عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

پرسش و پاسخ هفته


بعد از پذیرش قطعنامه چرا حضرت امام(ره) فرمودند من جام زهر را نوشیدم؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

1396/7/29 9:23:59 22 0

آخرین ثانیه ها


ناو سروان اردشیر هوشمند

هنوز صدای انفجار توی گوشم می پیچد. لا به لای صداها، فریادِ حمید قهرمانی بیشتر واضح است. مرتب می گوید بپر توی دریا، بپر توی دریا...

مثل اینکه دیگر از گوشم خون نمی آید. با دست راستم، گوشم را لمس کمی کنم. حالا دیگر مطمئنم که خون نمی آید.

ستون فقراتم تیر می کشد. گمانم جایی از کمرم شکسته است. شب و سکوت دریا همیشه برای خاطره انگیز است، اما این بار خاطره ای تلخ برایم رقم خورده که طعمش را تا ابد در کام دارم. شب و تنهایی و غم از دست دادنِ هم رزمان بسیار سخت و دشوار است.

1396/8/1 11:16:47 7 0

سرباز و خاطرات دفاع مقدس(107)


احتياط شرط عقل است 

شهادت يكي از بهترين و شجاع‌ترين دوستانم در لشكر21 حمزه از جمله خاطرات تلخي است كه موجب تاثر همه سربازان گروهان ما شد. اين حادثه تنها به واسطه بي‌احتياطي او رقم خورد و هدف تير مستقيم دشمن قرار گرفت.

گروهان ما در منطقه شرهاني مستقر بود و كم و بيش به صورت پراكنده با نيروهاي عراقي درگير مي‌شديم.

 

1396/8/1 11:11:8 5 0

كلاه آهني


سرتيپ دوم ستاد، سالاركيا، فرمانده تيپ‌1 لشكر‌21 حمزه ميخواست به جزيره مجنون برود. وسيله رفت و آمد قايقي بود. مسئول قايق نوجوان بسيجي كه اهل اصفهان و تقريباً تجهيزات لازم را براي حفاظت شخصي به همراه نداشت. سالاركيا با توجه به سن و سال راننده قايق از روي دلسوزي كلاه آهني خود را برداشت و به راننده قايق داد كه از آن استفاده نمايد.

1396/8/1 11:2:57 10 0

عملیات محرم


بخش دوازدهم: مصاحبه ها و بازتاب مرحله يكم عمليات محرم

عمليات محرم بازتاب گسترده اي در سطح كشور و رسانه هاي خودي منطقه داشت و از آنجا كه ارتش عراق پيشروي رزمندگان اسلام را تهديدي جدي براي استان العماره به حساب مي‌آورد سريعاً شروع به جابجاييهاي گسترده و گسيل نيروها به خصوص نيروهاي تازه نفس زرهي به منطقه نمود و از اهميت اين عمليات اين بود كه طبق اطلاعات و پيام دريافتي در ساعت 0320 ـ 11/8/61 از يكي از شبكه هاي دشمن، صدام حسين به منطقه عمليات وارد و شخصاً بر عمليات نظارت نمود و واحدهاي كمكي نيز به منطقه رسيد در نتيجه نيروهاي دشمن در منطقه شديداً تقويت و مقاومت دشمن افزايش يافت.

1396/8/1 10:59:28 6 0

خاطرات سرتیپ دوم غلام‌حسین دربندی(30)


شهید احمد کبابی

یکی از بهیاران ما، گروهبان دوم وظیفه احمد کبابی، اهل بهبهان بود. او به عنوان کمک دهنده، کارهای اولیۀ مجروهان را انجام می داد و در نقل و انتقال آنها مشارکت داشت. بسیار شرافتمند و غیور بود.

