• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران-24


به علت شرایط تحریم و نبود قطعات موفق به ساخت بعضی از قطعات کلیدی و یونیت‌ها و جایگزینی آن با سامانه آمریکایی شدیم، از جمله ساخت قطعه LNA و جایگزینی با پارامتریک آمپلی فایر یا همان اولین تقویت‌کننده سیگنال برگشتی رادار، که در این قطعه عمل تقویت انجام می‌گردید، تا برای گیرنده قابل استفاده باشد و بتواند بر روی سیگنال برگشتی پروسس و عمل تجزیه و تحلیل را انجام دهد

1398/7/21 12:27:47 6 0

پیاده نظام و دفاع مقدس-40


در عمليات ثامن­الائمه كه توسط لشكر77 پياده در منطقه آبادان با پيروزي كامل اجراء و حصر آبادان شكسته شد، طرح‌ريزي آتش برابر اصول و بسيار دقيق انجام و به نحو احسن اجرا شد. طرح آتش پشتيباني عمليات ثامن­الائمه با توجه به سه محور رزمايش (مانور) متقارب براي رسيدن به هدف، يكي از شاهكارهاي طراحي محسوب مي‌شود. لازم است در مورد چگونگي انتخاب مواضع تير و هماهنگي آتش، تحقيق و پژوهش جداگانه‌اي به عمل آيد و از نتايج آن استفاده آموزشي شود.

 

1398/7/21 11:57:52 6 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


دانشگاه افسری، آن مزرعه‌ی امیدبخشی است که در آن باید نهال‌های مستعد در فضای مناسب رشد کنند و به بالندگی برسند و مردان ارجمند ارتش جمهوری اسلامی ایران را در آینده به وجود آورند.

1398/7/21 11:51:6 5 0

فرماندهان صدام (85)


وودز: ممکن است در مورد عملیات هوایی در حملات هوایی اولیه عراق در روز ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰م برایمان توضیح دهید؟ منظورم عملیات مانوری نیست، بلکه می‌خواهم مقایسه‌ای داشته باشید بین فناوری و سطح آموزش خلبان‌های نیروهای هوایی دو کشور.

1398/7/21 10:45:41 8 0

بازخوانی جنگ تحمیلی (26)


من اعتقاد دارم که نسل‌های جدید از نظر زمانی با جنگ فاصله گرفته‌ا‌ند و امروز بحث‌هایی که می‌شنویم مؤید آن است که نوعی عقل و اندیشه از خاکستر جنگ برخواسته است. ما میراث‌داران دفاع مقدس هستیم. ما نباید کاری بکنیم که این فاصله گرفتن‌ها موجب بی‌هویتی نسل جدید شود.

اگر کمی به عقب برگردیم، به روزهای اول جنگ، می‌بینیم که سرنوشت جنگ در همان هفته اول رقم خورد. چرا؟! پاسخ این چرا را باید در ارتش عراق و ارتش ما جستجو کرد. از این نظر، خیلی خلاصه به ویژگی‌های ارتش عراق، فرماندهان ارتش عراق و سپس دفاع خودمان می‌پردازم.

1398/7/21 10:37:16 5 0

عبور از دیوار مرگ (4)


5- اقدامات آمادگي

گردان تکاور باتوجه به برنامه‌های آموزشی ویژه به آموزش خود ادامه می‌داد. اینجانب پس از اتمام بررسی‌ها و تهيه طرح اولیه به این نتیجه رسیدم که بهترین و مهم‌ترین بخش آمادگی رزمی یگان‌ها، آموزش و تمرین در روی زمین مشابه منطقه هدف می‌باشد. لذا با در نظر گرفتن کلیه مسائل و جوانب و بازدید دقیق منطقه میشداغ (منطقه استقرار گردان) ارتفاعی را که شباهت زیادی با هدف مورد نظر داشت انتخاب و برابر هدف اصلی از نظر محل و تعداد سنگرها، سلاح‌ها، کانال‌های دشمن، دیدگاه‌های اصلی و فرعی و معابری که دشمن از داخل میدان مین به سنگرهای کمین در میدان داشت و موارد دیگر آرایش داده شد و پس از تقریباً یک هفته ارتفاعی مشابه دیوار مرگ در محدوده گردان انتخاب شد.

1398/7/21 10:31:27 8 0

پیشگامان صنعت رادار در ایران-23


پس از یکی دو ساعت فرمانده سایت، فرمانده عملیات و فرمانده گروه جهت مشاهده به برج آمدند. پس از دیدن و بررسی، همگی خوشحال بودند و من را در آغوش می‌گرفتند و می‌بوسیدند. به ثمر رسیدن پروژه باعث تعجب و شگفتی همگان شده بود. برای من بسیار جای تعجب بود. همان روز قبل از آنکه به خانه بروم، در حدود ساعت ده صبح، تیمی از تهران به دستور امیر غلامی وارد سایت شدند و از نزدیک کار سامانه را مورد ارزیابی فنی و عملیاتی قرار دادند. 

1398/7/20 11:44:17 13 0

پیاده نظام و دفاع مقدس_39


تأثير كمك‌هاي غرب و شرق به عراق درعمليات

تأثير مستقيم

  1. واگذاري دستگاه‌هاي رازيت  ضدنفر فرانسوي به افزايش توانایي شناسایي عراق در روز و شب اضافه كرد و موجب كاهش غافلگيري پياده نظام ايران شد.
  2. كمك به طراحان مهندسي عراق در آرايش زمين و مسلح كردن آن، موجب كاهش توانایي پیاده نظام در عبور از ميادين مين و موانع شد.

1398/7/20 11:24:40 12 0

ارتش در نگاه فرمانده معظم کل قوا


فصل دوم: مردمی بودن ارتش-61

بخش دوم: محبوب قلوب مردم

۱5- عزیز بودن در نزد مردم:

امروز ارتش عزیز است. امروز ارتش به معنی واقعی کلمه عزیز است. مسئولین کشور شماها را دوست دارند. قدرتان را می‌دانند. امام (ره) همان‌طور که الآن ایشان اشاره‌کرده‌اند، دیدید سال‌ها گذشته یکی از آخرین صادرات ذهن ایشان همان پیامی بود که به ارتش دادند که چه پیام محبت‌آمیز و احترام‌آمیزی بود. 

1398/7/20 11:18:16 12 0

فرماندهان صدام (84)


گفتیم که نیروی هوایی عراق تاب مقاومت در برابر نیروی هوایی آمریکا را ندارد و نمی‌تواند بر آن فائق آید. نسبت توان رزم عراقی‌ها به آمریکایی‌ها تقریبا ۱ به ۵۰ بود. در حالی که به‌طور متعارف نباید با دشمنی که توانش بیش از یک یا دو برابر توان شماست بجنگید. اما صدام گفت: "خير، یافته‌های این مطالعه را تغییر دهید و به‌جای تکیه‌بر این آمار و ارقام، بر شجاعت خود تکیه کنید." سپس بر روی همه صفحات گزارش خط بطلان کشید. صدام معمولا می‌گفت: "هر سرباز عراقی با ده آمریکایی برابری می‌کند."

1398/7/20 11:13:10 24 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015