهم‌ترین عاملی بود که ایران را وادار به پذیرش آتش‌بس نمود، اما این مسلماً یکی از عوامل تأثیر گذار بود. یک علت ثانویه مهم نگرانی ایران از این موضوع بود که ایالات متحده به‌طور فعال به نفع طرف عراقی وارد جنگ شود. در روز 29 فروردین 1367، فردای روز پیروزی غیرمترقبه عراق در فاو، نیروی دریایی ایالات متحده عملیات موسوم به حشره را اجرا کرد، که بخش اعظم نیروی دریایی ایران را در یک سری از درگیری‌ها در تنگه هرمز فلج کرد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015