• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

جایگاه و نقش نیروهای آمادی در پیشبرد اهداف جنگ بخش سوم


اشاره:

امیر برهان، در بخش دوم از این گفت‌وگو برای نشان دادن اهمیت مفهوم لجستیک به بیان خاطره‌ای که در جریان رزمایش ((ولایت)) اتفاق افتاده بود، پرداخت و در پاسخ به این سؤال که نحوه‌ی عملکرد واحد لجستیک را در طول جنگ به‌خصوص سال اول چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: به دلیل عدم توانایی فرمانده کل قوا، که در آن زمان با بنی‌صدر بود؛ در هدایت جنگ اشکالاتی هم در سامانه لجستیکی برای تأمین همه ملزومات جنگی پیش آمد ولی بااین‌حال تلاش من و همکارانم در واحد لجستیک براین بود که هر یک به‌گونه‌ای این ناتوانی را جبران کنیم. و اینک ادامه گفت‌وگو:

جنگ تحمیلی،دفاع مقدس،ارتش،هیئت معارف جنگ،شهید صیاد شیرازی،جنگ ایران و عراق،جنگ

این نکته هم حائز اهمیت است و بر زبان بسیاری از کارشناسان جنگ رفته که اگر می‌گوییم در غائله‌های پیش از جنگ در کردستان، ترکمن‌صحرا و... یگان‌های ارتش درگیر بودند، به آن معنی است که لجستیک نیز درگیر بوده و درنتیجه اگر کاستی مشاهده می‌شود خاستگاهش با این عوامل نیز مرتبط است. حمله عراق چنانکه می‌دانیم برق‌آسا و ناگهانی بوده؛ البته نه آن ناگهانی که عوامل اطلاعاتی ما متوجه نشده و گزارش نکرده باشند؛ بلکه ناگهانی ازنظر نپذیرفتن نظر کارشناسان به‌وسیله گروهی که سابقه اجرای امور کلان را نداشتند. بااین‌حال، در همان مقطع نیاز شدیدی به مهمات پیدا شد و برای دفاع باید این مهمات که کم هم نبودند، در اختیار رزمندگان قرار می‌گرفت و باید بگویم مردان فداکار لجستیک در حد بسیار بالایی این وظیفه را انجام دادند.

من، به خاطر دارم که در مرکز آموزش‌های پشتیبانی، ۳۸ دوره تشکیل دادیم تا همه را بااهمیت مفهوم (( پشتیبانی از جنگ)) آشنا کنیم. یک گروه هم همین بسیجیان و برادران سپاهی بودند که باید با مفاهیم کلی جنگ ازجمله پشتیبانی آشنا می‌شدند. از میان همین دوره‌ها که شکل می‌گرفت یک واحد با عنوان ((جندالله)) شکل گرفت؛ که آن‌ها را حتی به کمک واحدهای رزمی فرستادیم. در این دوره‌ها تلاش می‌کردیم تا بسیجیان و برادران سپاهی را با نوع جنگ‌افزارها، سلاح و مهمات آشنا کنیم. مثلاً اینکه چگونه باید از یک تانک در جریان یک عملیات کمک گرفت. جنگ شوخی نیست و نمی‌توان به‌صرف اینکه کسی اعلام آمادگی کرد تا به جبهه گسیل شود، او را بدون مقدمه و آموزش راهی نبرد کرد. ما تلاش می‌کردیم که از طریق آیین‌نامه‌هایی که تدوین کرده بودیم بسیجیان و برادران سپاهی را با مؤلفه‌های جنگ و سلاح آشنا کنیم، همین موضوع نیز در موفقیت‌هایی که بعداً به‌وسیله این عزیزان تحصیل شد، نمی‌تواند بی‌تأثیر بوده باشد.

سپاه در آن زمان به لحاظ مالی، اعتباری در اختیار نداشت و این ارتش بود که با سهیم کردن سپاه در اعتبارات خود و شریک دانستن آن‌ها، تلاش کرد آن‌ها بدون سلاح و تجهیزات باقی نمانند. اینجا دوباره علامت سؤالی ایجاد می‌شود، آن است که کدام واحد به ساماندهی و انجام این فعالیت‌ها مبادرت کرد، پاسخ روشن است؛ لجستیک.

