• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی-80


روز شمار دخالت های نظامی آمریکا-3

15) در ژانويه 1988 براساس قراردادي مقرر شد چهار عراده «سوپر توپ» ساخته شود. اولين توپ كه بلندي آن 56 متر و كاليبر آن 350 ميليمتري بود، شبيه توپي بود كه قرار بود در سال 1963، در جزيره «باربادوس»[1] براي پرتاب ماهواره براي سازمان فضايي آمريكا (NASA) ناسا، ساخته شود. توپ‌هاي بعدي كه طول لوله‌هايشان بيش از 107 متر و قطر دهانه لوله توپ 1000 ميليمتر بود، قادر بودند در هر شليك گلوله‌اي را كه حاوي 10 تن مواد منفجره بود، پرتاب نمايد و به اين سان «پروژه بابل» پا به عرصه وجود نهاد.  

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

عراق براي اين پروژه و طرح‌هاي صنعتي ديگر به پول نياز داشت، عصر روز 22 فوريه 1988 «كريستوفر دروگول»[2] و «پل فون ويدل»[3] مسئولين بانك آمريكايي «آتلانتا»[4] در ديدار با محمدالراوي وزير بازرگاني عراق، قرارداد پرداخت وامي به مبلغ 300 ميليون دلار را امضاء كردند. قابل ذكر است كه عراق اعلام كرد، هدف از سفر بانكداران آمريكايي به بغداد، امضاء موافقت‌نامه وام پنج ساله به منظور تأمين بودجه پروژه‌هاي «بازسازي» و احداث سد هيدروليكي بر روي دجله در «بدوش» نزديك موصل است.(پري، 1373: 553) 

16) برابر گزارش­هاي موجود، آمريكا در پنج سال 1361 تا 1366، معادل 5/1 ميليارد دلار تجهيزات الكترونيكي، انواع ماشين­آلات‌، دستگاه­هاي حساس و رايانه­هاي فوق­العاده قوي در زمينه توليد سلاح­هاي شيميايي، موشكي و هسته­اي را به دولت عراق فروخت. بعدها، در سال 1990(1369) يك بازپرس كنگره آمريكا كه مسئول بررسي عملكرد دولت آمريكا در برابر عراق بود، گفت: «دامنه وسعت انواع تجهيزات تكنولوژي حساسي كه از طرف دولت آمريكا به عراق ارسال شده است، آدم را شوكه مي­كند.»(اردستاني، 1378: 167. همچنین، رجوع شود به روزنامه جمهوری اسلامی ایران به نقل از روزنامه واشنگتن پست مورخه 12/10/1369: صفحه 13)

17) در دهم اسفند ماه 1366 (‌29 فوريه 1988)، مرحله نهايي جنگ ايران و عراق با پرتاب نخستين موشك عراقي به تهران آغاز گرديد. عراق با يك موشك زمين به زمين تهران را هدف قرارداد. «جنگ شهرها» اصطلاحي بود كه از اين پس به مرحله نهايي جنگ اطلاق گرديد. در نخستين روز جنگ شهرها، عراق 9 فروند موشك را از فاصله 550 كيلومتري به سوي تهران پرتاب نمود. برد اين موشك بيش از دو برابر برد موشك «اسكاد بي» ساخت شوروي بود. عراق از اين لحظه تا پايان جنگ 189 موشك به ­سوي تهران و پنج شهر بزرگ ديگر ايران، پرتاب كرد.

