• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (62)


سپهبد دریایی سابق عبید محمد الكعبی در سال ۱۹6۲م  مدرک کارشناسی علوم نظامی‌اش را از دانشکده نظامی بغداد اخذ کرد. او در سال ۱۹64م به نیروی دریایی عراق پیوست و مدارج ترقی را در این نیرو طی کرد. دوره‌های آموزش خارجی سپهبد الکعبی عبارتند از : آموزش جنگ‌افزارهای زیرآبی در مصر در سال ۱۹۶۸م و دوره آموزش علوم دفاعی در دانشکده ستاد هند در سال ۱۹۷۲م. او در سال ۱۹۷۸م به ریاست اداره آموزش نیروی دریایی منصوب شد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق، نیروی دری

گفت‌وگو با سپهبد عبيد محمد الكعبي

گفت‌وگو کنندگان: کوین ام. وودز، ویلیامسون مورای، و اليزابت ای. ناتان ۱۲ نوامبر ۲۰۰۹م

سپهبد دریایی سابق عبید محمد الكعبی در سال ۱۹6۲م  مدرک کارشناسی علوم نظامی‌اش را از دانشکده نظامی بغداد اخذ کرد. او در سال ۱۹64م به نیروی دریایی عراق پیوست و مدارج ترقی را در این نیرو طی کرد. دوره‌های آموزش خارجی سپهبد الکعبی عبارتند از : آموزش جنگ‌افزارهای زیرآبی در مصر در سال ۱۹۶۸م و دوره آموزش علوم دفاعی در دانشکده ستاد هند در سال ۱۹۷۲م. او در سال ۱۹۷۸م به ریاست اداره آموزش نیروی دریایی منصوب شد. ژنرال الکعبی در سال ۱۹۸۰م معاون عملیات نیروی دریایی شد و دو سال بعد هم به فرماندهی این نیرو منصوب شد و تا سال ۱۹۸۷م به خدمتش در این نیرو ادامه داد. او سرانجام در سال ۱۹۸۷م به ریاست دبیرخانه وزارت دفاع منصوب گردید و تا سال ۲۰۰۳م  هم مشاور عالی بخش‌های مختلف این وزارتخانه بود.

وودز: ژنرال! می‌دانم که اکنون با دولت عراق همکاری دارید. ممکن است درباره ماهیت این همکاری برایمان صحبت کنید؟

کعبی: در امور مربوط به مرزهای عراق و کویت و در زمینه حقوق دسترسی به آبراه‌‌ها به دولت عراق مشاوره می‌دهم. عراق در موضوع دسترسی به آبراه اروندرود مشکلات پیچیده‌ای با ایران و کویت دارد.

وودز: عراق در این زمینه چه مشکلی با کویت دارد؟ مگر دسترسی عراق به گذرگاه‌های آبی از طریق جزیره بوبيان (Bubiyan) است؟

کعبی: بسیاری از کشورهایی که در دسترسی به آب محدودیت دارند باید ضمن استفاده از نقاط دسترسی مشترک، هیچ‌گونه ادعای مالکیتی نسبت به این نقاط نداشته باشند زیرا همه از این نقاط دسترسی استفاده می‌کنند. آنها لازم نیست حیطه دسترسی یکدیگر را زیر نظر بگیرند، اما شاید کویتی‌ها عذر و بهانه‌ای در این زمینه داشته باشند. معمولا نوعی اعتماد بین دو کشور در این زمینه وجود داشته است، اما این بار به دلایل روشن لزوماً چنین اعتمادی وجود ندارد.

وودز: ما در حال بررسی تاریخ راهبردی و عملیاتی جنگ ایران و عراق هستیم و علاقه خاصی به جنبه‌های فنی جنگ دریایی در خلیج‌فارس نداریم، بلکه بیشتر به طرح عملیاتی، توان نیروی دریایی عراق برای درک فضای جنگ و فرایندهای تصمیم‌گیری از مرحله انتخاب هدف تا تعامل با وزیران بلندپایه عراق کارداریم. همچنین مایلیم درباره برخی موضوعات دیگر هم بیشتر بدانیم؛ مواردی نظیر چگونگی همکاری شما با نیروهای هوایی و دریایی عراق، نظرتان در مورد توانمندی‌های دریایی ایران، اقدامات درست و نادرست ایران در طول جنگ، ابتکار عمل‌های جالب آنها و برخی اقدامات تجربی ایرانیان نظیر عملیات پشتیبانی از فاو در سال ۱۹۸۸م. البته به جنبه‌های اقتصادی جنگ ایران و عراق هم علاقه داریم؛ همان چیزی که در غرب با عنوان نفتکش‌ها از آن یاد می‌کنند و فکر نمی‌کنم کسی منطق راهبردی این نوع جنگ را به‌خوبی فهمیده باشد.

می‌دانید که اگر تاریخ صرفا بازگویی واقعیت‌ها باشد، پدیده‌ای بی‌روح ملال‌آور است. بنابراین، دوست داریم نظرتان را در مورد برخی شخصیت‌ها بدانیم. می‌خواهیم بدانیم فرماندهان ارشد نیروی دریایی با دولت بغداد و با یکدیگر چگونه تعامل می‌کردند. همچنین می‌خواهیم قدری در مورد همتایان خود برایمان بگویید، اینکه فرماندهان پویا و لایق چه کسانی بودند و فرماندهان بی‌کفایت چه کسانی بودند.

در واقع، از نگاه تاریخ‌نگاران آمریکایی پرسش‌هایی را مطرح می‌کنیم و ممکن است در طرح پرسش در مورد جنگ ایران و عراق دید جامعی هم نداشته باشیم؛ زیرا شناخت ما از این جنگ به‌اندازه شما که در آن شرکت داشته‌اید نیست. بنابراین، لطف کنید آنچه را در زنجیره پرسش‌هایمان از قلم می‌افتد به ما بگویید.

کعبی: پیش‌نویس مقاله‌ای را که در قالب چند فصل نوشته بودم به شما ارائه دادم و دوست دارم بحثمان را بر اساس ترتیب همان فصل‌ها پیش ببریم. در ضمن، اگر پس از ارائه این مقاله همچنان پرسش‌هایی داشتید، می‌توانیم در مورد آنها بحث کنیم. موضوعات کلی این مقاله عبارتند از: اهمیت اقتصادی، راهبردی و سیاسی خلیج‌فارس؛ صحنه عملیاتی و اهداف راهبردی، ماهیت نیروهای دریایی عراق و ایران؛ مقایسه جنگ‌افزارهای عراق و ایران در ابتدای جنگ، راهبرد دریایی عراق، درگیری‌ها در شط العرب، حمله به مسیرهای کشتیرانی در شمال خلیج‌فارس؛ حمله‌های صورت گرفته به جزیره خارک، نفتکش‌ها و میدان‌ها نفتی در خلیج‌فارس؛ و سرانجام بازسازی آینده نیروی دریایی عراق. به هر حال، برای بحث در مورد اهمیت دریاها و اقیانوس‌ها ازنظر اقتصادی، سیاسی و راهبردی آماده‌ام.

 

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/6/16 11:56:4 498 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
گفت‌وگو با سپهبد عبيد محمد الكعبي گفت‌وگو کنندگان: کوین ام. وودز، ویلیامسون مورای، و اليزابت ای. ناتان ۱۲ نوامبر ۲۰۰۹م
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015