• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-19


از سال 1379، با توجه به ساخت رادار ملّی در تهران و ساخت گیرنده‌های معمولی در اصفهان، عملاً دو تیم در دو محل با بعد مسافت، ساخت گیرنده‌ها را تسریع نموده و در نهایت، در تابستان 1379، گیرنده ایستگاه رادار آبدانان، و در پاییز 1379، گیرنده ایستگاه رادار هاشم‌آباد و در زمستان همان سال، گیرنده ایستگاه رادار بندرعباس ساخته و جایگزین گردید و در تابستان1380، گیرنده رادار چابهار ساخته و جایگزین شد و در زمستان سال1380، گیرنده رادار بهبهان ساخته و جایگزین شد.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

پس از فارغ شدن از تحویل گیرنده‌های دو کانال بندر طاهری، بعد از تعطیلات نوروزی سال1378، امیر فرماندهی پدافند ساخت دو کانال گیرنده برای جایگزینی با گیرنده‌هایی از نوع ADS4 نصب شده در سایت رادار کرج را ابلاغ فرمودند و در ضمن، یادآوری و تأکید نمودند که مأموریت سختی در پیش دارید و همچنین قرار شد که فرستنده‌های سایت کرج نیز از نوع ساخت مجتمع سپهر باشد.

با توجه به پیشرفت در روند تولید، انگیزه دو چندان در پرسنل به وجود آمده بود، که همین امر باعث شد سریعاً دو کانال گیرنده برای نصب در سایت رادار کرج ظرف چهل روز آماده شد.

در خرداد‌ماه 1378، گیرند‌ه‌های ساخته شده به سایت رادار کرج منتقل شد و در ابتدا قرار شد که یک کانال قدیمی در اختیار عملیات باشد و یکی از کانال‌ها جهت جایگزینی و نصب در اختیار قرار گرفت که بلافاصله مراحل آماده‌سازی، نصب و راه‌اندازی شروع شد.

ولی متأسفانه روند نصب و راه‌اندازی به دلخواه پیش نمی‌رفت و هرچقدر ما مشتاق ساخت نمونه‌های جدیدتر و بروزتر و بومی کردن گیرنده‌های رادار بودیم، گه گاه افراد قدیمی، چه فنی و چه عملیاتی، از این وضعیت خوشنود نبوده و حتی نارضایتی خود را پنهان نکرده و ظاهر می‌نمودند و همواره نمونه قدیم و جدید را مقایسه می‌نمودند. امیر فرماندهی پدافند برای رفع مسئله مقایسه، دستور دادند نمونه دوم قدیمی نیز جایگزین گردد.

باتوجه به مسائل پیش رو، مجبور شدیم فعالیت یک هفته‌ایی را در یک شب تا صبح انجام داده و کانال دوم رادار را نیز شبانه نصب و راه‌اندازی کنیم، و بدین ترتیب صبح روز بعد پرسنل شیفت سایت رادار در برابر عمل انجام شده قرار گرفتند. بنابراین، هردو کانال سایت کرج جایگزین گردید.

مدت مأموریت در سایت کرج 105 روز طول کشید و در طول سه ماه حدود 31 تست پروازی انجام شد که در تمام مواقع تست ناموفق بودیم.

در ابتدای مأموریت کرج، امیر غلامی فرموده بودند که در کرج مأموریت سختی خواهید داشت و ما تازه متوجه سختی کار شده بودیم.

ناموفق بودن تست‌ها به واسطه فنی و ذات گیرنده‌ها نبود، بلکه نارضایتی بعضی افراد تا حدی پیش می‌رفت که قبل از انجام تست‌های پروازی دقیقاً عملی خرابکارانه و به قصد انجام می‌شد. ما نیز چاره‌ای نداشتیم، چون احساس می‌شد اگر این مسئله عنوان شود و برخورد شود، شاید نتیجه معکوس دهد و لذا صبوری پیشه کردیم، تا خودشان خسته شوند، تا جایی که به نظر می‌رسید امیر فرماندهی نیز از این موضوع مطلع شده و با یک فعالیت مراقبتی برای آخرین تست پروازی جلو عکس‌العمل منفی گرفته شد و تست پروازی با موفقیت انجام شد.

در پروازهای متعددی که انجام شد، اکثراً در حضور فرماندها‌ن و مسئولین ارشد نظامی انجام می‌شد که در میان آنها نیز نارضایتی بعضی به خوبی مشاهده می‌شد و در نهایت، با زحمات و پشتیبانی فرماندهی محترم پدافند و صبوری و تلاش مضاعف پرسنل هر دو کانال، رادار کرج عملیاتی شد و در مدار عملیات قرار گرفت.