ناظران نظامي از حمله موشكي عراق دستخوش حيرت شدند. شوروي و آمريكا تحويل چنين موشكي با اين برد را به عراق تكذيب كردند. تا اينكه تعدادي از موشك‌هاي پرتاب شده به تهران منفجر نشد و به دست كارشناسان موشكي ايران افتاد و آنها همراه با كارشناسان موشكي كره شمالي، كه بر روي پروژه موشك­هاي ايراني كار مي‌كردند، به اين نتيجه رسيدند كه عراقي‌ها با اصلاحاتي در موشك اسكاد بي شوروي، از هر سه موشك اسكاد بي، دو موشك دوربرد «الحسين» توليد كرده‌اند. يعني عراقي‌ها مخزن سوخت سه موشك اسكاد بي را ‌بريده‌ و با آنها دو مخزن بزرگ موشك مي‌ساختند.(غضنفري، 1384: 242) 

18) دونالد رامسفلد، در مصاحبه زنده‌اي كه با بخش راديويي شبكه CBS  اين كشور به حمايت‌هاي نظامي آمريكا از عراق در طول جنگ تحميلي عليه ايران اسلامي اعتراف نموده‌ و اظهار داشت: «به عراق كمك رسانديم تا ايران در جنگ پيروز نشود.»(روزنامه كيهان، شماره 17842: 3/10/82) 

19) روزنامه واشنگتن پست پيرامون نقش آمريكا در جنگ هشت‌ ساله عراق عليه ايران در سال 1993 اشاره نمود: «آمریکا، مواد شيميايي و ميكربي سمي و مهلك در اختيار بغداد قرار داد. انتقال تسليحات به ايران را قطع كرده‌اند و تلاش‌هاي سياسي براي بهبود روابط با صدام به عمل آورده است. يك هدف روشن از سفر رامسفلد به بغداد در مارس 1984 اين بود كه فشار ايجاد شده بر اثر محكوم كردن استفاده از سلاح‌هاي شيميايي از سوي آمريكا از ميان برود.»(همان) 

20) به گزارش شبكه خبر دانشجو، شش تن از افسران رده بالاي گارد رياست جمهوري سابق عراق، از دخالت مستقيم آمريكا در جنگ عليه ايران و باز پس‌گيري شبه جزيره فاو پرده برداشته‌ و عنوان نمودند: «صدام در باز پس‌گيري فاو به طراحان و خلبانان آمريكايي شمش طلا هديه داد.»(روزنامه كيهان، شماره 18055: 1383)‌

21) هفته­نامه «نیویورکر»[5] نیز که در آمریکا منتشر می­شود، پرده از نقش آمریکا در تشویق عراق به بمباران مناطق شهری ایران برداشته، طی گزارشی فاش ساخت که جورج بوش در تابستان سال 1365، هنگامی که سمت معاونت رئیس جمهوری در دولت ریگان را برعهده داشت، دولت عراق را تشویق کرد که ایران را مورد بمباران شدید قرار دهد تا تهران مجبور شد برای خرید اسلحه به آمریکا روی آورد و در آن صورت، واشنگتن بتواند خواستار آزادی گروگان­های غربی شود. نكته حائز اهميت آن است كه به فاصلۀ 48 ساعت پس از این اقدامات دولت آمریکا، سیاست جنگی عراق تغییر کرد و بمباران شهرها شروع شد و در طول چند هفته، هواپیماهای عراقی نزدیک به 360 پرواز به داخل ایران داشته و با بمباران وسیع، شرایط جنگی را در شهرها تشدید کردند.(روزنامه كيهان، شماره 18055: 1383)

22) پشتیبانی ایالات متحده از عراق، افزون بر فروش تجهیزات نظامی، شامل انتقال فناوری­هایی بود که می­توانست در تولید سلاح­های پیچیده مورد استفاده قرار گیرد، همانند رايانه و ماشین ابزارهای دقیق، وسایل کنترل کیفیت، آزمایش و ارزیابی تجهیزات و تعمیر موتورهای جت و موشک مورد استفاده قرار گیرد. با وجود این که ایالات متحده خود یکی از امضاء کنندگان پیمان مهار فناوری ساخت موشک (MTCR) بود، اجازۀ انتقال فناوری موشکی خود را در طرح ساخت موشک سعد 16 عراق تصویب کرد.