در روزهای نخست جنگ به خاطر دارم که خودروهای ترابری خود را در اختیار برادران سپاهی قراردادیم. در پادگان تبریز بر اساس یادداشت‌هایی که مرحوم آیت‌الله فاضل می‌دادند، به تجهیز انفرادی بسیاری از برادران بسیجی و سپاهی پرداختیم. این‌گونه نبود که سپاه توانایی داشته باشد خود به تجهیز و تأمین این عزیزان بپردازد و ارتش هم انصافاً کم نگذاشت و هرچه بود - دست‌کم در حوزه لجستیکی که من می‌دانم-  آن‌ها را یاری کرد. من خاطرات زیادی از این کمک‌ها دارم که می‌توانم آن‌ها را تدوین کرده و در اختیار شما بگذارم. چیزی که مهم بود، آن بود که هدف همه ما مشترک بود و درواقع باید یکدیگر را یاری می‌کردیم.

بر اساس اصول و قواعد رزم به دنبال تسخیر یک سر پل، باید بلافاصله در جهت توسعه سرپل اقدام عاجل صورت پذیرد و وظیفه پشتیبانی پابه‌پای این حرکات تعریف‌شده است؛ منتهی چون ارتش ازنظر تهیه عکس و فیلم در آن روزگار با محدودیت‌های حفاظتی روبه‌رو بود، امروز کمتر می‌توان آن‌ها را فرا روی مخاطبان قرارداد. من در زمان فرماندهی پشتیبانی منطقه ۴ دو قرارگاه در اختیار داشتم؛ یکی در سقز و یکی در بانه.

روزها در کنار واحدهای عملیاتی بودم تا درروند امور مشکلی پیش نیاید و شب هم به ستاد بازمی‌گشتم. زمانی که مطابق امر فرماندهی کل، مقرر شد به مرز برگردم،و متوجه شدم که امیر آذرفر که فرماندهی لشکر۶۴ را بر عهده داشتند با فرمانده نیرو بر سر عقب‌نشینی از منطقه‌ای که به قول خودش با خون‌های بسیاری آن را در اختیار گرفته بود، اختلاف‌نظر دارد و این خود یکی از آن صحنه‌هایی بود که هر فرماندهی به‌آسانی نمی‌پذیرفت که تن به یک عقب‌نشینی- ولو آن‌که دستورش صادرشده باشد- بدهد. انصافاً من گریه امیر آذرفر را برای همین دستور دیدم. هدفم از بیان این خاطره، بیان نقشی است که لجستیک در جریان این عقب‌نشینی ایفا کرد. در همان زمان‌ که نیروها در نقطه تعیین‌شده استقرار یافتند؛ لجستیک وظیفه داشت که سلاح و تجهیزاتی را که نیروها در جریان درگیری ازدست‌داده بودند؛ جایگزین و یا تعمیر کند. کار ساده‌ای نیست؛ اگرچه ممکن است که در گفتار آسان به نظر آید. اینکه می‌گویم تجهیز دوباره یک یگان در منطقه درگیری، کسانی متوجه موضوع می‌شوند که کار تخصصی آمادی کرده باشند. ین حرکت بزرگ را به نحو احسن انجام دادیم.

من به خاطر دارم که وضعیت این یگان در وقت عقب‌نشینی و استقرار در منطقه معین‌شده به‌گونه‌ای بود که فرمانده یگان در چادر خود یک کلمن برای آب خوردن در اختیار نداشت. ما به‌گونه‌ای ملزومات این یگان را از هر نظر تأمین کردیم که در فاصله کوتاهی این یگان غالب نیازمندی‌هایش را دوباره در اختیار گرفت. حالا شاید موضوعی که من در ابتدا مطرح کردم و گفتم: (( زنده نگاه‌داشتن انگیزه نبرد در نیروهای رزمنده بسیار حائز اهمیت است))، بیشتر به چشم بیاید. آیا این یگان اگر دوباره تجهیز نمی‌شد اصولاً توانایی برای یک درگیری دوباره می‌توانست داشته باشد؟ پاسخ منفی است.

 

منبع: مجله صف شماره 359، مهر 1389، ساعس اجا، ص166

1399/6/25 7:54:15 25 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
اشاره: امیر برهان، در بخش دوم از این گفت‌وگو برای نشان دادن اهمیت مفهوم لجستیک به بیان خاطره‌ای که در جریان رزمایش ((ولایت)) اتفاق افتاده بود، پرداخت و در پاسخ به این سؤال که نحوه‌ی عملکرد واحد لجستیک را در طول جنگ به‌خصوص سال اول چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: به دلیل عدم توانایی فرمانده کل قوا، که در آن زمان با بنی‌صدر بود؛ در هدایت جنگ اشکالاتی هم در سامانه لجستیکی برای تأمین همه ملزومات جنگی پیش آمد ولی بااین‌حال تلاش من و همکارانم در واحد لجستیک براین بود که هر یک به‌گونه‌ای این ناتوانی را جبر
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015