• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
  • قرارگاه پدافند هوایی "خط مقدم دفاع از حیثیت و موجودیت کشور" است. (فرمانده معظم كل قوا)
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

جایگاه و نقش نیروهای آمادی در پیشبرد اهداف جنگ بخش چهارم


اشاره:

در بخش سوم از این گفت‌وگو، امیرمحمد مقدس برهان به دو نکته مهم اشاره کرد؛ نکته‌ی اول اینکه اگر می‌گوییم در غائله‌های پیش از جنگ در کردستان، ترکمن‌صحرا و ... یگان‌های ارتش درگیر بودند، به این معنی است که لجستیک نیز درگیر بوده و درنتیجه اگر کاستی مشاهده می‌شود، خاستگاهش با این عوامل نیز مرتبط است. نکته‌ی دوم در خصوص انتقال مفاهیم جنگ به برادران بسیجی و سپاهی و تجهیز نیروهای سپاه به انواع تجهیزات و مهمات جنگی-  توسط همین واحد لجستیک- بود؛ چراکه سپاه در آن زمان به لحاظ مالی، اعتباری در اختیار نداشت. و اینک ادامه گفت‌وگو:

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

اجازه بدهید به یک نمونه دیگر اشاره‌کنم که اگرچه از سال نخست جنگ فاصله می‌گیریم، نشان‌دهنده نقش و اهمیت لجستیک در جنگ است. در عملیات کربلای۷ واحدها باید بر بستر برف به انجام عملیات می‌پرداختند. نیاز به آموزش داشتند. آن‌ها را به عجب‌شیر آوردیم و طی سه ماه مفهوم نبرد در یک شرایط برفی را برای آنان اجرا کردیم.

باید برای آن‌ها نهادینه می‌شد که هیچ‌چیزی نباید متفاوت از رنگ برف باشد. تمام تجهیزات بارنگ منطقه که پوشیده از برف بود همسان شد و این کار عظیم را لجستیک انجام داد. این نکته را هم اشاره‌کنم که سال ۶۷ اگرچه پایان رسمی جنگ بود، برای لجستیک جنگ همچنان ادامه داشت، چراکه باید همچنان به تدارک نیروها می‌پرداخت؛ با همان قوه و بنیه.

پیش‌تر به این موضوع اشاره کردم که اگر در یک واحد لجستیکی، یک ((لجستیک من )) بر مصدر کار باشد، به‌گونه‌ای به پراکندگی‌های آمادی در مناطق نبرد توجه نشان می‌دهد که سهم هر منطقه به‌تناسب نیازی که داشت رعایت می‌شود تا آن یگان در جریان درگیری با مشکل مواجه نشود. مثلاً برای اینکه یک بیمارستان صحرایی در چه نقطه‌ای واقع شود تا بیشترین بهره‌دهی را داشته باشد و ضمناً در معرض کمترین آسیب باشد، نکته‌ای است که لجستیک باید به آن نتیجه می‌رسید و از این نمونه‌ها بسیار به خاطر دارم که به‌تناسب نگاه فرماندهی لجستیک درباره طرز این استقرارها می‌شد تشخیص داد که او یک متخصص آماد هست یا نه؟

حالا به یک نمونه دیگر اشاره می‌کنم تا بدانید تفاوت یک بینش تخصص محور آمادی با غیرازآن چیست؟ چنانکه می‌دانیم کار ارسال سوخت به عهده ترابری لجستیک است. به خاطر دارم که برای واحدهایی که مثلاً روزانه ظرفیت نوشیدن ۲ لیوان آب را داشتند، ۵ و یا ۷ لیوان آب می‌فرستادند؛ خوب به یاد دارم که برای یک واحد، روزانه ۲۲ تانکر سوخت بر ارسال می‌شد که این، مؤید به‌کارگیری ناقص پراکندگی آمادی در مناطق تحت پوشش کسی بود که تخصص آماد نداشت. حالا همین موضوع در یک منطقه دیگر که نیاز شدید به سوخت داشت برعکس بود و مثلاً نیاز سوخت او هرگز در طول روز به‌صورت کلی تأمین نمی‌شد. صاحب‌نظران می‌دانند در جریان جنگ این تدبیرهای نادرست، ضایعه بزرگ به شمار می‌آید. این تناقض‌ها اگر در حوزه ((مهمات)) اعمال شود، انصافاً نتایج جبران‌ناپذیر خواهد داشت.

مثلاً اگر به‌جای گلوله ۱۰۵ که موردنیاز یک واحد رزمی است، ۱۵۵ ارسال شود هیچ کارایی نخواهد داشت. اهمیت لجستیک در تشخیص درست این نیازها در جریان جنگ بود که با هر شیوه ممکن به تأمین نیازهای واحدها می‌پرداخت و الحق خوب از عهده عمل برآمد. من هم افتخار داشتم که یکی از عوامل در کار لجستیک باشم و البته همه فرماندهان در پیشبرد اهداف نقش داشتند. اما آنچه باعث تأسف است، آنکه این واحد یعنی لجستیک با تمام خدماتی که ارائه داد کمتر موردتوجه واقع‌شده است.