انتقال فناوری ساخت بمب­های خوشه­ای از سوی شرکت «اینترنشنال سیگنال ­اند کنترل»[6] انتقال کارخانه­های ساخت سلاح­های شیمیایی و انتقال فناوری سلاح­های هسته­ای نیز از دیگر موارد مهم در این زمینه است.(دوردیان، 1378: 29، بنرمن، 1375: صص 8-243) در 1364 (1985) نیز وزارت بازرگانی ایالات متحده، پروانۀ صدور بیش از 15 میلیارد دلار تجهیزات حساس را که اکثر آنها در مرکز هسته­ای عراق در طرح «العسیر» به­ کار می­رفت، صادر نمود. از جملۀ این تجهیزات سانتريفوژهای گازی بود که در غنی سازی اورانیوم و ساختن بمب­های هسته­ای لازم بود و هم­چنین فناوری ساخت «کاپاسیوتورهای سی اس آی»7 از شرکت «سان مارکوس»[8] کالیفرنیا که می­توانست در بمب­های هسته­ای با عنوان چاشنی به­ کار رود. بر همین اساس بود که به نظر کارشناسان سازمان ملل، عراق در آغاز جنگ خلیج ­فارس، برای تولید سلاح­های هسته­ای کمتر از 24 ماه وقت نیاز داشت.(بنرمن، 1375: صص253-251)  

23) اگر چه در قواعد مكتوب، وضعيت جنگنده­هاي ايراني و عراقي يكسان درنظر گرفته شده بود، اما كاملأ واضح بوده كه كاركنان ارتش ايالات متحده تميزي ميان آنها قايل شده و تمايل داشتند تا تهديدهاي مترتب از جانب عراق را ضعيف­تر وانمود سازنند. به ­عنوان نمونه هواپيماهاي آواكس، جنگنده­هاي عراقي را به جاي «متخاصم»[9] آنگونه كه در قواعد درگيري فرض است، با عنوان «ملايم تري»[10] شناسايي مي­كردند. در همين ارتباط، فرمانده نيروي خاورميانه­اي آن كشور، تجربة ناو جنگي ايالات متحده به نام «ابنون»[11] را به­عنوان مثال، چنين بيان داشته است: «هواپيماهاي عراقي دو تايي در ارتفاع 500 فوتي من هر روز، روزي دو بار پرواز مي­كردند. من به سوي آنها نشانه گيري نمي­كردم و آنها نيز به سوي من نشانه­گيري نمي­كردند ولي با آنها صحبت داشتيم.»(گاتري و رونزيتي، 193:1374) 

 

 

منبع: مواضع آمریکا در جنگ تحمیلی، عسگری، شاداب، 1393، ایران سبز، تهران


1 – Barbados.

[2] - Cristopher Derogool.

[3] - Pol von Videl.

4- Atlanta. 

5- NewYorker. 

6- International Signal and Control. 

7- خازن­هاي الكتريكي است.

8- San Marcos. 

Belligerent.  -9

Strike support General. -10

O Bannon.- 11

1399/5/11 10:57:8 29 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
روز شمار دخالت های نظامی آمریکا-3 15) در ژانويه 1988 براساس قراردادي مقرر شد چهار عراده «سوپر توپ» ساخته شود. اولين توپ كه بلندي آن 56 متر و كاليبر آن 350 ميليمتري بود، شبيه توپي بود كه قرار بود در سال 1963، در جزيره «باربادوس»[1] براي پرتاب ماهواره براي سازمان فضايي آمريكا (NASA) ناسا، ساخته شود. توپ‌هاي بعدي كه طول لوله‌هايشان بيش از 107 متر و قطر دهانه لوله توپ 1000 ميليمتر بود، قادر بودند در هر شليك گلوله‌اي را كه حاوي 10 تن مواد منفجره بود، پرتاب نمايد و به اين سان «پروژه بابل» پا به عرصه
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015