• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

کمان انتقام - مصاحبه با امیرسرتیپ خلبان شاه صفی - بخش 1


گفت و گو از: مهرداد نصرتی

 اگر گفته شود نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اولین نیرو از نیروهای سه گانه ارتش بوده که اولین پاسخ سریع، قاطع و ناامیدکننده را به مقامات حکومت بعث عراق و فرماندهان ارتش متجاوز این رژیم داده است، سخنی مبالغه‌آمیز و گزاف نباشد چرا که فقط دو ساعت پس از تجاوز سراسری ارتش بعث عراق به ایران اسلامی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ جنگنده‌های نیروی هوایی طی عملیاتی با عنوان انتقام دو پایگاه عراق را هدف قرار داده و بمباران کردند.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

سپس در کمتر از ۲۴ ساعت طی عملیات کمان ۹۹ با به پرواز در آوردن ۲۰۰ فروند هواپیما و عبور دادن ۱۴۰ فروند آنها از مرز ایران مراکز و پایگاه‌های متعدد حساس و مهمی را در داخل خاک عراق بمباران کردند و رویای سران بعث را که درصدد خلق پیروزی با تقلید از رژیم صهیونیستی و ماجرای جنگ شش روزه اعراب و این رژیم در سال ۱۹۶۷ بودند را باطل ساختند.جنگنده ها و خلبانان دلیر نیروی هوایی اما پس از این دو حمله برق آسا و کوبنده بلافاصله در نقش شکارچیان تانک ظاهر شدند و با بمباران و زیر آتش قرار دادن تانکها و ادوات سبک و سنگین نظامی دشمن مانع پیشروی سریع و آسان ستون های مرکب از لشکر های زرهی و مکانیزه آنان شدند و این گونه بود که خواب فتح سه روزه خوزستان تعبیر نشد و بر سر ارتش رژیم عراق از آن رفت که همگان بر آن آگاهیم.  به منظور یادآوری آن دوران پر از ایثار و مقاومت خدمت امیر سرتیپ خلبان حسن شاه صفی رسیدیم تا گپ و گفتی دوستانه با ایشان داشته باشیم که ماحصل آن به عرض شما خوانندگان محترم مجله صف می رسد.

 

 • توان رزمی و آمادگی نیروی هوایی در آغاز تهاجم عراق در چه وضعیتی قرار داشت؟

نیروی هوایی به دلیل برخورداری از تجهیزات بسیار پیشرفته یک نیروی تجهیزات محور به حساب می آید و از آنجایی که بیشتر کارکنان رزمی آن را کارکنان پایور تشکیل می‌دادند، لذا پس از پیروزی انقلاب توانسته بود انسجام خود را حفظ کند. تنها مشکل این نیرو از زمان پیروزی انقلاب تا آغاز جنگ تحمیلی، خروج مستشاران نظامی خارجی، ایجاد خلاء فنی و عدم خودباوری در بین کارکنان فنی و نگهداری هواپیما بود که با شروع جنگ و پی بردن به این نکته که چاره‌ای جز اتکا به تخصص کارکنان خودی وجود ندارد و کارکنان فنی به خودباوری و خود اتکایی لازم رسیده و روز به روز نیز این باور تقویت یافت. از این رو در آغاز تهاجم عراق، نیروی هوایی توانست بیش از ۱۴۰ فروند هواپیما را برای بمباران اهداف متعدد در خاک دشمن به پرواز درآورد.

 • با توجه به وضعیت دوران پس از انقلاب و مشکلات عدیده ای که ارتش، به ویژه نیروی زمینی در آن دوران با آن مواجه بود، می‌توان گفت که نیروی هوایی در سد کردن تهاجم اولیه دشمن نقش تعیین کننده ای ایفا کرد. از شما تقاضا داریم در این خصوص توضیحاتی را ارائه فرمایید.

همان طور که در پاسخ سوال اول عنوان شد نیروی هوایی بر خلاف نیروی زمینی ((پایور محور)) و ((تخصص محور)) بود نه ((سرباز محور))، به همین دلیل توانسته بود انسجام خود را حفظ نماید. اما سایر نیروها همچون نیروی زمینی و نیروهای ژاندارمری و مرزبانی به دلیل سرباز محور بودن و درگیر بودن در بحران های انقلاب از انسجام لازم برخوردار نبودند. به همین دلیل نیروهای رژیم بعث در روزهای ابتدایی تهاجم توانستند بدون مقاومت خطوط مرزی را قطع کرده، کیلومترها در داخل خاک ما پیشروی کنند. نیروی هوایی برای جلوگیری از پیشروی دشمن و حداقل تثبیت موقعیت آنها خارج از روش‌های منظم و کلاسیک به مقابله برخاست و سورتی پرواز های بسیاری را برای زمین گیر کردن ماشین جنگی دشمن انجام داد؛ به طوری که گاهی اوقات برای متوقف کردن یک تانک ، یک فروند هواپیما به پرواز در آمده و آن را منهدم می‌کرد. این روش ادامه داشت تا این که نیروهای زمینی و مردمی به تدریج در جبهه ها مستقر شده و ابتکار عمل را در دست گرفتند

 • نیروی هوایی در ارائه پشتیبانی نزدیک هوایی از عملیات‌های زمینی به ویژه عملیات هایی مانند ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس تا چه اندازه موفق بود؟

هیچ کدام از عملیات ها بدون پشتیبانی نیروی هوایی یا با موفقیت همراه نمی‌شد و یا در مدت زمان طولانی و با تلفات بسیار سنگین با موفقیت همراه نبود. تصور کنید که یگان عظیم زمینی می خواهد از پلی عبور کند و دشمن را محاصره کند. دفاع از آن پل بر عهده نیروی هوایی است. بلعکس دشمن قصد دارد با عبور از پل نیروهای خودی را هدف قرار دهد باز انهدام آن پول از عهده هواپیمای بمب افکن بر می آید. اگر هر دو مورد هر دو مورد فوق توسط نیروی هوایی انجام نمی شد، عملیات با چه سرنوشتی مواجه می‌شد؟ یا نیروی زمینی برای انجام عملیات به شناسایی دقیق دشمن از لحاظ تجهیزات، نحوه استقرار، استعداد نیرو به مقداری پشتیبانی نیاز دارد؛ این کار فقط از عهده هواپیماهای شناسایی نیروی هوایی بر می آمد و بدون مطالعه موارد فوق امکان عملیات وجود نداشت. در عملیات بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد شناسایی و عکس برداری دقیق نیروی هوایی باعث شد که ضرورت زدن پل بر روی رودخانه کارون در منطقه دارخوین مشخص گردد.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص78

1399/5/8 10:23:5 91 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
گفت و گو از: مهرداد نصرتی  اگر گفته شود نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اولین نیرو از نیروهای سه گانه ارتش بوده که اولین پاسخ سریع، قاطع و ناامیدکننده را به مقامات حکومت بعث عراق و فرماندهان ارتش متجاوز این رژیم داده است، سخنی مبالغه‌آمیز و گزاف نباشد چرا که فقط دو ساعت پس از تجاوز سراسری ارتش بعث عراق به ایران اسلامی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ جنگنده‌های نیروی هوایی طی عملیاتی با عنوان انتقام دو پایگاه عراق را هدف قرار داده و بمباران کردند و سپس در کمتر از ۲۴ ساعت طی عملیات کمان ۹۹ با به پرواز در
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015