• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

به مناسبت سالروز عملیات قهرمانانه شهید سرلشگرعباس دوران و خلبانان نیروی هوایی ارتش در آستانه اجلاس غیر متعهدها در بغداد(انتشار مجدد)


نیروی هوایی ارتش، پیروز اجلاس سران سازمان کشورهای عضوپیمان عدم تعهد

مقدمه - بمباران پالایشگاه نفت "الدوره" در30 تیر1361، شکست فضاسازی گسترده رسانه ای عراق در آستانه برگزاری اجلاس سران سازمان کشورهای عضو پیمان عدم تعهد و پیروزی بزرگ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در عملیات برون مرزی درعمق راهبردی خاک عراق را در تاریخ ثبت کرده است. عملیاتی که از دید کارشناسان و تحلیلگران حوزه نظامی ناممکن و محکوم به شکست می نمود.

عباس دوران، خلبان، جنگ، دفاع مقدس، ارتش، هیئت معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، جنگ تحمیلی، جنگ ایران و عراق

سیاست بین الملل در آستانه برگزای هفتمین اجلاس سران کشورهای عدم تعهد در بغداد

هنگامه جنگ تحمیلی، با اوج گرفتن درگیری در جبهه ها، شبکه دفاع هوایی نفوذ ناپذیر آسمان بغداد، پوشش گسترده پدافند هوایی، سامانه های موشکی سام 2و3 و پیشرفته ترین سامانه های رادار، رهگیری و پرتاب زمین به هوای سام6 و سام 7، هواپیماهای رهگیر میگ23و25؛ آسمان پایتخت عراق را به سان منطقه ای پرواز ممنوع، محافظت کرده، حمله به اهدافی درعمق خاک این کشوررا ناممکن می نمود.

هم زمان و با پیشروی های گسترده عراق درخاک ایران، رژیم بعث از موقعیت برتر نظامی، با هرگونه میانجیگری منطقه ای و بین المللی در جهت اعلام آتش بس مخالفت کرده، تلاش های هیأت های حسن نیت سازمان کشورهای عضو پیمان عدم تعهد، متشکل از نمایندگان کشورهای هند، کوبا، یوگوسلاوی، الجزایر، پاکستان و سازمان آزادی بخش فلسطین و با هدف آغاز گفتگوهای صلح و حل و فصل اختلافات با کارشکنی های طرف عراقی با شکست روبرو می شد.

فوریة 1981، پنج ماه پس از شروع جنگ، اجلاس وزیران خارجه جنبش عدم تعهد دردهلی نو تشکیل و بغداد به عنوان میزبان بعدی اجلاس سران تعیین گردید.

به موازات اعلام مواضع رسمی دولت جمهوری اسلامی مبنی بر تحریم اجلاس غیر متعهد ها در بغداد، تلاش های دیپلماتیک وزارت خارجه و رایزنی های دو یا چند جانبه به منظور تغییر محل اجلاس، با حمایت های پیدا و پنهان حامیان رژیم عراق با شکست روبرو می شد. فرایندی که در ادامه با تقویت موضع دیپلماتیک و رسانه ای رژیم متجاوز عراق به انزوای سیاسی کشورمان منتهی می شد.

حساسیت سیاسی جنگ در سال1361 با تهاجم رژیم صهیونیستی به خاک لبنان به اوج خود رسید.

پیروزی های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی درعملیات ثامن الائمه و بیت المقدس ، شکست حصرآبادان و آزاد سازی خرمشهر و تغییرموازنه قدرت به سود ایران ، حامیان منطقه ای و بین المللی نظام صدام حسین را برآن داشت با حمایت دیپلماتیک سیاسی از رژیم بعث و افزایش فشارها بر ایران، تحمیل شرایط رژیم متجاوز عراق در ترک مخاصمه را دنبال و همزمان شکست پرهزینه نظامی در صحنه میدانی را بدون اهمیت و کم اثر نمایند.

