• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-24


به علت شرایط تحریم و نبود قطعات موفق به ساخت بعضی از قطعات کلیدی و یونیت‌ها و جایگزینی آن با سامانه آمریکایی شدیم، از جمله ساخت قطعه LNA و جایگزینی با پارامتریک آمپلی فایر یا همان اولین تقویت‌کننده سیگنال برگشتی رادار، که در این قطعه عمل تقویت انجام می‌گردید، تا برای گیرنده قابل استفاده باشد و بتواند بر روی سیگنال برگشتی پروسس و عمل تجزیه و تحلیل را انجام دهد

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

همان­گونه که در بخش اول کتاب یاد­آور شدیم، مجموعه رادار­های کشور دچار بحران شده بود و واقعاً کل رادار­های کشور تا غیر­عملیاتی شدن فاصله چندانی نداشتند و اگر چنین اتفاقی می­افتاد، کنترل فضای کشور از دست می­رفت. به دو دلیل برادران پر­تلاش، خوش­فکر و شجاعمان سرهنگ محسنی  و سرهنگ دودانگه جهت ساخت فرستنده به صورت موازی به کار گرفته شدند، که با سعی و تلاش شبانه‌روزی این دو برادر ارجمندمان به نتایج پرافتخاری دست یافتیم.

- دستیابی به تکنولوژی نوین فرستنده جدید­ترین رادار­های موجود در ایران برای پدافند هوایی شیرین، پرافتخار و چاره­ساز بود.

- آنچنان شبکه راداری کشور آشفته و بهم‌ریخته بود که فرصت به انتظار نشستن برای محصولات یک کارگاه نبود.

صحبت‌های شیرین برادر ارجمندمان جناب سرهنگ محسنی شنیدنی است.

کارگاه ساخت فرستنده رادار با شدت جریان زیاد

سرهنگ علی محمد محسنی

 

قبل از تشریح ساخت اولین فرستنده رادار در جمهوری اسلامی ایران، لازم است به معرفی خود بپردازم. اینجانب سرهنگ علی محمد محسنی استخدام سال1356 نیروی هوایی (قرارگاه پدافند هوایی خاتم­الانبیاء(ص) فعلی) می‌باشم، که موفق به طی دوره تخصص رادارهای دوربرد زمینی از دو نسل متفاوت گردیدم؛ یعنی از نوع رادارهای نسل اول آمریکایی که لامپی به نام FPS-100 بودند و نسل بعدی که تقریباً دیجیتال و از آخرین نسل رادارهای  ADS4قبل از انقلاب اسلامی که وارد کشور شده بودند.

دوره آموزشی اینجانب به دلیل انقلاب اسلامی به مدت چهارسال به طول انجامید. سرانجام پس از طی دوره زبان و الکترونیک و دوره تخصصی رادار در اردیبهشت سال1360به گروه پدافند کیش سایت رادار منتقل گردیدم و طی دو سال خدمت در کیش،  نهایتاً در سال1362 به گروه پدافند هوایی تهران، سایت رادار کرج،  منتقل شدم و طی شش سال خدمت در سایت رادار کرج موفق به طی دوره رادارهای نسل دوم رادار ADS4 و دوره کامل دیجیتال شدم و در سال1368، به گروه پدافند هوایی جاسک منتقل شدم که مصادف با پایان جنگ تحمیلی بود و با ورود اینجانب به سایت رادار جاسک، فصل دیگری از دوران خدمتم آغاز شده بود. دوران پس از جنگ تحمیلی و فصل بازسازی تجهیزات نظامی و ادوات جنگی، از جمله رادارها در دستور فرماندهی وقت نهاجا قرار گرفته بود. از اینرو توفیق این را پیدا نمودم که بازسازی و اورهال هر دو کانال فرستنده و گیرنده راداری گروه جاسک را، که از نوع نسل اول FPS100 بود به عهده بگیرم. به طوری که پس از پایان بازسازی در سایت رادار مذکور، سامانه‌های بازسازی شده مورد بازدید فرماندهی وقت نهاجا، شهید سرتیپ منصور ستاری و فرماندهی وقت پدافند هوایی قرار گرفت و از این بابت مورد تشویق قرار گرفتم. در نهایت، پس از پنج سال خدمت در سایت رادار جاسک در سال 1373 به گروه پدافند هوایی تهران و سایت رادار کرج منتقل گردیدم.

 پس از ورود به سایت رادار کرج مسئول بازسازی و راه‌اندازی رادار ارتفاع‌یاب کرج از نوع نسل دوم رادار ADS4 شدم، که به همراه همکاران (سرهنگ ناصر ابراهیم‌پور و سرهنگ غلامحسین دودانگه و جناب سرهنگ سیفی) پس از یک سال موفق به بازسازی کامل و راه‌اندازی ارتفاع‌یاب سایت رادار کرج شدیم (لازم به توضیح است نصب این سامانه همزمان با انقلاب اسلامی تمام شده بود، ولی هرگز تا قبل از بازسازی، راه‌اندازی و عملیاتی نشده بود). ضمناً همزمان با راه‌اندازی و بازسازی رادار کرج، جهت راه‌اندازی سایت‌های راداری کشور که غیرعملیاتی می‌شدند، به صورت تیم ویژه پدافند هوایی اعزام می‌گردیدم.

