• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
 • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیاده نظام و دفاع مقدس-40


در عمليات ثامن­الائمه كه توسط لشكر77 پياده در منطقه آبادان با پيروزي كامل اجراء و حصر آبادان شكسته شد، طرح‌ريزي آتش برابر اصول و بسيار دقيق انجام و به نحو احسن اجرا شد. طرح آتش پشتيباني عمليات ثامن­الائمه با توجه به سه محور رزمايش (مانور) متقارب براي رسيدن به هدف، يكي از شاهكارهاي طراحي محسوب مي‌شود. لازم است در مورد چگونگي انتخاب مواضع تير و هماهنگي آتش، تحقيق و پژوهش جداگانه‌اي به عمل آيد و از نتايج آن استفاده آموزشي شود.

 

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

پشتيباني رزمي

1- پشتيباني آتش توپخانه صحرایي از عملیات پیاده نظام

وضعيت سازماني

هريك از لشكرهاي پياده داراي توپخانه لشكري سازماني مي‌باشند. تعداد گردان­هاي توپخانه در لشكرهاي پياده در آغاز جنگ تحميلي برابر جدول زير بوده و البته در طول جنگ نیز تغييراتي يافته است.

تيپ 55 هوابرد

تي 84 پیاده

ل 21 پیاده

ل 77 پياده

ل 28 پياده

ل64 پياده

نوع گردان

رديف

-

1

2

3

3

3

گردان 105 (كمك مستقيم)

1

-

-

1

1

1

1

گردان 155 كششي

2

-

-

1

-

-

-

گردان 155 خودكششي

3

-

-

1

-

-

-

گردان 130م م

4

-

-

1

-

-

-

گردان 203 م م

5

-

-

-

-

-

-

آتشبار 203 م م كششي

6

-

1

2

1

1

1

گردان 23 م م پدافند هوائي

7

1

-

-

-

-

-

گردان خمپاره انداز120 م م

8

توضيح اينكه:

 1. لشكر21 پياده به علت ادغام دو لشكر 1و 2 پياده مركز در آغاز جنگ تعداد گردان توپخانه بيشتري نسبت به ساير لشكرها داشت.
 2. گردان203 م­م لشكر21 پياده بعداً به گردان122 م­م تبديل شد.
 3. پس از تشكيل تيپ‌هاي پياده جديد به ازاي هر تيپ يك گردان105 م­م كمك مستقيم تشكيل شد.
 4. پس از تشكيل لشكرهاي پياده جديد توپخانه لشكري آنان مانند ساير لشكرهاي پياده سازمان­دهي شد و کمبود گردان­های105م­م این لشکرها با توپخانه122م­م تأمین گردید.

سامانه آتش پشتيباني سازماني لشكرها

در سازمان رزم لشكر به هر يك از تيپ‌هاي پياده يك گردان توپخانه كمك مستقيم اختصاص داده مي‌شد و گردان چهارم در تقدم يكم مأموريت عمل كلي تقويت لشكر و در تقدم دوم در تقويت توپخانه يكي از تيپ‌ها (معمولاً تيپ تلاش اصلي) قرار مي‌گرفت.

مسئوليت طراحي پشتيباني آتش يگان­هاي مانوري در عمليات بدين شرح است:

 1. در سازمان آتشبارهاي هر گردان‌ كمك مستقيم سه نفر و در مجموع گردان نه نفر افسر ديده‌بان توپخانه منظور شده است كه هر ديده‌بان به يك گروهان پياده اختصاص داده مي‌شود.
 2. در گردان توپخانه كمك مستقيم سه نفر افسر رابط منظور شده است كه هر افسر رابط به يك گردان پياده اختصاص داده مي‌شود.
 3. ركن سوم گردان توپخانه كمك مستقيم تحت نظر فرمانده گردان مسئوليت تهيه طرح آتش در رده تيپ پیاده را بر عهده دارد.
 4. ركن سوم توپخانه لشكري تحت نظر فرمانده توپخانه لشكري مسئوليت تهيه پيوست پشتيباني آتش در رده لشكر را دارد.