با آرایش جدید میدان های جنگ، همزمان با آمادگی ایران برای آغاز گفتگوهای صلح، حقوق سیاسی، امنیتی و نظامی کشور در تعقیب و تنبیه متجاوز از سوی مجامع بین المللی نادیده گرفته می شد. سیاستی که با ادامه آن(نه جنگ و نه صلح)، تمرکز رسانه ای – سیاسی بر تهاجم صهیونیستی، به میدان های جنگ ایران و عراق منحرف شده، همزمان غرب با تجهیز تسلیحاتی ارتش بعث، زمینه ادامه جنگ و تحلیل نیروهای دو کشور مسلمان را تدارک می کرد.

تلاش های صدام حسین در تهییج عربی و داعیه رهبری جهان عرب در جنگ با رژیم صهیونیستی، میلیاردها دلار ذخایر ارزی کشورهای خلیج فارس را به حساب های بانکی کارتل های بین المللی سلاح سرازیر کرده، بهره برداری سیاسی از گفتگوهای صلح دو جانبه مورد تقاضای صدام(که تاریخ نشان داده بود به توافقات بین المللی پایبند نیست)، رژیم عراق را در آستانه دستیابی به موفقیتی سیاسی- نظامی قرار می داد. موقعیتی که کلیه تلاش های دیپلماتیک و رسانه ای جمهوری اسلامی در تبیین واقعیت های جنگ و دستاوردهای میدانی صحنه های جنگ را بی اثر می کرد.

30 تیر1361 عملیات خلبانان قهرمان نیروی هوایی ارتش در تثبیت تصمیم سرنوشت ساز و اراده قاطعانه ایرانیان در دفاع از منافع تاریخی کشور و تغییر معادلات سیاسی جنگ حماسه ای ماندگار در تاریخ برجای گذاشته است.

هواپیمایی که سر بازگشت نداشت

آثار حمله هوایی و پالایشگاه بمباران شده نفت الدوره، از دید خبرنگاران رسانه های بین المللی که در تدارک برگزاری اجلاس غیر متعهد ها رهسپار بغداد شده، در هتل های پایتخت عراق چند روز مانده تا برگزاری اجلاس سران، چیزی جز بازنشر نفرت پراکنی های دستگاه دیپلماسی این کشور برای مخابره نداشتند، پنهان نماند.

فضای آسمان بغداد دیگر آن آرامش آسمان مسکو درجنگ دوم جهانی را نداشت.

شکست دیوار صوتی در آسمان پایتخت عراق و نمایش قدرت اسکادران پروازی نیروی هوایی ارتش، پس از اجرای عملیات خطیر و کم نظیر اطلاعاتی _ شناسایی نظامی، به واقع شکست دیپلماسی عراق و امواج تبلیغاتی این کشور بود.

بمبی در کابین*

" پالایشگاه عظیم نفت الدوره در آتش می سوخت و هواپیمای شماره دو به وطن باز می گشت

اما خلبان هواپیمای شماره یک روحی ناآرام داشت، تمامی بمب هایش را رها کرده، به هدف ناتمامش می اندیشید

ساختمان اجلاس غیر متعهد ها، همچون کوهی استوار در برابرش خود نمایی می کرد و سران غیر متعهد ها را به گردهمایی عظیم خود می خواند.

عباس زیر لب زمزمه کرد ... به نام وطن ... به نام آزادی ... به نام ایران ...

پرنده آهنینش غرش کنان به سوی ساختمان اجلاس پیش می رفت ..."

* این بخش از مقاله برگرفته از پشت جلد کتاب"بمبی در کابین" نوشته سید حکمت قاضی میر سعید از انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس است.

ستواندوم وظیفه مهدی دژن

1395/4/28 9:45:19 2892 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
عباس دوران، خلبان، جنگ، دفاع مقدس، ارتش، هیئت معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، جنگ تحمیلی، جنگ ایران و عراق
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015