• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-25


آن زمان اکثر رادارهای جنوب که از نوع لامپی و نسل اول رادارهای آمریکایی در ایران بودند، به علت نبود قطعه کلیدی کلایسترون آخرین تقویت کننده سیگنال راداری(LC35) به علت شرایط تحریم در آن زمان در حال غیرعملیاتی شدن بودند. به محض ورود ما به دفتر فرماندهی پدافند، ایشان سوال کردند آیا امکان جایگزینی این لامپ‌ها با کلایسترون چینی KL28 وجود دارد؟

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

(که در آن زمان به وفور از چین وارد شده و در انبارها موجود بود) و آیا شما قادر به انجام این جایگزینی هستید (تحت نام پروژه KL28). با انجام این عمل کلی از مشکلات رادارهای جنوب و غرب کشور حل می‌شد. پاسخ ما مثبت بود، چون تخصص و دوره هر دو نوع رادار را طی نموده بودیم و سالیان زیادی با هر دو نوع رادار کار عملی کرده بودیم.

بلافاصله ایشان دستور شروع کار دادند و جهت مطالعات مقدماتی فردای همان روز اینجانب به همراه جناب دودانگه عازم سایت رادار همدان شدیم. دو روز پس از اعزام ما به همدان  امیر غلامی نیز عازم سایت راداری بندرعباس شدند. در نهایت، بعد از گذشت یک هفته و پس از مأموریت همدان و بررسی‌های مقدماتی و تخصصی، جهت ارائه گزارش کار به امیر غلامی و درخواست قطعات و تجهیزات مورد لزوم برای انجام پروژه KL28 به دفتر ایشان مراجعه نمودیم و این مصادف شد با برگشت امیر غلامی از بندرعباس به تهران. به محض اینکه وارد دفتر ایشان (دفتر فرماندهی وقت پدافند) شدیم و خواستیم در مورد انجام پروژه توضیح دهیم،

 ایشان (امیر غلامی) فرمودند طی بازدیدی که از سایت بندرعباس داشته‌اند، با گروهی به سرپرستی جناب سرهنگ غفاری در مورد پروژه KL28 صحبت کرده‌اند و قرار شده انجام این پروژه به آنها محول شود و در ادامه فرمودند با توجه به شناخت من از شما و تعاریف جناب سرهنگ سیفی، اینجانب پروژه‌ای بزرگ‌تر را برای شما مد نظر دارم، به طوری که پس از انجام آن اثری از خود در پدافند هوایی و کشور باقی خواهید گذاشت. اینجا بود که پیشنهاد ساخت اولین فرستنده رادارهای دوربرد را به ما اعلام نمودند و پروژه ساخت اولین فرستنده راداری برد بلند در کشور کلید خورد. ما نیز با جان و دل پذیرفتیم، ولی اعلام کردیم نیاز به پشتیبانی و حمایت صد‌در‌صدی جنابعالی دارد؛ ایشان هر خواسته‌ایی را که ما اعلام کردیم، پذیرفتند.

گویا از قبل تصمیم راسخ خود را مبنی بر ساخت فرستنده گرفته بودند. این جلسه حدود دو ساعت به طول انجامید و در همانجا ما محل ساخت را به امیر غلامی گروه تهران اعلام کردیم، که امیر غلامی فردای همان روز دستورات لازم را به فرماندهی گروه تهران (سرهنگ شاهرخی که بعداً تیمسار شدند) اعلام کرده و قرار شد محلی را در اختیار ما قرار بدهند. در عرض یک ماه کارگاه تجهیز و آماده شد (البته جهت همین مقدمات اولیه کارهای زیادی انجام شد که توضیح آن در اینجا مقدور نمی‌باشد). در پی این دستور، گروه ثابت ما شامل سرهنگ محسنی، سرهنگ دودانگه، سرهنگ ابراهیم‌پور و تعدادی از مهندسین دانشگاه هوایی و تعداد 15 نفر وظیفه کارشناس و کاردان و 15سرباز در اختیار پروژه قرار گرفتند.

گفتنی است که در جلسه دفتر امیر غلامی،  قرار بر این شد که آخرین نوع نسل فرستنده در ایران  ADS4 به عنوان نمونه ساخته شود (به صورت مهندسی معکوس، که البته با شروع کار خیلی از قسمت‌های آن به دلیل نبود قطعات خاص و با وجود تکنولوژی جدیدتر تغییرات چشمگیری داشت). در نهایت، یک دستگاه فرستنده به عنوان نمونه از سایت رادار کرج باز و به گروه تهران منتقل گردید و کلاً قطعات و یونیت‌های آن جهت ساخت باز شدند و از ساخت کابین اصلی فرستنده تا ساخت ترانسفورمرها، خازن‌ها وریک مکانیکی (که به وریک الکترونیکی تبدیل شد و در واقع، سامانه کنترل‌های ولتاژ هوشمند) و ساخت بردها و وایرینگ فرستنده تا قطعات کلیدی دیگر مانند درایور همگی ساخته شدند و در طی ساخت، امیر غلامی حداقل هفته‌ای 3 الی 4 بار از پروژه بازدید می‌کردند، گویا بچه در حال رشد خود را رصد می‌کنند و در زمان‌های بازدید، اکثر دست‌اندرکاران و کارشناسان در امر رادار را از تخصص‌های نگهداری تا نفرات عملیاتی رادار، از جمله امیر عدالت‌نژاد، که ابتدا باوری به ساخت فرستنده نداشت، حضور داشتند.

امیر عدالت‌نژاد در تست نهایی و جواب مثبت فرستنده، اولین فردی بودند که تبریک گفتند و ساخت فرستنده را کاری بزرگ‌تر از گیرنده می‌دانستند، چون اعتقاد داشتند فرستنده کلاً ساخت بچه‌های نیروی هوایی است بیشتر دوست داشت روی ساخت فرستنده مانور شود تا ساخت گیرنده، که به کمک دانشگاه صنعتی اصفهان انجام شده و به پدافند هوایی انتقال تکنولوژی شده بود.

پس از تست عملیاتی فرستنده ساخته شده توسط پرسنل خبره عملیات پدافند هوایی و تائید مداومت کار و پایداری آن، به گروه پدافند هوایی مشهد ارسال گردید. رادار مشهد یکی از قدیمی‌ترین و فرسوده‌ترین رادارهای ایران بود و همزمان با نصب اولین فرستنده باند ال از نوع ولتاژ پایین که مهندسی معکوس فرستنده ADS4 بود به علت تغییرات فاحش آن با نوع اصلی به علت ورود تکنولوژی‌های جدید در سطح جهان و کشور و بعضاً به علت ساخت یونیت‌های بروزتر می‌توان با اطمینان گفت که این نوع فرستنده مختص ایران و کاملاً بومی و ایرانی است.

نمونه‌ای از فرستنده‌های راداری ساخت مجتمع فنی سپهر

 

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/7/22 12:19:20 510 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
آن زمان اکثر رادارهای جنوب که از نوع لامپی و نسل اول رادارهای آمریکایی در ایران بودند، به علت نبود قطعه کلیدی کلایسترون آخرین تقویت کننده سیگنال راداری(LC35) به علت شرایط تحریم در آن زمان در حال غیرعملیاتی شدن بودند. به محض ورود ما به دفتر فرماندهی پدافند، ایشان سوال کردند آیا امکان جایگزینی این لامپ‌ها با کلایسترون چینی KL28 وجود دارد؟
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015