فرآيند اصولی تهيه طرح و اجرای آتش پشتيباني در لشکرهای پیاده

طرح آتش پشتيباني از رده گروهان به بالا شروع و پس از تصويب لشكر به صورت پيوست آتش پشتيباني به رده‌هاي پائين ابلاغ و به رده بالا و لشكر‌هاي همجوار ارسال مي‌گردد. ترتيب تهيه طرح عبارت است از:

 1. ديده‌بان توپخانه كه مشاور فرمانده گروهان مانوري مي‌باشد با هماهنگي كامل فرمانده گروهان ليست آماج‌هايي را كه در برد سلاح‌هاي سازماني گروهان نيست و يا آماج‌هايي كه سلاح‌هاي سازماني گروهان توان انهدام آنها را ندارند، هم­چنين براي آتش دسته خمپاره‌انداز120 م­م (با هماهنگي فرمانده دسته و دستور فرمانده گروهان) و ايضاً براي آتشبار مربوطه تهيه و پس از تأييد فرمانده گروهان به افسر رابط توپخانه در گردان مانوري ارسال مي‌نمايد (در اين رده مسئوليت هماهنگي با شخص فرمانده گروهان مي‌باشد).
 2. افسر رابط توپخانه در گردان پياده ليست آماج ارسالي از سوي هر سه ديده‌بان توپخانه را دريافت و پس از حذف آماج‌هاي مضاعف و اضافه كردن آماج‌هايي كه مورد نظر فرمانده گردان مانوري مي‌باشند، ليست را كامل كرده و آن را به توپخانه لشكري ارسال مي‌دارد.
 3. در ركن سوم توپخانه لشكري ليست‌هاي ارسالي افسران رابط گردان‌هاي مانوري بررسي می­گردد و پس از حذف آماج‌هاي مضاعف و اضافه كردن آماج‌هاي مورد نظر فرمانده لشكر و مشخص شدن درخواست لشكر از توپخانه‌هاي عمل كلي كه در اختيار سپاه[1] (رده بالاتر) قرار دارند، پيوست پشتيباني آتش را با كمك افسر رابط هوایي و افسر رابط هوانيروز تهيه کرده و به تصويب فرمانده لشكر مي‌رساند. پس از تصويب به يگان‌هاي اجرایي اعم از رده پائين و بالا ارسال و جهت هماهنگي به يگان‌هاي هم­جوار نيز ارسال مي‌شود.
 4. در رده قرارگاه سپاه معمولاً يكي از فرماندهان گروه‌هاي توپخانه مسئوليت تهيه پيوست پشتيباني آتش را دارد و صرفاً در خصوص گردان‌هاي توپخانه با مأموريت عمل كلي و عمل كلي تقويت طرح‌ها تهيه و به يگان‌هاي هم­جوار و لشكر‌ها و تيپ‌هاي مستقل ارسال مي­شود.

فرآیند تهيه طرح آتش پشتیبانی و اجراء در جنگ تحميلي

در جنگ تحميلي تهيه طرح آتش پشتيباني به ندرت با فرآيندي برابر آئين­نامه اجراء مي‌شد. آنچه كه عملاً در ميادين جنگ اعم از آفند و پدافند، به ويژه سال‌هاي آخر جنگ اجراء ‌شد، به دلايل زير برابر اصول آئين­نامه­اي طراحي آتش نبود؛ البته به صراحت بايد گفت كه غالباً محدوديت‌ها اجازه فرآيند اصولي را نمي‌دادند.

