• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

از هویزه تا آتش بس-16


در حين مراجعت يك تير مستقيم تانك دشمن از كنار صورتمان عبور كرد، به طوري كه گرماي آن را احساس كرديم و در چند متري ما به زمين خورد. در اثر موج انفجار آن خودرو جيپ حامل ما كاملاً به سمت چپ جاده منحرف شد ولي خواست خدا بود كه به كسي آسيب نرسيد. سروان فلكي فرمانده گروهان يكم به علت عدم آمادگي يگان آن شب نتوانست به جلو برود. بالاخره شب را تا صبح نخوابيده و پيام بود كه پشت سر هم ارسال و دريافت مي­‌شد.

1398/9/24 10:11:5 9 0

دلاورمردان روزهای سخت-21


شایان توجه است که در سال 1359 یکبار شهر بوکان توسط سپاه و دیگر نیروهای نظامی پاکسازی شده بود، اما ضد انقلاب توانسته بود طی عملیاتی سنگین به پایگاه‌های بسیج واقع در شهر حمله کند و ضمن به شهادت رساندن جمع کثیری از سپاهیان، کنترل مجدد شهر را در اختیار بگیرد. لاجرم پاکسازی شهر بوکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

1398/9/24 10:6:44 5 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-102

بخش اول: جانفشانی و مجاهدت

  1. ویژگی شهدای ارتش:

بار دیگر به شما عزیزان، مادران، پدران، همسران و فرزندان این شهدای عزیز و همچنین هم‌رزمانشان، مخصوصا به شما جوان‌هایی که در آینده انشاالله، پست‌های اساسی و مهم این ارتش سرافراز را بر دوش خواهید گرفت و شمایی که امروز شاغل هستید، به همه شما، این شهادت‌های بزرگ را تبریک و تسلیت می‌گویم. 

1398/9/24 9:53:27 8 0

عبور از سيروان (23)


تصرف ارتفاع نورياب

در حدود 4 كيلومتري غرب پاوه در مجاورت روستاي نورياب رشته ارتفاعي قرار گرفته كه از سمت مغرب تا رودخانة سيروان امتداد مي‌يابد و دامنه‌هاي پوشيده از درخت آن به جادة نوسود ـ پاوه و روستاهاي مجاور جاده اشراف دارد و همچنين از سمت جنوب به روستاي «دشه» ديد دارد. اين رشته ارتفاع كه نام نقشه‌اي آن «تپه ول» و اسم محلي آن «كل‌يوله‌يار» يا «هلويار» است در محل اتصال به رشتة اصلي شاهو گردنه‌اي ايجاد نموده است و هنوز آثار سنگرهاي قديمي كه جهت كنترل محور احداث شده، بر روي آن مشهود است.

1398/9/24 9:48:26 6 0

دریاسالار (10)


معنویت در هشت سال دفاع مقدس

امیرالمؤمنین علی(ع) می‌فرماید:

"  إِنَّ الْجِهَادَ بَابٌ مِنْ أَبْوَابِ الْجَنَّةِ فَتَحَهُ اللَّهُ لِخَاصَّةِ أَوْلِيَائِهِ وَ هُوَ لِبَاسُ التَّقْوَى وَ دِرْعُ اللَّهِ الْحَصِينَةُ وَ جُنَّتُهُ الْوَثِيقَةُ ."

(هـمانا جهاد در راه خدا، دری از درهای بهشت است که خدا آن را بر روی دوستان مخصوص خود گشوده است، جهاد لباس تقوا، زره محکم و سپر مطمئن خداوند است).

1398/9/24 9:45:32 8 0

دلاورمردان روزهای سخت-20


وقتی که سخنان آن استوار عراقی به پایان رسید، آن دو را حرکت دادیم و به سمت ایران حرکت کردیم. بچه های تیم ما هرچه مواد غذایی و آب به همراه داشتند، در اختیار آن دو عراقی قرار دادند. شهید حسن هداوند میرزایی که قوی تر از دیگران بود، درجه دار مجروح شده‌ عراقی را در بخش اعظم مسیر به دوش کشید. پس از ساعاتی آنان را به مقر خودمان رساندیم و تحویل بهداری دادیم.

1398/9/23 10:46:5 17 0

از هویزه تا آتش بس-15


در منطقه شيخ خزعل2 واقع در ساحل رودخانه نيسان در جنوب غربي سوسنگرد هنوز نيروهاي تأميني دشمن حضور داشت و واقعاً جاي تعجب و شگفتي براي همه ما بود زيرا مگاسيس كه زماني همه فرماندهان آرزوي تصرفش را داشتند و اكنون  از لوث وجود نيروهاي دشمن خالي شده به غير از ده خرابه‌اي چيز ديگري نداشت. آباديهاي زيادي مثل سويداني، رمله 1و2، شرفه، بيت‌الهاوس، شيخ خزعل 1و2، دغاغله و امامزاده زينالعابدين را دشمن با خاك يكسان و عقب‌نشيني كرده بود.

1398/9/23 10:39:57 15 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل سوم: ارتش بازوهای مستحکم ملت و کشور-101

بخش اول: جانفشانی و مجاهدت

11- تحمل شهدای زیاد:

1398/9/23 10:30:48 14 0

دریاسالار (9)


منابع ناامني ايران (2)

اختلاف‌هاي دروني ميان كشورهاي منطقه يكي از مهم‌ترين عوامل ناامني در منطقه است. اين اختلاف‌ها هم در روابط ايران و اعراب و هم در روابط دروني اعراب مشهود است. روابط ايران و همسايگانش به شدت از اختلاف‌هاي شيعه و سني و ايدئولوژي‌هاي ناسيوناليستي رنج مي‌برد. موارد ديگر اختلاف بر سر چيرگي و تسلط بر خليج فارس بود كه همواره ميان ايران و عربستان و عراق (در زمان حاکمیت صدام حسين در عراق) نوعي رقابت به ‌وجود آورده بود.

1398/9/23 10:28:48 15 0

عبور از سيروان (22)


در اواخر خرداد ماه و فصل تابستان، عشاير كوچ‌نشين در محدودة اين چشمه‌سارها و تا حوالي تازه‌آباد و قشلاق كه خنك و داراي آب و علوفه مناسب مي‌باشد تردد مي‌نمايند. كوچ نشينان اين منطقه را به عنوان ييلاق خود انتخاب كرده‌اند. حضور كوچ‌نشينان پوششي براي فعاليت عناصر ضدانقلاب بود. براي مدت‌ها شب‌ها سربازان نگهبان كه خطر دستبرد دشمن را جدي گرفته بودند، گاه با شنيدن هر صدايي؛ حتي عبور جانوري مانند روباه مشكوك به نفوذ دشمن مي‌شدند و تيراندازي مي‌كردند و بعضي از آنان مرا به محل دعوت مي‌كردند تا شخصاً چگونگي موضوع را بررسي كنم. ضمن حضور در ديدگاه‌ها و تقويت روحية سربازان، شب‌ها در ساعات مختلف تلفني با آنها صحبت كرده و هوشياري و آمادگي نگهبانان را كنترل مي‌نمودم.

1398/9/23 10:27:0 13 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015