• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

فرماندهان صدام (56)


هنگامی که الخزرجی در سال ۱۹۸۷م به ریاست ستاد مشترک ارتش منصوب شد از صدام پرسید: "قربان یادتان می‌آید در سال ۱۹۸۳م  مقاله‌ای در مورد به دست گرفتن ابتکار عمل مجدد نوشته بودم؟ اکنون مجبوریم جنگ را تمام کنیم چون بر لبه پرتگاه هستیم، همه منابع موجود را مصرف کرده‌ایم و توان افراد را  تحلیل برده­ایم تا آنجا که برخی از آنها ده سال در ارتش خدمت کرده‌اند. اکنون حتی یک سال دیگر هم نمی‌توانیم به این جنگ ادامه دهیم

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،فرماندهان صدام، فرماندهان ارتش عراق، استراتژی ارتش عراق

مکی: صدام در۱۹۸۳م هنوز آشنایی چندانی با رویکردهای نظامی نداشت. چون الدوري به اهمیت این مقاله پی نبرده بود، آن را بدون استفاده به الخزرجی برگرداند و به این گفته بسنده کرد که تحلیل راهبردی خوبی است ولی به هیچ دردی نمی‌خورد، زیرا دشمن در این مقطع بر ما برتری دارد. الخزرجی در آن زمان هنوز فرمانده لشکر بود و بعدها به فرماندهی سپاه ارتقا یافت. او سخت درگیر جنگ با کردهای عراقی و ایرانیان بود و وقتی برای نوشتن نداشت و چون بیشتر سخنران بود تا نویسنده، در این موارد از من می‌خواست در جلسات خصوصی که باهم داشتیم گفته‌هایش را درباره موضوع موردنظر بر روی نوار ضبط کنم.

هنگامی که الخزرجی در سال ۱۹۸۷م به ریاست ستاد مشترک ارتش منصوب شد از صدام پرسید: "قربان یادتان می‌آید در سال ۱۹۸۳م  مقاله‌ای در مورد به دست گرفتن ابتکار عمل مجدد نوشته بودم؟ اکنون مجبوریم جنگ را تمام کنیم چون بر لبه پرتگاه هستیم، همه منابع موجود را مصرف کرده‌ایم و توان افراد را  تحلیل برده­ایم تا آنجا که برخی از آنها ده سال در ارتش خدمت کرده‌اند. اکنون حتی یک سال دیگر هم نمی‌توانیم به این جنگ ادامه دهیم و باید با به دست گرفتن مجدد ابتکار عمل، جنگ را تمام کنیم." اما صدام مقاله الخزرجی را به یاد نمی‌آورد و او نسخه دیگری از آن به صدام داد و گفت: "لطفا این مقاله را دوباره بخوانید."

صدام بار دیگر مقاله را خواند و مطالب آن را بررسی کرد. البته وضعیت ما و ایرانیان ازنظر حجم تجهیزات و ارتش در سال ۱۹۸۷م با سال ۱۹۸۳م  بسیار فرق می‌کرد. صدام از الخزرجی خواست مقاله‌اش را با توجه به وضعیت جدید نیرویی بازنویسی کند که او هم همین کار را کرد. صدام پس از خواندن مقاله جديد الخزرجي همایشی در سال 1987م در مورد آن برگزار کرد که متأسفانه من در این همایش حضور نداشتم.

نکات اصلی مقاله جديد الخزرجی این بود که ارتش عراق باید به اصول صحیح جنگ برگردد و آنچه را در کتابچه­های راهنما در مورد شیوه جنگیدن گفته‌شده – و به عبارتی چگونگی اتخاذ مواضع دفاعی - را به کار گیرد. در آن زمان، مواضع ما بر اساس شیوه‌های قدیمی جنگیدن اتخاذ می‌شد: یعنی خاکریز بلندی در خط مقدم داشتیم که نیروهای دفاعی‌مان در قالب گروهان­هایی با آرایش ثابت و خطی در پشت آن قرار داشتند و یک گردان یا تیپ هم کمی عقب‌تر مستقر بود. بین سربازان مستقر در هر موضع با سربازانی که در دیگر مواضع مستقر بودند هیچ فاصله با شیار عمیقی وجود نداشت. ایرانیان هنگامی که حمله می‌کردند در همان مرحله نخست حمله، قرارگاه تیپ را هدف قرار می‌دادند و این سبب می‌شد نیروهای پیاده عراق نتوانند به شکلی بهینه از خود دفاع کنند؛ زیرا فرماندهان گروهان یا گردان نمی‌توانستند دستورات لازم را به آنها بدهند.