 1. بعد از پيروزي انقلاب با توجه به كمبود افسر، درجه‌دار و سرباز در اكثر آتشبارهاي توپخانه و در سال اول جنگ فقط يك نفر افسر وظيفه براي ديده‌باني موجود بود و از سال‌هاي بعد به علت كمبود افسر وظيفه از درجه‌داران وظيفه و سپس سربازان ديپلمه و بعضاً از سربازان كم­سواد كه آموزش مختصري، آن هم در جبهه ديده بودند به عنوان ديده‌بان استفاده شد و لذا اصولاً آنها نمي‌توانستند در نقش مشاور فرمانده گروهان پياده عمل نمايند. البته در مواقعي و در موارد بسيار حساس و جهت اجراي آتش­هاي دقيق يا گلوله­هاي داراي محدوديت، مشاهده مي­شد كه فرمانده آتشبار يا گردان توپخانه يا حتي توپخانه لشكري و فرمانده گروه توپخانه ايثارگرانه و در سخت­ترين شرايط شخصاً ديده­باني را انجام داده‌اند، از جمله براي اجراي آتش يا هويتزر 175 م­م يا 203 م­م.
 2. در اكثر گردان‌هاي پياده افسر رابط توپخانه حضور نداشت (به علت كمبود شديد افسر جزء در گردان‌هاي توپخانه) لذا اين وظيفه عمدتاً درست انجام نمي‌شد.
 3. در مركز هدايت آتش آتشبارها و گردان‌ها، وضعيت مشابه بند 1 و2 بالا بود و عمدتاً از سربازان باسواد كه آموزش مختصري در منطقه ديده بودند استفاده مي‌شد.
 4. با توجه به موارد فوق در اكثر گردان‌ها اصولاً ليست آماجي از گروهان و گردان مانوري به مركز تطبيق آتش تيپ ارسال نمي‌شد، لذا ركن سوم زیر نظر فرمانده گردان توپخانه كمك مستقيم و با كمك افسر عمليات تيپ و البته با توجه به طرح مانور، تیپ ليست آماج مورد نياز توپخانه را تهيه و به لشكر ارسال مي‌كرد.
 5. در عمليات آفندي، پس از اجراي آتش تهيه كه برابر برنامه و طرح اجرا مي‌شد با شروع عمليات و در اکثر موارد هیچ ديده‌باني فرمانده گروهان مانوري را همراهي نمي‌كرد و ديده‌بان توپخانه با تشخيص خود آتش‌هاي مورد نياز را از يگان پشتيباني كننده درخواست مي‌كرد (آتش‌هاي بنا به درخواست).
 6. در عمليات پدافندي گردان‌هاي توپخانه كمك­مستقيم در اكثر موارد به صورت آتشبارهاي تقريباً مستقل و دور از هم مستقر بودند و ديده‌بان توپخانه با توصيفي كه از آن شد در ديدگاهي موسوم به توپخانه مستقر شده و براساس مشاهدات خود درخواست آتش مي‌نمود و معمولاً هماهنگي با فرمانده گروهان پياده كمتر به عمل مي‌آمد.
 7. به علت ضعف آموزش در مركز هدايت آتش و ديده‌بان‌ها در اكثر آتشبار‌ها، تيراندازي‌ها صرفاً به صورت تير منطقه‌اي و با استفاده از نقشه 50000/1 اجرا مي‌شد كه احتمال اصابت سه گلوله اول به هدف خيلي بعيد بود. اصولاً مرحله ثبت تير كه نياز به آموزش و تمرين دقيق داشت، از عهده اكثر ديده‌بان‌ها و پرسنل مركز هدايت آتش برنمي‌آمد، ولي اجراي تير منطقه و آتش انبوه اين ضعف را جبران مي­كرد.

در عمليات ثامن­الائمه كه توسط لشكر77 پياده در منطقه آبادان با پيروزي كامل اجراء و حصر آبادان شكسته شد، طرح‌ريزي آتش برابر اصول و بسيار دقيق انجام و به نحو احسن اجرا شد. طرح آتش پشتيباني عمليات ثامن­الائمه با توجه به سه محور رزمايش (مانور) متقارب براي رسيدن به هدف، يكي از شاهكارهاي طراحي محسوب مي‌شود. لازم است در مورد چگونگي انتخاب مواضع تير و هماهنگي آتش، تحقيق و پژوهش جداگانه‌اي به عمل آيد و از نتايج آن استفاده آموزشي شود.

 

 

منبع: پیاده نظام در دفاع مقدس، آراسته، ناصر-نیکفرد، علی، 1393، ایران سبز، تهران

 


[1] . منظور از سپاه رده بالاتر از لشكر (3 الي 5 لشكر) مي­باشد و نبايستي با سپاه پاسداران اشتباه گردد. در طول جنگ قرارگاه­هاي عمده نقش سپاه را به عهده داشتند.

1398/7/21 11:57:52 496 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
در عمليات ثامن¬الائمه كه توسط لشكر77 پياده در منطقه آبادان با پيروزي كامل اجراء و حصر آبادان شكسته شد، طرح‌ريزي آتش برابر اصول و بسيار دقيق انجام و به نحو احسن اجرا شد. طرح آتش پشتيباني عمليات ثامن¬الائمه با توجه به سه محور رزمايش (مانور) متقارب براي رسيدن به هدف، يكي از شاهكارهاي طراحي محسوب مي‌شود. لازم است در مورد چگونگي انتخاب مواضع تير و هماهنگي آتش، تحقيق و پژوهش جداگانه‌اي به عمل آيد و از نتايج آن استفاده آموزشي شود.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015