عکس شهید صیاد شیرازی
ارم هیئت معارف جنگ
عکس امام خمینی و امام خامنه ای

در حال بارگذاری...

  • ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.

پرسش و پاسخ هفته


هشت سال جنگ تحمیلی در مناطق غرب و جنوب غرب و جنوب صورت گرفته، اما بیشتر در مورد جنوبغرب و جنوب بحث میشود. چرا در مورد دفاع شجاعانه مردم شمال غرب، به خصوص مردم کردنشین صحبتی نمی شود؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم

1397/1/26 10:18:48 21 0

معرفی کتاب


کتاب «یاد ایّام» از جمله کتاب هایی است که توسط هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی، به زیور طبع آراسته شده است.

همان گونه که از عنوان کتاب قابل استنباط است، محتوای آن سرگذشتی بی نظیر و آموزنده از سرهنگ حاج ابوالفضل آقامحمدپور درباره جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران و همچنین رشادت ها و فداکاری های ارتش جمهوری اسلامی ایران می باشد.

1397/2/1 10:59:8 2 0

فرماندهی امام خمینی(ره) در دوران دفاع مقدس


جعفر غلام‌نژاد

چکیده

نقش رهبری و فرماندهی حضرت امام خمینی(ره) در بکارگیری ظرفیت‌های مادی و معنوی، بزرگ‌ترین سرمایه انقلاب و نظام و مهم‌ترین نقش در راهبرد دفاعی ایران در توقف ماشین جنگی عراق در سال اول جنگ و راهبرد تهاجمی در سال دوم جنگ و راهبرد تعقیب و تنبیه متجاوز در سال سوم جنگ به بعد بود.

1397/2/1 10:55:9 1 0

این زمین در آن زمانه(13)


امروز ما رفتيم زيارت استخوان­هاي در كفن پيچيده در محل تفحص شهدا؛ جايي كه بچه­هاي تفحص زحمت كشيده و جنازه­های یافته­شده را در كفن پيچيده و برای زیارت شما آنجا گذاشته بودند.

غير از افسوس و آه و حسرت براي من سرباز چيز ديگري نبود. حقيقتاً هيچ چيز!

چه كرديم ما كه مانديم؟ و چه كردند آنها كه رفتند؟

1397/2/1 10:52:11 0 0

خلبانان (88)


شهيد محلاتي

سروان حسن راضی

 وقتي درفرودگاه اهواز با بچه‌ها صحبت كرديم، معلوم شد كه آن دوفروند ميگ هواپيماي حامل آيت الله محلاتي و همراهانش را كه يك هواپيماي غير نظامي بود، هدف قرارداده  و همة‌ آنها را به شهادت رسانده اند.وقتي اين خبر را شنيدم، تازه متوجه شدم كه چرا آنها هواپيماي ما را هدف قرار نداده‌اند در صورتي كه به نامردي عراقيها يقين داشتم.

1397/2/1 10:50:20 1 0

جوانمردان(17)


شهادت مظلومانۀ پزشکیار فداکار

در محور اصلی پیرانشهر به سردشت، همین‌طور در محورهای فرعی مهمّ آن مانند محور میرآباد، ربط و آلواتان، همانند سایر مناطق کردستان و آذربایجان‌غربی، پایگاه­های متعدّدی به ­منظور تأمین جاده و برقراری امنیّت روستاهای موجود در این منطقه ایجاد شده بود. اغلب این پایگاه­ها در میان مناطق صعب­العبور و دورافتاده قرار داشتند.

1397/2/1 10:48:56 0 0

نبردهای خرمشهر و آبادان(16)


 مسافت بین شلمچه تا شهر خرمشهر حدود 17 کیلومتر است و با توجه به برتری نسبی توان رزمی ارتش عراق به ارتش ایران که حدود چهار به یک بود، نیروهای زرهی و مکانیزه عراق برآورد می‌کردند در ظرف یک روز به کنار شهر خرمشهر برسند و در مدت دو یا سه روز خرمشهر را اشغال کنند و با عبور از پل خرمشهر ـ آبادان، جزیره آبادان را نیز در ظرف چند روز اشغال نمایند، به نحوی که در مدت یک هفته، ارتش عراق به مهم‌ترین هدف سیاسی نظامی خود که اشغال تمام کرانه شمالی اروندرود بود، دسترسی پیدا کند.

1397/2/1 10:43:12 3 0

تیر خلاص(12)


پرواز در مه

سرتيپ2 ستاد علي صديق زاده1 

درتاريخ سي ام آذر1362 فرمانده نيروي زميني براي معرفي فرمانده جديد لشگر77 پيروز خراسان به مشهد آمدند. آن شب در آستان قدس رضوي مهمان آيت الله طبسي ومقامات استان خراسان بوديم.

1397/2/1 10:40:44 5 0

نبردهای خرمشهر و آبادان(15)


 ولی با همان مقدورات خود، قدرت رزم‌جویی و میل به جنگ و اراده خلل‌ناپذیر برای دفاع از شرف و حیثیت ملت ایران و تمامیت ارضی میهن اسلامی خود را به دشمن متجاوز نشان می‌دادند و با همان جنگ‌افزارهای مختصری که داشتند، که عمدتاً شامل تفنگ و تعدادی آرپی‌جی7 و محدودی تفنگ106 میلی‌متری بود، و با یک آتشبار توپخانه که در جبهه 30 کیلومتری پشتیبانی می‌شدند و در مقابل لشکرهای زرهی و مکانیزه عراق مقاومت می‌کردند و با همان یک آتشبار توپخانه، پاسخ آتش چندین گردان توپخانه دشمن را می‌دادند.

