• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پرسش و پاسخ هفته


باتوجه به برداشتی که از بیانات اساتید می شود، در شرایط آن زمان احتمال وقوع جنگ پیش بینی می شد. می خواستم مقایسه ای با زمان حال صورت بگیرد. آیا اکنون باتوجه به شرایط موجود چنین پیش بینی می شود؟

پاسخ زیر بر اساس نظرات تعدادی از پیشکسوتان و اساتید معارف جنگ شهید صیاد شیرازی به این پرسش ارائه شده است، آیا شما بازدید کنندۀ عزیز به ویژه محققین و پژوهشگران و پیشکسوتان گرانقدر عرصۀ دفاع مقدس این پاسخ را تأیید می کنید؟ یا شاید نظر تکمیلی یا نظر دیگری دارید، در هر صورت خوشحال می شویم اگر نظر خود را در ذیل همین مطلب درج نمائید تا برای استفادۀ دیگران منتشر نمائیم.

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

دقت بفرمایید هر لحظه که دشمنان ما فکر کنند با حمله و تجاوز علیه ما موفق می شوند انقلاب و نظام نه شرقی، نه غربی را ساقط کنند و از جهات مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی و اجتماعی آسیب جدی نخواهند دید، بی درنگ این کار را خواهند کرد. این را هم تاریخ نشان داده است هر قدرتی که روح سلطه جویی و استکبار دارد و احساس برتری کند حمله خواهد کرد. ولی اینکه چرا حمله نمی کنند، احساس می کنند که در آینده بعد از حمله با مشکل جدی روبه رو خواهند شد.

اما فرقی که شرایط آن زمان با زمان فعلی ما دارد این است که در گذشته باتوجه به انقلاب نوپای اسلامی، شرایط ویژه ای در مملکت حکم فرما بود. به خصوص نداشتن تجربه در سطوح مختلف کاملاً ملموس بود. اما امروزه متفکرین، کارشناسان و استراتژیست های فراوانی در بحث نظامی و در بعد سیاسی داریم که هر روز فضای تهدیدات را رصد می کنند و مطابق با فضای تهدیدات تصمیماتی اتخاذ می شود و گاهی این تصمیمات در فضای تبلیغاتی و فضای سیاسی کشور مطرح می گردد. هرچند نوع تهدیدات امروز با گذشته تغییر کرده است، ولی توانایی های ما نیز تغییر کرده. امروزه نیروهای مسلح ما تجربیات زیاد و باارزشی از هشت سال دفاع مقدس کسب کرده اند. ارتش ما دارای اعتبار ملی و مقبولیت عمومی است، سپاه و بسیج نیز همچنین. لذا فعالیت های نظامی را به حدی توسعه می دهند که بتوانند تهدیدات را پاسخگو باشند. البته قدرت بازدارندگی ما ـ که مرکب از عوامل مادی و معنوی است، مثل رهبری، وحدت ملی و خودکفایی نظامی در همه ابعاد، موقعیت بین المللی و نفوذ ایران اسلامی در منطقه و جهان ـ وقوع تهدید را غیرمحتمل نموده است. در صورتی که این وضعیت در گذشته وجود نداشت.

1397/5/13 11:35:39 314 0
قسمت ارائه دهنده: پایگاه اطلاع رسانی
تویضیحات در موتور جستجو
باتوجه به برداشتی که از بیانات اساتید می شود، در شرایط آن زمان احتمال وقوع جنگ پیش بینی می شد. می خواستم مقایسه ای با زمان حال صورت بگیرد. آیا اکنون باتوجه به شرایط موجود چنین پیش بینی می شود؟
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015