  • امیر! اجازه دهید به آغاز جنگ بازگردیم. چنانکه می‌دانید جنگ در شرایطی آغاز شد که عراق با ۱۲ لشکر مجهز هجوم خود را به سمت مرزهای ما سامان داد. مفهوم این سخن آن است که عراق ازنظر لجستیکی و آمادی با یک پیش‌بینی درست حمله خود را آغاز کرد. بفرمایید که وضعیت لجستیکی ارتش در آغاز جنگ ازنظر مهمات، ترابری، تانک، سلاح چگونه بود و ارتش از این تجهیزات چگونه استفاده کرد؟

مشکل اینجاست که ما همیشه با ایراد برخی سخنان و بدون در نظر گرفتن واقعیت‌ها، مواردی را مطرح می‌کنیم که ممکن است با حقیقت فاصله داشته باشد. در آغاز جنگ شهید صیاد شیرازی به منطقه آمدند تا کارایی توپخانه ارتش را مورد بازدید قرار دهند. همه می‌دانیم که ایشان توانایی و دانش نظامی ستادی بالایی داشت. تائید کارایی توپخانه توسط ایشان خود نشان می‌دهد که ما تا چه اندازه ازنظر در اختیار داشتن افراد کاردان، مهمات و سلاح سنگین تأمین بودیم و موفق عمل کردیم. درواقع ازنظر تجهیزات هیچ کاستی نداشتیم اما همان‌گونه که پیش‌تر عرض کردم مدیریت جنگ بر عهده کسی چون بنی‌صدر بود که دست‌آخر سبب شد کاستی‌هایی رخ بنماید و چنان وانمود شود که کمی و کاستی وجود دارد. خوشبختانه با برکناری بنی‌صدر و به‌خصوص انتصاب شهید صیاد شیرازی به فرماندهی نیروی زمینی به‌تدریج این کاستی نیز مرتفع شد و ارتش روی ریل پیروزی قرار گرفت؛ هرچند در بازخوانی عملکرد ارتش در روزگار پیش از عملیات‌های بزرگ و موفق نیز باید گفت آن‌ها هم به‌نوعی پیروزی به شمار می‌آیند؛ متوقف کردن ارتش عراق دست‌کمی از یک پیروزی بزرگ نمی‌تواند داشته باشد.

در ارتباط با بحث وضعیت آمادی ارتش در آغاز جنگ باید بگویم ما به‌اندازه کافی مهمات ذخیره‌سازی کرده بودیم که حتی تا حدودی مرا نگران هم می‌کرد؛ چراکه می‌اندیشیدم در صورت انفجار هر یک از این سوله‌ها ضایعات جبران‌ناپذیری اتفاق خواهد افتاد. ستادهای جنگی که در تهران تشکیل‌شده بود، خود نیروی زمینی در تلاش بی‌وقفه بر آن بودند که این حجم عظیم از سلاح و تجهیزات را عملیاتی کرده و در اختیار پیشبرد اهداف جنگ قرار دهند. آمادگاه‌های ما مملو از مهمات بودند. از این نظر که ما تقریباً هیچ کمبودی درزمینهٔ سلاح و تجهیزات نداشتیم. کمترین تردیدی نیست آمادگاه‌های ما در این زمینه آن‌قدر ذخیره و شارژ شده بودند که تکافوی یک جنگ فرسایشی را می‌کرد.

من به‌عنوان سرپرست بازرسی از خیلی از این یگان‌ها بازدید کردم در بسیاری از این بازرسی‌ها هنگامی‌که ایراد می‌گرفتم که این حجم عظیم از مهمات را در فضای باز نگاه‌داری کنید، می‌گفتند نقطه‌ای که اطمینان‌بخش باشد پیدا نکردند. می‌خواهم بگویم ما درزمینهٔ سلاح و تجهیزات چه تجهیزات ترابری و چه تأسیسات جنگی کمبودی نداشتیم.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص166

1399/6/25 9:2:17 20 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
اشاره: در بخش سوم از این گفت‌وگو، امیرمحمد مقدس برهان به دو نکته مهم اشاره کرد؛ نکته‌ی اول اینکه اگر می‌گوییم در غائله‌های پیش از جنگ در کردستان، ترکمن‌صحرا و ... یگان‌های ارتش درگیر بودند، به این معنی است که لجستیک نیز درگیر بوده و درنتیجه اگر کاستی مشاهده می‌شود، خاستگاهش با این عوامل نیز مرتبط است. نکته‌ی دوم در خصوص انتقال مفاهیم جنگ به برادران بسیجی و سپاهی و تجهیز نیروهای سپاه به انواع تجهیزات و مهمات جنگی-  توسط همین واحد لجستیک- بود؛ چراکه سپاه در آن زمان به لحاظ مالی، اعتباری در اختیار
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015