• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


لطفاً در مورد چگونگی انهدام سکوهای نفتی البکر و الأمیه توضیح دهید.

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

در رابطه با انهدام سکوهای نفتی البکر و الأمیه چهار عملیات طراحی و اجرا شده است.

اولین عملیات، عملیات اشکان نام داشت که در نهم آبان­ماه 1359 اجرا شد. این عملیات درواقع گلوله­باران این پایانه­ها به وسیله ناوگروه ناوچه­های موشک­انداز نیروی دریایی ارتش بود.

در آن زمان که عراقی­ها با خوش­خیالی و باور پوشالی به قدرت دریایی خود، حتی کارکنان شرکت نفت خود را از روی سکوها جمع­آوری نکرده و به عقب نبرده بودند، این عملیات انجام شد که ضمن گرفتن امنیت از آن حوزه، خسارت بسیار زیادی را هم وارد کرد و زمینه را برای اجرای عملیات بعدی فراهم آورد.

دومین عملیات بر روی این سکوها توسط نیروی دریایی به نام عملیات شهید صفری انجام شد.[1] طرح کلی عملیات شهید صفری بر این اساس بود که تیم عملیات ویژه تکاوران نیروی دریایی بایستی با هزاران پوند مواد منفجره­ای که قبلاً آماده کرده بودند و توسط ناوچه قهرمان پیکان بر روی سکوهای البکر و الأمیه استقرار داده شده بود، انجام می­گرفت. این مأموریت در تاریخ 14 آبان 1359، یعنی چهار روز بعد از عملیات اول انجام گرفت و تکاوران قهرمان بر روی سکوها پیاده شدند و باتوجه به ساختاری که سکوها داشتند (سکوی الأمیه کف راهروها با تراورس­های بسیار قطور و روغن­خورده بود، ولی در پایانه البکر از صفحه­های فلزی استفاده شده بود) و پیش­بینی شده بود در کنار مواد منفجره حلب­های بنزین نیز قرار داده شود. حدود 24 ساعت تیم­های عملیات ویژه نیروی دریایی با پشتیبانی یگان­های شناور و نیروی هوایی بر روی سکوها استقرار پیدا کردند و تمامی مناطق حساس پایانه­ها را خرج­گذاری کرده و در روز 16 آبان­ماه کوه عظیم و جهنمی از آتش در آنجا ایجاد شد، به خصوص سکوی الأمیه با داشتن لوله­های پر از نفت، تراورس­ها و ساختمان­های چند طبقه همگی در آتش سوختند.[2]

نهایتاً عملیات شهید صفری به لحاظ اقتصادی و نظامی ضربه مهلکی بر پیکر ارتش متجاوز بعث عراق وارد کرد و باتوجه به بازتاب جهانی که داشت به عنوان اولین پیروزی در سطح جهان منعکس و تصاویر آن در همه­جا پخش شد و این موضوع توانست در روحیه رزمندگان ایران اسلامی اثر بسیار خوبی بگذارد و برعکس بر روحیه دشمن لطمه بسیار زیادی را وارد کند.

سومین عملیاتی که روی این پایانه­ها انجام گرفت، عملیات مروارید است. این عملیات در 6 آذر 1359 آغاز شد. طرح کلی عملیات بر این اساس بود که با یک عملیات برق­آسا و ضربتی تیم­های عملیاتی ویژه تکاوران نیروی دریایی با عملیات هلی­برن بر روی سکوی البکر استقرار پیدا کنند، البته با این هدف که سکو را تحت تصرف موقت خودشان دربیاورند. در این صورت می­دانستیم که دشمن فردای آن روز برای پس گرفتن آن، هرچه در توان دارد به صحنه خواهد آورد. چون بعد از عملیات­های مختلفی که تا آن زمان انجام داده بودیم، نیروهای متجاوز توان رویارویی با یگان­های شناور و پروازی ما را نداشتند و به داخل خور عبداله خزیده و در بندر ام­القصر مستقر شده بودند.

یکی از اهداف مهم عملیات مروارید کشاندن نیروهای دشمن به صحنه بود که خوشبختانه این اتفاق افتاد و روز 7 آذر با قهرمانی­های ناوچه­های پیکان و جوشن و همچنین تیزپروازان نیروی هوایی توانستیم 14 فروند از یگان­های مختلف شناور دشمن را به قعر آب­های خلیج همیشه فارس بفرستیم، همچنین 11فروند از جنگنده­های آنها را در دریا ساقط کنیم که این تقریباً مساوی بود با بیش از دوسوم توان و قدرت دریایی دشمن که از آن به بعد موجب کسب کامل سیادت دریایی جمهوری اسلامی ایران در شمال خلیج فارس شد و تا پایان جنگ هم حفظ گردید.[3]

چهارمين عمليات با نام كربلا3 توسط نيروي دريايي سپاه در تاريخ 10/5/65 با كمك 120 غواص لشكر امام حسين (ع) انجام گرفت. در اين عمليات 63 نفر از نيروهاي دشمن كشته شدند و 12 توپ ضدهوايي و 4 دستگاه رادار به غنيمت نيروهاي خودي درآمد. يك ناوچه اوزا و 2 رادار و تعدادي توپ ضدهوايي دشمن نيز منهدم شد.

 


[1] . شهید مهناوی­یکم جواد صفری مقدم درجه­دار تکاور قهرمان نیروی دریایی بود که در همان روزهای اول جنگ اولین شهیدی است که در شلمچه در جنگ تن به تن به درجه رفیع شهادت نایل گردیده است و به همین مناسبت اسم این عملیات را به نام مبارک این شهید بزرگوار گذاشتند.

[2] . در رابطه با سکوهای نفتی اشاره­شده، درواقع شهر عظیمی از فولاد را باید تجسم کنید که طولش بیش از یک کیلومتر است و شاخه شاخه­های مختلف دارد و تأسیسات زیادی در آنجا وجود دارد.

[3] . بعدها روز 7 آذرماه، روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نام­گذاری شد.

1399/5/11 9:29:47 32 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
لطفاً در مورد چگونگی انهدام سکوهای نفتی البکر و الأمیه توضیح دهید.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015