• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

کمان انتقام - مصاحبه با امیرسرتیپ خلبان شاه صفی - بخش 2


اشاره :

در بخش نخست گفت و گوی  انجام گرفته با امیرسرتیپ خلبان شاه صفی فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، سوالاتی در خصوص توان رزمی و آمادگی نیروی هوایی در زمان تهاجم دشمن بعثی و نقش نیروی هوایی ارتش در ارائه پشتیبانی نزدیک هوایی از عملیات های زمینی، به ویژه عملیات هایی مانند بیت المقدس و فتح المبین ، پرسیده شد که با پاسخ های جامع و کامل امیر همراه بود. و اینک ادامه گفت و گو:

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

 • نقش نیروی هوایی در پشتیبانی نزدیک از عملیات‌های والفجر ۸ و کربلای ۵ را بیان بفرمایید.

نیروی هوایی در کلیه عملیات ها، ابتدا توسط هواپیماهای شناسایی تاکتیکی و عکسبرداری اقدام به عکسبرداری از وضعیت نیروهای دشمن می‌کرد و در طول عملیات نیز ضمن در هم کوبیدن مواضع دشمن- اعم از کاروان‌های پیاده، زرهی، مواضع پدافندی، کلیه خطوط مواصلاتی و پشتیبانی-  آنها را مورد هدف قرار می‌داد تا نیروی زمینی با سهولت به سمت هدف حرکت کند؛ عملیات‌های والفجر ۸ و کربلای ۵ نیز از این امر مستثنی نبود. همچنین عملیات ترابری تاکتیکی نیز از جمله اقدامات مداوم و مستمر نیروی هوایی در طول جنگ بود.

 • نیروی هوایی در مدیریت دفاع هوایی تا چه اندازه موفق بود و نقش این نیرو در تامین حفاظت تاسیسات و منابع حیاتی کشور را چگونه می بینید؟

فضای پدافندی نیروی هوایی بسیار گسترده بود؛ چنانکه نه تنها کل فضای مناطق جنگلی را شامل می‌شد بلکه گستره آن کلیه شهرها، روستاها، مناطق اقتصادی، تاسیسات، و منابع حیاتی جزایر خلیج فارس، و مسیر تردد کشتی های نفتکش را در بر می گرفت که نیروی هوایی با استفاده از هواپیماهای شکاری رهگیر و تجهیزات پدافندی زمین به هوا فضای لازم را در اختیار هواپیماهای عراقی نداده قرار نداده و ابتکار عمل را از آنها می گرفت. این در حالی بود که کشورهای صنعتی شرق و غرب به طور مرتب در طول جنگ تجهیزات و هواپیماهای پیشرفته نظیر میگ-29 ، میگ-25، سوخو-24 ،میراژ سوپراتاندارد و غیره را در اختیار ارتش عراق قرار می‌دادند.

 • مشکلات عمده ای که نیروی هوایی در طول جنگ با آن روبه‌رو بود چه بود؟

یکی از مشکلات اساسی اعمال تحریم از سوی کشورهای خارجی علیه جمهوری اسلامی ایران و عدم واگذاری قطعات مورد نیاز بود. البته این موضوع برای نیروی هوایی برکتی در پی داشت و آن تأسیس جهاد خودکفایی و اتکا به توانمندی نیروی تخصصی بومی بود. هم اکنون می بینیم حاصل همان خودباوری، شکوفایی این مراکز و صنایع دفاع ما می باشد که نه تنها نیازمندی هایمان را تامین کرده و ما را از منابع خارجی بی‌نیاز کرده، بلکه گام در مسیر ساخت و تولید هواپیما و سایر تجهیزات مورد نیاز گذاشته است.

 • وضعیت ترابری هوایی تاکتیکی این نیرو در ایام جنگ چگونه بود؟

یگانهای ترابری سنگین و تاکتیکی نیروی هوایی از فعال‌ترین یگان‌های این نیرو بود که در کلیه عملیات ها نمی‌توان نقش آن را نادیده گرفت. فعالیت یگان ترابری در بعد نیرورسانی، تخلیه مجروحان، حمل مهمات و سایر پشتیبانی ها بسیار چشمگیر بود، به طوری که فقط در عملیات بیت المقدس ۲۴۹۴ سورتی پرواز انجام شد و علاوه بر حمل نیرو،  تجهیزات،  تعداد ۱۰ هزار نفر مجروح را از فرودگاه‌های اهواز، امیدیه و دزفول به شهرهای مختلف تخلیه کرد

 • در حال حاضر نیروی هوایی ما از نظر توان رزمی و آمادگی رزمی در چه وضعیتی قرار دارد؟ پاسخ ما به تهدیدات هواپایه و دریاپایه دشمن چگونه خواهد بود؟

توان رزمی و آمادگی فعلی نیروی هوایی به مراتب بالاتر از توان دوران جنگ می باشد، برای اینکه هم اکنون ما به دلیل خودکفایی، مشکلی در خصوص تامین قطعات مورد نیاز نداریم و چه بسا در بیشتر زمینه ها سامانه های هواپیماها بهینه سازی شده و ارتقا یافته است و کلیه بازرسی‌های دوره‌ای از جمله اورهال بدون هیچ مشکلی و بدون نیاز به منبع خارجی در داخل کشور انجام می‌شود. از سوی دیگر نیروی انسانی رزمی و فنی ماه حصل مراکز آموزشی که اساتید جنگ دیده و بسیار باتجربه در آن مشغول تدریس هستند، اساتیدی که خود جنگ را لمس کرده و تجربیات گرانبهایی را به دست آورده اند. ما با ایمان به خداوند متعال و تحت رهبری فرماندهی معظم کل قوا قادریم به کلیه تهدید های هوایی رویای دشمن در کنار دیگر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران پاسخ لازم دندان شکنی بدهیم و در این راه از عده زیاد آنها هیچ واهمه ای نداریم.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص78

1399/5/11 11:2:13 39 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
کمان انتقام - مصاحبه با امیرسرتیپ خلبان شاه صفی
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015