• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید
متن قطعنامه 540

 مورخ سی و یکم اکتبر 1983

شورای امنیت، با نگاهی دوباره به مساله تحت عنوان (وضعیت بین ایران و عراق) و با اشاره به موضوع قطعنامه ها و بیانیه هایی که در تمام موارد خواستار آتش بس و پایان دادن به عملیات نظامی بین طرفین بوده است و با اشاره به گزارش دبیر کل مورخ بیستم ژوئن 1983 درباره هیئتی که برای تحقق درباره مناطق غیر نظامی ایران و عراق که در معرض حملات نظامی قرار گرفته،‌ فرستاده شد و با ابراز تشکر از دبیر کل به خاطر پیشنهاد پیشگیرانه و موزون و واقعی اش و با تقدیر از کمک و همکاری ابراز شده دو دولت ایران و عراق نسبت به...

متن قطعنامه 540

هیئت دبیر کل و تشویق آن ها و با ابراز تأسف دوباره از نزاع بین دو کشور که منجر به خسارت های جانبی فراوانی در بین افراد غیر نظامی شده و زیان گسترده ای را به شهر ها و اموال و زیر ساخت اقتصادی وارد کرده است و با تاکید بر انجام پژوهشی واقعی پیرامون عوامل شروع جنگ:

1- شورا از دبیر کل انتظار دارد به تلاش های خود برای میانجیگری بین دو طرف خاص و به منظور تحقق حل و فصل عادلانه و همه جانبه و شرافتمندانه و مورد قبول هر دو طرف ادامه دهد.

2- شورا تمام موارد نقض حقوق بشر و به خصوص احکام کنوانسیون ژنو سال 1949 در همه زمینه ها را محکوم کرده و خواستار توقف فوری همه حملات نظامی علیه اهداف غیر نظامی از جمله شهر ها و مناطق مسکونی است.

3- شورا بر حق آزادی کشتیرانی و تجارت در آب های بین المللی تاکید ورزیده از تمام دولت ها می خواهد که به حق احترام بگذارند و همچنین از دو کشور در حال جنگ می خواهد که فورا تمام اعمال ستیزه جویانه را در منطقه خلیج فارس از جمله گذرگاه های آبی و راه های آبی قابل استفاده برای کشتیرانی و تأسیسات بندری و ایستگاه ها و تاسیسات دریایی و تمام بنادری که دارای منفذ های مستقیم و یا غیر مستقیم به دریا هستند، متوقف کنند و به تمامیت ارضی کشور های ساحلی دیگر احترام بگذارند.

4- از دبیر کل انتظار دارد درباره راه های تضمین توقف این اعمال ستیزه جویانه و تحقیق درباره آنها با طرفین مشورت کند، ‌از جمله درباره اینکه بتوان ناظرانی را از طرف سازمان ملل متحد اعزام کرد و گزارش نهایی از نتایج این مشورت ها را به شورا تقدیم کند.

5- شورا از هر دو طرف می خواهد دست از اعمالی بردارند که می تواند صلح و امنیت و همچنین، حیات دریایی در منطقه خلیج فارس را به خطر اندازد.

6- یک بار دیگر از تمام دولت های دیگر می خواهد تا بالاترین درجه انضباط را به خرج داده و مانع هر گونه اقدامی شوند که می تواند منجر به تشدید این نزاع و توسعه دامنه آن باشد تا اجرای این قطعنامه آسان گردد.

7- از دبیر کل انتظار دارد در مورد اجرای فوری و فعال این قطعنامه با هر دو طرف مشورت کند.

8- شورا تصمیم دارد این مساله را تحت نظر داشته باشد.

این قطعنامه در جلسه شماره 2493 با اکثریت دوازده رای مثبت در مقابل هیچ رای منفی و رای ممتنع سه عضو (پاکستان، مالت و نیکاراگوئه) تصویب شد.

 

دانلود سند قطعنامه

 

منبع: عملکرد شورای امنیت در جنگ عراق و ایران

نوشته: حمد عبدالعزیز الکواری

ترجمه: محمد علی عسگری

1391/11/25 16961 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
متن قطعنامه 540
برچسب ها
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015