پس از فارغ شدن تحویل دو سامانه در سایت کرج، مشغول ساختن گیرنده نمونه هشتم شدیم که برای ایستگاه رادار بوشهر در نظر گرفته شده بود.

در پاییز سال1378،  سامانه هشتم را جهت جایگزینی به سایت بوشهر منتقل کرده و مشغول نصب و راه‌اندازی شدیم و در نهایت، در اواسط پائیز سایت بوشهر عملیاتی شد و تحویل عملیات گردید.

لازم به ذکر است که با توجه به سرعت درخواست‌ها جهت تعویض گیرنده سایت‌های متعدد، کمی فرصت و نیروی انسانی مورد نیاز جهت آموزش برای پشتیبانی و تعمیر و نگهداری سایت‌ها، این وظیفه نیز در کنار ساخت و تولید به عهده خودمان بود و با توجه به بعد مسافت مابین سایت‌ها عملاً نیروی زیادی از ما صرف پشتیبانی می‌شد.

در کنار ساخت و تولید و نصب و راه‌اندازی سامانه‌ها در سایت، مراحل تحقیقاتی در مورد بهینه‌سازی گیرنده‌ها از هر نظر در دستور کار بود. با توجه به اینکه یکی از کانال‌های سایت رادار مشهد، که هنوز تعویض نشده بود، در باند S کار می‌کرد، پس از دستیابی به ساخت اولین نمونه گیرنده باند S، ساخت گیرنده برای کانال دوم سایت رادار مشهد شروع شد و در اواخر پاییز سال1378، به مشهد منتقل شد و در کانال دوم ایستگاه سایت رادار مشهد نصب و راه‌اندازی و تحویل عملیات شد. با توجه به اینکه فرکانس گیرنده تولید شده در محدوده بالایی باند S بود و آنتن رادار باند S مشهد (نوع انگلیسی قدیمی) از نوع اسلات بوده و برای فرکانس پائین‌تری طراحی شده بود، همین موضوع باعث لوچ شدن دید رادار تا محدوده 3درجه می‌شد، که این امر هم با استفاده از برنامه‌های نرم‌افزاری حل شد.

روند ساخت و تولید گیرنده‌ها با به دست آوردن تجربه و همچنین افزایش دانش فنی در طول اجرا، موجب شد که انواع بهینه‌سازی‌ها از هر نظر در مورد گیرنده‌ها انجام شود، به گونه‌ای که گیرنده در دست ساخت از نظر کیفیت قطعات، نرم‌افزار و مقدورات فنی و توان عملیاتی با گیرنده نصب شده در رادار کیش قابل مقایسه نبود.

 

گیرنده رادار

لازم به ذکر است که یکی از مشکلات اساسی کلیه رادارهای منطقه خلیج فارس، وجود کلاتر دریایی (Sea Clutter) بود که در نوع خود یکی از مهم‌ترین آفات راداری است. لذا به منظور فائق آمدن به این مشکل اساسی، در حدود یک سال کار تحقیقاتی و پژوهشی انجام شد تا مشکل به صورت تقریباً مناسب حل شود.

در اواخر سال1378، یک نمونه گیرنده پیشرفته که کلیه بهینه‌سازی‌ها و اصلاحات مورد نیاز تا زمان تولید در آن اعمال شده بود، آماده گردید و در ایام تعطیلات نوروزی جایگزین اولین گیرنده نصب شده در رادار کیش گردید و اواخر تعطیلات عملیاتی و تحویل عملیات شد که باعث شد کیفیت عملیات افزایش یابد و همچنین  معضل کلاتر دریایی را به مقدار خیلی زیادی رفع کند.

همزمان با ساخت گیرنده‌های رادار در باندهای L و S در اصفهان، در مجتمع سپهر ساخت راداری سه بعدی تحت عنوان رادار ملّی پایه‌ریزی شد، که از رادار GPS-11 آمریکایی الگو گرفته شده بود. آنتن و کلیه تجهیزات فیزیکی آن آماده شده بود و یک تیم هم درگیر آماده‌سازی فرستنده بود. در همین ایام، اعضاء تیم ساخت گیرنده در اصفهان به دو قسمت تقسیم شدند و مجموعه‌ای از نفرات و تجهیزات به مجتمع سپهر منتقل شد، تا مشغول ساخت گیرنده سه‌بعدی هفت کاناله رادار ملّی شوند. لذا فعالیت تیم دوم ساخت گیرنده با همکاری تیم دانشگاه صنعتی اصفهان، طراحی گیرنده هفت کاناله را شروع کرده و یکی پس از دیگری، مشکلات سر راه حل شد و در نهایت، گیرنده مذکور آماده شد، که قادر بود اهداف در ارتفاعات متفاوت را با رنگ‌های متفاوت نمایش دهد.