به علت شرایط تحریم و نبود قطعات موفق به ساخت بعضی از قطعات کلیدی و یونیت‌ها و جایگزینی آن با سامانه آمریکایی شدیم، از جمله ساخت قطعه LNA و جایگزینی با پارامتریک آمپلی فایر یا همان اولین تقویت‌کننده سیگنال برگشتی رادار، که در این قطعه عمل تقویت انجام می‌گردید، تا برای گیرنده قابل استفاده باشد و بتواند بر روی سیگنال برگشتی پروسس و عمل تجزیه و تحلیل را انجام دهد، یا ساخت جایگزینی درایورهای رادار نسل دوم (به کمک دانشگاه صنعتی شریف). تمامی اینگونه ساخت و جایگزینی قطعات به علت شرایط تحریم و نبود قطعات بود و یکی دیگر از کارهای اینجانب که در پرونده خدمتی دارم، مشارکت در ساخت گیرنده رادار ADS4 به صورت کپی یا مهندسی معکوس معروف به "پروژه پویا" می‌باشد (که توسط معاونت جهاد خودکفایی نهاجا انجام می‌شد) که پس از ساخت این نوع گیرنده و مراحل تست و آزمایش آن نیز در گروه پدافند جاسک سایت رادار انجام شد، ولی از نتیجه مطلوبی برخوردار نگردید.

از اینرو این پروژه متوقف گردید، تا اینکه در سال­های 74 و 75 جهت گسترش و نصب رادارهای جدید ADS4 که در انبارها موجود بود، ولی به علت انقلاب اسلامی فرصت نصب و گسترش توسط آمریکا فراهم نشده بود، در اقصی نقاط کشور از جمله در هاشم‌آباد اصفهان توسط فرماندهی وقت لجستیکی نهاجا (امیر علی غلامی که پس از آن همزمان فرماندهی وقت پدافند هوایی و رئیس ستاد و معاونت هماهنگ‌کننده نهاجا را نیز بر عهده داشت) انجام می‌گردید، که جهت راه‌اندازی سایت جدید از پدافند درخواست کمک شده بود، چون قرار بود ظرف چند روز بعد افتتاح شده و مورد ارزیابی قرار گیرد و از طرفی تمامی فرماندهان عالی رتبه اجا قرار بود در روز افتتاح حضور داشته باشند، که اینجانب به همراه غلامحسین دودانگه و جناب سرهنگ سیفی مأموریت یافتیم به سایت هاشم‌آباد اعزام شویم و به محض رسیدن به سایت مذکور، در مدت 24 ساعت موفق به راه‌اندازی و دریافت ویدیو از رادار مذکور شدیم.

روزی که مقرر بود افتتاح صورت پذیرد به خوبی و به نحو مطلوب این پروژه نصب و گسترش یافت، که اولین سایت راداری ثابت در کشور بود، که بعد از انقلاب اسلامی توسط کارکنان نهاجا و کلاً ایرانی‌ها نصب و راه‌اندازی می‌شد (لازم به توضیح است که به هنگام راه‌اندازی، تمامی فرماندهان عالی رتبه اجا از جمله امیر شهبازی رئیس ستاد مشترک و فرماندهی وقت نیرو و پدافند هوایی نیز حضور داشتند) و در همین افتتاح و همین زمان و مکان بود که افتخار آشنایی با امیر علی غلامی، این فرمانده شجاع و توانمند و دلیر و شایسته و بحق سردار سازندگی تجهیزات نظامی در ارتش جمهوری اسلامی ایران، نصیبم شد.

در این لحظه برخورد و آشنایی بود که جناب سرهنگ سیفی به امیر غلامی فرمودند پدافند هوایی دارای شیرانی اینچنین (منظور اینجانب و جناب دودانگه بود) است که کمتر از 24 ساعت هرگونه مشکل راداری را در هر کجای کشور برطرف می‌نمایند. امیر غلامی به سخنان جناب سیفی به دقت گوش می‌دادند و به فکر فرو رفته بودند. گویا در همانجا تصمیماتی در ذهن می‌پروراندند و ما که در این صحبت‌های رد و بدل شده فقط ناظر بودیم، پس از اتمام سخنان خداحافظی کرده و به تهران بازگشتیم.

از آنجا که اینجانب از امیر غلامی عزیز شناخت دارم، یکی از حُسن‌های خوب و برجسته ایشان جمع نمودن و مدیریت کردن افراد متخصص و کاردان از هر تخصصی در کنار هم و انجام کارهای بزرگ بوده است. مستندات این سخن در اکثر سایت‌های راداری کماکان مشهود است؛ لذا پس از این آشنایی و برگشت به تهران بود که روزی فرماندهی محترم پدافند هوایی، امیر غلامی، اینجانب و جناب سرهنگ دودانگه به همراه جناب سیفی را به دفتر فرماندهی وقت پدافند فراخواند (ساعت 15 روز 20 خرداد 1376).

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/7/21 12:27:47 492 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
به علت شرایط تحریم و نبود قطعات موفق به ساخت بعضی از قطعات کلیدی و یونیت‌ها و جایگزینی آن با سامانه آمریکایی شدیم، از جمله ساخت قطعه LNA و جایگزینی با پارامتریک آمپلی فایر یا همان اولین تقویت‌کننده سیگنال برگشتی رادار، که در این قطعه عمل تقویت انجام می‌گردید، تا برای گیرنده قابل استفاده باشد و بتواند بر روی سیگنال برگشتی پروسس و عمل تجزیه و تحلیل را انجام دهد
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015