1396/8/1 10:55:36 6 0

گردان144پیاده


بخش بیست و هفتم: آموزش آماده شدن برای عملیات

اردوگاه ساحل رودخانه جرّاحي

به منظور اجراي آموزش و آماده شدن گردان براي عمليات، منطقة شادگان محل زياد مناسبي نبود. براي يافتن جاي مناسب، گرفتن مجوّز و بحث و هماهنگي موضوع به قرارگاه اروند مراجعه كردم. جوّ موجود و بحث در قرارگاه حاكي از اين امر بود كه لشكر77 خراسان عمدة نيروهاي خود را به منطقة جنوب آورده است. ستاد لشكر نيز در چند روز آينده به ماهشهر وارد و احتمالاً مسئوليّت قرارگاه اروند به ستاد لشكر77 واگذار خواهد شد.

1396/8/1 10:54:11 4 0

خاطرات امیر سرتیپ ناصر آراسته(11)


شهيد حاج غلامحسين

 گفت: من اين چيزا سرم نمي‌شه. اولين نفري كه از كانال مياد بيرون بايد من باشم. اگر مي‌خواهيد كه من كانال حفر كنم، اگرم نمي‌گذاريد كه نه.

گفتند: آخه چرا؟ گفت: من حدس مي‌زنم اولين سري كه از كانال مياد بيرون با گلوله دشمن سرش سوراخ ميشه. من مي‌خوام كه اون سر، سر من باشه كه نفر بعدي بعد از من بتونه عكس العمل نشون بده. شايد خاك بالاي كانال رو كه من مي‌زنم تا بيام بيرون دشمن متوجه بشه و ببنده اونجا رو به رگبار. مي‌خوام كه من اولين شهيد كانالي باشم كه خودم حفر كردم.

1396/7/30 11:16:51 18 0

خلبانان(5)


گر نگهدار من آن است

ستوان يكم داوود رحماني

   اوايل جنگ بود كه به صورت داوطلب به منطقه اعزام شدم. بي‌درنگ به همراه تعدادي از پرسنل داوطلب هوانيروز به آبادان اعزام شديم و در منطقه‌اي استقرار يافتيم.

   يكي از همرزمان ما از سيم خاردار دومتري عبوركرد تا خود را به عراقي ها نزديك تركند؛ ناگهان عراقي ها متوجه او شدند و او را به گلوله بستند. او درحين عبور از سيم خاردار گيركرد و عراقي ها از هرطرف او را به گلوله بستند.

   با شليك هرگلوله‌اي احساس ميكرديم كه همرزم ما مورد هدف قرارگرفته و شهيد شده است.

1396/7/30 11:14:37 18 0

خاطرات سرتیپ دوم غلام‌حسین دربندی(29)


هم افسر بهداری، هم تیربارچی

وقتی در عملیات بیت المقدس از روی پل هایی که مهندسی ارتش بر روی رودخانۀ کارون ساخته بود، عبور کردیم، نمی دانستیم چه عملیات سنگینی در پیش داریم. با عبور از رودخانه-که مشکل ترین بخش عملیات بود- باید حدود25 کیلومتر می رفتیم تا به جادۀ آسفالت اهواز-خرمشهر برسیم.

میدان وسیعی از موانع و سیم های خاردار طولی و حلقوی پیش روی ما قرار داشت؛ همچنین میدان های مین در برابر ما بود؛ میدان هایی که در وسط آن معبری توسط گروه مهندسی-رزمی ارتش و سپاه ایجاد شده بود و دو طرف آن نواری سفید کشیده بودند.

1396/7/30 10:25:26 13 0

گردان144پیاده در نبرد آبادان


بخش بیست و ششم

شهادت گروهبان دوّم باقري و دو نفر سرباز

گاهي اوقات در خط پدافندي اتّفاقاتي روي مي‌داد و حادثه اي ايجاد مي‌گرديد كه واقعاً متأثّر مي‌شديم. مثلاً قبل از تغيير مكان به خط پدافندي جديد ـ حدود 26يا27 دي ماه ـ يك گلولة دشمن، احتمالاً خمپاره 120 م م ـ مثل صدها گلوله اي كه هر روز پرتاب مي‌شد ـ روي يكي از سنگرهاي احداث شده در پشت خاكريز فرود آمد و منفجر گرديد. سنگر متعلّق به گروهبان دوّم پيماني باقري فرمانده يكي از گروه‌هاي گروهان دوّم بود.