مورای: به‌این‌ترتیب، روش دفاع در عمق آلمانی‌ها را اتخاذ کردید؟

مکی: نخست باید به اصول دفاع برمی‌گشتیم تا تعداد نیروهایی را که در مواضع دفاعی مستقر بودند کاهش دهیم و نظام دفاعی‌مان را تقویت کنیم. بر همین اساس، از هر لشکر زرهی و مکانیزه مستقر در خط مقدم یک تیپ و از لشکرهای پیاده هم نیمی از نیروهایشان را برای آموزش عملیات دفاعی از جبهه خارج کردیم و بقیه را در خطوط مقدم نگه داشتیم. در این میان، اگر اتفاق خاصی هم می‌افتاد، گارد ریاست جمهوری با نیروی احتیاط راهبردی زبده‌ای که داشت وارد عمل می‌شد. ظرف شش ماه نیروهای آموزش‌دیده که توان تاکتیکی­شان تا حد زیادی بهبودیافته بود به جبهه‌ها بازگشتند. نیروهای جدید از تجهیزات، آموزش و کارایی بهتری در

میدان جنگ برخوردار بودند. درنتیجه، روحیه نیروها تقویت شد و سربازان ما به نیروهای رزمی بهتری تبدیل شدند. هنگامی که نیروهای آموزش‌دیده به جبهه برگشتند، نصف دیگر نیروها برای آموزش عملیات دفاعی از جبهه خارج شدند.

همه فرماندهان تیپ‌ها با این رویکرد موافق نبودند، اما فرماندهان مخالف تعویض شدند. ژنرال صلاح عبود جای ژنرال جمالی را گرفت. ژنرال اسماعيل تايل الرئیمی فرمانده سپاه یکم نیروهای مخصوص که همه نیروهایش از افسران و درجه‌داران بازنشسته‌ای که به خدمت فراخوانده شده بودند تشکیل می‌شد با ژنرال سعد جبوری تعویض شد که بعدها به وزارت دفاع منصوب گردید. ژنرال شوکت احمد عطا هم ازجمله فرماندهانی بود که تعویض شد.

مورای: به نظر می‌رسد صدام کسانی را که به رویکرد آموزشی جدید بی‌توجه بودند زیر نظر می‌گرفت و پس از شناسایی دقیق ژنرال‌هایی که به این رویکرد جدید توجه نمی‌کردند و آن را به کار نمی‌گرفتند، آنها را از کار برکنار می‌کرد. او چگونه مطمئن بود که این جایگزینی‌ها با تغییرات آموزشی موردنظرش هماهنگ است؟ آیا آنها (افراد جدید) فرمانده لشکرهای خوبی بودند؟

مکی: صدام شخصا این افراد را شناسایی، تعیین و جایگزین می‌کرد؛ اما این کار او صرفا به علت بی میلی فرماندهان پیشین به بازآموزی نبود، بلکه با ناهماهنگی این افراد با رهنامه (دکترین) نظامی جدید هم مرتبط بود. او می دانست که با این افراد نمی‌تواند در جنگ پیروز شود و به همين دليل الخزرجی را به میدان آورد. که در فرماندهی‌هایش پیروزی‌های بزرگی را رقم‌زده و خود را نشان داده بود.

مورای: از فرماندهان لشکر هم کسی تعویض شد؟

مکی: هیچ‌یک از فرماندهان لشکرها تغییر نکردند. آنها در آن زمان عمدتا افراد مناسبی بودند. فرماندهان سپاه­ها هم به‌این‌علت تعویض شدند که مسئولیت آموزش نیروها را بر عهده داشتند. البته فرماندهان لشکرها هم اگر در طول آموزش نمی‌توانستند خود را با تغییرات تطبیق دهند، تعویض می­شدند.در این میان، فرماندهان سپاه­ها نقش مهمی داشتند.

منبع: جنگ ایران و عراق از دیدگاه فرماندهان صدام، عبدالمجید حیدری، 1393، مرزوبوم، تهران

1398/6/6 11:32:22 596 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
مکی: صدام در۱۹۸۳م هنوز آشنایی چندانی با رویکردهای نظامی نداشت. چون الدوري به اهمیت این مقاله پی نبرده بود، آن را بدون استفاده به الخزرجی برگرداند و به این گفته بسنده کرد که تحلیل راهبردی خوبی است ولی به هیچ دردی نمی‌خورد، زیرا دشمن در این مقطع بر ما برتری دارد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015