از سال 1379، با توجه به ساخت رادار ملّی در تهران و ساخت گیرنده‌های معمولی در اصفهان، عملاً دو تیم در دو محل با بعد مسافت، ساخت گیرنده‌ها را تسریع نموده و در نهایت، در تابستان 1379، گیرنده ایستگاه رادار آبدانان، و در پاییز 1379، گیرنده ایستگاه رادار هاشم‌آباد و در زمستان همان سال، گیرنده ایستگاه رادار بندرعباس ساخته و جایگزین گردید و در تابستان1380، گیرنده رادار چابهار ساخته و جایگزین شد و در زمستان سال1380، گیرنده رادار بهبهان ساخته و جایگزین شد.

در سال‌های 1379 تا 1380 تیم مستقر در تهران عملاً درگیر ساخت گیرنده هفت کاناله رادار ملّی بود و در نهایت، پس از تکمیل کلیه مجموعه‌های رادار از جمله فرستنده، آنتن، رادار ملّی در بهار سال 1380، به طورکامل برای اولین بار جهت نصب و راه‌اندازی به پونل درکوه‌های منطقه تالش منتقل شد. توجه به اولین تجربه در ساخت و راه‌اندازی این نوع رادارها تقریباً چندین ماه طول کشید تا در شهریور‌ماه رادار به طور کامل عملیاتی شد و در اختیار عملیات قرار گرفت.

در سال1381، ساخت نمونه دوم رادار ملّی کلید خورد و با سرعت زیاد شروع به ساخت کلیه اجزاء رادار دوم نمودیم، که در نهایت، رادار کامل به سایتی در منطقه مغان و در کوه‌های شهرستان گرمی استان اردبیل جهت راه اندازی منتقل شد.

مجتمع فنی سپهر با توجه به نیاز پدافند برای جایگزینی و بروز کردن رادارها، با سرعت بسیار چشمگیری در حال رشد و پیشرفت بود، تا بتواند تمام رادارهای کهنه و فرسوده و قدیمی را با تکنیک‌ها و تکنولوژی جدید جایگزین کند، که اتفاق غیرمترقبه‌ای در سطح ستاد کل و ارتش و بالطبع در فرماندهی نیروی هوایی و پدافند هوایی رخ داد و این فرماندهان که از پشتیبانان اصلی پروژه‌های ساخت رادار بودند جا‌به‌جا شدند (تاریخ این اتفاق یادم نیست چه ماه و چه سالی بود).

 

گیرنده رادار

 

معمولاً در هر جایی که پروژه عظیم و بزرگی در حال اجرا باشد، امکان سوءاستفاده در تمام زمینه‌ها می‌تواند وجود داشته باشد و با توجه به گستردگی پروژه، این امکان بالقوه وجود داشت، ولی خوشبختانه با حضور امیر غلامی در رأس تصمیم‌گیری‌های اصلی در روند اجرای پروژه، جلو چنین سوءاستفاده‌هایی گرفته شده بود و کسی نه امکان آن را داشت و نه جرئت سوءاستفاده از پروژه را. ولی متأسفانه پس از جا‌به‌جا شدن فرماندهی پدافند، مسئولان دیگری در رأس اجرایی پروژه قرار گرفتند، که شرایط کنترل و صداقت امیر غلامی را نداشتند. به همین دلیل، به مرور زمان شاهد سوءاستفاده‌ها، دسته‌بندی‌ها و نفوذ افرادی نالایق و ناشایست در مدیریت مجتمع سپهر شدیم.

 

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/7/14 10:58:23 243 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
از سال 1379، با توجه به ساخت رادار ملّی در تهران و ساخت گیرنده‌های معمولی در اصفهان، عملاً دو تیم در دو محل با بعد مسافت، ساخت گیرنده‌ها را تسریع نموده و در نهایت، در تابستان 1379، گیرنده ایستگاه رادار آبدانان، و در پاییز 1379، گیرنده ایستگاه رادار هاشم‌آباد و در زمستان همان سال، گیرنده ایستگاه رادار بندرعباس ساخته و جایگزین گردید و در تابستان1380، گیرنده رادار چابهار ساخته و جایگزین شد و در زمستان سال1380، گیرنده رادار بهبهان ساخته و جایگزین شد.
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015