1397/1/29 11:56:16 30 0

نماز در آیینه خاطرات رزمندگان اسلام(24)


درآن لحظات بحراني او به چهارجهت نمازخواند و بعد از دعا و نيايش آماده خروج از ميدان شديم و باتلاش فراوان راه را پيدا كرديم و به موضع اوّليه برگشتيم : بعداز رسيدن به مواضع خودي مجدداً بدون اطلاع من با دونفر از سربازان براي پيداكردن مكان بي سيم چي به راه افتاد و بعداز چندين ساعت تلاش موفق شد اورا پيداكرده و به يگان برگرداند.

1397/1/29 11:37:17 18 0

جوانمردان(16)


مغازۀ بقالی

روستای زنگ‌آباد در محور مهاباد به پیرانشهر و در20 کیلومتری جنوب­غربی پادگان پسوه واقع است. روستایی نسبتاً بزرگ که به ­دلیل موقعیت جغرافیایی خود حائز اهمّیت زیادی، هم برای نیروهای خودی و هم برای ضدّ انقلاب مسلّح بود. این روستا از روستاهایی بود که به دلیل واقع شدن در یکی از محورهای فرعی جادۀ مهاباد به پیرانشهر و قرار داشتن در مجاورت منطقۀ هنگ‌آباد، محلّ تردّد همیشگی ضدّ انقلاب به شمار می­رفت.

 

1397/1/29 11:35:20 16 0

تیر خلاص(11)


تغيير امريه در آسمان

از سرهنگ خلبان جعفر سلطاني نيا1  

به خاطر سيل خوزستان چند فروند بالگرد در اختيار لشگر92 زرهي اهواز بود.

ما هم مأموريت داشتيم كه آذوقه به مناطق سيل زده ببريم و در برگشت تعدادي از مجروحان و پير مرد‌‌ها و پير زن‌‌ها را تخليه كنيم.

1397/1/29 11:30:25 25 0

خلبانان (87)


خفاشها

سرهنگ عطاءالله شادمان

   در منطقه چنانه در اختيارلشكر16 بوديم. يك بار ازما خواستند كه براي تخليه سربازي كه پايش قطع شده به منطقه برويم. ما بلافاصله باركن سوم لشكر هماهنگي كرده و به قسمت نهر عنبر اعزام شديم.

1397/1/29 10:26:51 19 0

این زمین در آن زمانه(12)


چرا قرني؟ چرا مطهري؟

 ببينيد عزيزان من! نكته‌اي مي‌خواهم بگويم كه بسيار حساس است. خواهش من از شما عزيزان اين است كه با دقت فكر كنيد که چرا ضدانقلاب و جبهه جهالت اولين شهيدي را كه از نظام مقدس جمهوري اسلامي گرفت، يك نظامي بود؟ يك ارتشي!

 هنوز بهاري از انقلاب نگذشته بود. در ارديبهشت­ماه سال 58 بود كه شهيد سپهبد قرني را به شهادت رساندند. و بعد اولين شهيدي كه جبهه جهل از صاحبان فكر و انديشه ديني نظام گرفت، استاد شهيد مرتضي مطهري بود.

1397/1/29 10:22:37 14 0

نبردهای خرمشهر و آبادان(14)


بعد از حملات هوایی اولیه نیروی هوایی عراق، نیروی هوای ایران وارد عمل شد و با عمل متقابل شهرهای عراق را بمباران کرد و نبردهای هوایی را در کنترل خود گرفت. اولین گزارش از سقوط هواپیماهای عراق، از سنندج رسید که حاکی از سقوط یک فروند هواپیمای دشمن در نبرد هوایی در حوالی واژیر مریوان بود. پایگاه سوم شکاری گزارش داد در حمله هوایی دشمن به پایگاه، آسیب خیلی جزئی وارد شده است.

1397/1/28 10:50:54 24 0

این زمین در آن زمانه(11)


چطور این چنین­اند؟

آیا تربیت پدر و مادر بوده؟

آیا خودشان صرفاً مجاهده با نفس داشته­اند­؟

در مدرسه این چنین تربیت شده­اند؟

و چرا و چطورهای فراوان که ذهنم را مشغول می­کرد.

بالأخره تصمیم گرفتم با مطالعه و پژوهش، زندگی تعدادی از این شهدای شاخص، از جمله شهدایی که نام بردم و دیگرانی که تعدادشان به هجده شهید می­رسید، را در یک فرصت قریب به شش ماه بررسی کنم.

چطور این چنین­اند؟

آیا تربیت پدر و مادر بوده؟

آیا خودشان صرفاً مجاهده با نفس داشته­اند­؟

در مدرسه این چنین تربیت شده­اند؟

و چرا و چطورهای فراوان که ذهنم را مشغول می­کرد.

بالأخره تصمیم گرفتم با مطالعه و پژوهش، زندگی تعدادی از این شهدای شاخص، از جمله شهدایی که نام بردم و دیگرانی که تعدادشان به هجده شهید می­رسید، را در یک فرصت قریب به شش ماه بررسی کنم.

1397/1/28 10:49:16 17 0

شهدای شاخص ارتش

فهرست آخرین مطلالب
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015