من كه حدود 25 متر با محل انفجار فاصله داشتم به حالت دو به طرف سنگر رفتم، ديدم در اثر انفجار قسمت جلوي سنگر تخريب گرديده و نيمي از بدن شهيد باقري كه جوان رشيدي بود، در زير تراورسها و خاك‌هاي روي سنگر باقي مانده، با تمام توان دو دست او را گرفتم كه از زير خاك بيرون بياورم امّا نتوانستم. او بي جان و بي هوش بود.

1396/7/30 10:23:9 10 0

عملیات محرم


سرتيپ اسدالله حيدري (معاون عملياتي و رئيس ستاد وقت تيپ 84 خرم آباد با درجه سرهنگي) در ارتباط با نكات بارز در عمليات محرم مي‌گويد: در تيپ 84 پياده ما به نحو بسيار مطلوبي از پست شنود استفاده مي‌كرديم و اين موضوع باعث مي‌شد كه قبل از هر اقدامي از طرف نيروهاي دشمن در جريان فعاليت آنها قرار  بگيريم و لذا به موقع عكس العمل مناسب انجام مي‌داديم.

1396/7/30 10:20:53 21 0

شهید صیاد در شبکه خبر


1396/7/29 11:40:28 22 0

سرباز و خاطرات دفاع مقدس(106)


سرگردان در ميدان مين

ده روزي از تير ماه سال 62 مي‌گذشت و گرماي هوا در خط مقدم حسابي كلافه‌مان كرده بود. به هر گوشه و كناري هم كه نگاه مي‌كردي، تعدادي از سربازان را مي‌ديدي كه بي رمق زير سايه‌اي نشسته بودند و به دليل آرامش موقتي منطقه، تا ابلاغ دستور جديد هيچ كدام كار خاصي براي انجام دادن نداشتند. اين وضعيت چهل روزي در منطقه حاكم بود تا اينكه بالاخره در اين اوضاع و احوال زمزمه‌هاي مأموريت گشتي رزمي در مواضع دشمن به گوش‌مان رسيد.

1396/7/29 11:29:25 29 0

اهداف تهاجم پیش دستانۀ نیروی هوایی عراق در آغاز جنگ تحمیلی(2)


این ژنرال نیروی هوایی ارتش بعثی عراق در رابطه با "عملیات تلافی جویانه انتقام"، روند آ ماده سازی باندها و انواع هواپیماها برای پرواز با اظهار تعجب چنین می گوید: "اقدامات مهندسی ایرانیان و فرایند آماده نمودن هواپیماهای شکاری برای انجام عملیات علیه ما بسیار عالی بود. آنها کارشان را تا شروع یورش مجدد و حمله هوایی دوم ما در همان روز و روز بعدتکمیل کرده و تعداد زیادی هواپیمای آماده برای انجام مأموریت داشتند. عصر همان روزی که ما به ایران حمله کردیم، آنها نیز به پایگاه های هوایی الشعبیه و الکوت حمله کردند"!

1396/7/29 11:23:4 22 0

گردان144پیاده در نبردآبادان


شب هنگام جنازه تخليه شد، پس از بررسي مشخّص گرديد پيكر مطهّر شهيد سرهنگ توپخانه لطفي رييس ركن دوّم قرارگاه اروند مي‌باشد. اين شهيد در اجراي يك مأموريت شناسايي ـ واگذاري از طرف فرماندهي اروند ـ به اتّفاق سرگرد ميرمحمدي از گردان201 امداد ژاندارمري، در منطقة شناسايي گرفتار نيروهاي عراقي مي‌شوند. متجاوزين عراقي سرگرد ميرمحمدي را به اسارت گرفته (سرگرد مير محمدي حدود 11 سال در اسارت بعثيها بود) و روان شاد سرهنگ لطفي را به شهادت رسانده بودند.

1396/7/29 11:20:28 16 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015