• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

سرپل ها و نقش تعیین کننده آنها در جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران (با تأکید بر سرپل کرخه)


چکیده

در جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، موضوعاتی تاکتیکی وجود دارد که نقشی تعیین‌کننده و راهبردی در سرنوشت جنگ ایفا نموده‌اند. یکی از این موضوعات، سرپل‌ها هستند که در طول جنگ، چندین بار توسط طرفین مورد بهره‌برداری عملیاتی قرارگرفته‌اند. نحوه بهره‌گیری از سرپل‌ها و رعایت اصول و قواعد سرپل‌گیری در عملیاتهای مختلف تأثیر بسزایی در پیروزی و یا شکست عملیات‌ها داشته است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت: سرنوشت این عملیات‌ها نیز به نوبه خود نقش تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت نهایی جنگ ایفا نموده‌اند.

جنگ تحمیلی، سرپل، سرپل کرخه،تیپ2 زرهی دزفول، گروه رزمی37 زرهی

به طور کلی مهم‌ترین سرپل‌هایی که در طول جنگ ایران و عراق می‌تواند موردبررسی قرار بگیرند، عبارتند از: سرپل نیروهای خودی در غرب رودخانه کرخه در روزهای آغازین جنگ، سرپل شرق کارون که در روزهای اولیه جنگ توسط نیروهای عراقی در شرق کارون گرفته شد، سرپل گرفته شده توسط نیروهای خودی در غرب رودخانه کارون برای اجرای عملیات بیت‌المقدس در سال 1361 و سرپل نیروهای خودی ‌در غرب اروندرود در شبه جزیره فاو در جریان عملیات والفجر8 در سال 1364.

این مقاله در نظر دارد سرپل نیروهای خودی در غرب رودخانه کرخه در روزهای آغازین جنگ را مورد بررسی قرار داده و ضمن تحقیق درباره چگونگی گرفتن سرپل، به چگونگی حفظ و نگهداری آن، معرفی نیروهایی که در این مأموریت شرکت داشتند و در نهایت به تأثیر راهبردی موفقیت این مأموریت در سرنوشت نهایی جنگ بپردازد.

 

برای مطالعه ادامه مقاله لطفا اینجا را کلیک نمایید.

 

منبع: سرپل ها و نقش تعیین کننده آنها در جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران (با تأکید بر سرپل کرخه)، سرهنگ ستاد علی سجادی انصاری

1399/5/8 12:7:23 92 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، موضوعاتی تاکتیکی وجود دارد که نقشی تعیین‌کننده و راهبردی در سرنوشت جنگ ایفا نموده‌اند. یکی از این موضوعات، سرپل‌ها هستند که در طول جنگ، چندین بار توسط طرفین مورد بهره‌برداری عملیاتی قرارگرفته‌اند. نحوه بهره‌گیری از سرپل‌ها و رعایت اصول و قواعد سرپل‌گیری در عملیات‌های مختلف تأثیر بسزایی در پیروزی و یا شکست عملیات‌ها داشته است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت: سرنوشت این عملیات‌ها نیز به نوبه خود نقش تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت نهایی جنگ ایفا نموده‌اند.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015