• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

تجزیه و تحلیل شهید صیاد از عملیات رمضان


عملیات رمضان که در 22 تیر 1361 و حدود 50 روز پس از فتح خرمشهر توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به اجرا در آمد، اولین عملیات در راستای تحقق راهبرد تعقیب و تنبیه متجاوز بود. نظر بر آن بود که به  مناسبت سالروز اجرای این عملیات، طی مقاله ای به تشریح و تبیین آن بپردازیم، اما به هنگام مطالعه سوابق این عملیات دریافتیم؛ هر آن چه را که می توان در مورد این عملیات دانست، عمدتاً در بیانات شهید صیاد، فرمانده اصلی میادین نبرد ایران و عراق تا آن دوره، می توان یافت، لذا بر آن شدیم تا بیانات این شهید بزرگوار را که در کتاب، ناگفته های جنگ به قلم احمد دهقان، نشر حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، گرد آوری شده است، عینا تقدیم مخاطبان ارجمند نماییم.

1395/4/20 11:55:58 1806 0

عملیات فتح المبین از زبان اميرسرتيپ 2 خلبان غلام رضا صفائي نژاد (انتشار مجدد)


عمليات فتح المبين در شرايطي براي هوانيروز پيش آمد كه اين يكان در مقطعي از زمان خاص خود كه عمليات ها به صورت «بكاو و بكش» انجام مي شد، در جايگاه دومين عمليات نظام مند قرار گرفته بود. 

1394/12/29 7:55:6 2192 0

به مناسبت 2فروردین سالگرد عملیات فتح المبین


مقدمه ای بر عملیات فتح المبین                                                          سرتیپ سید ناصر حسینی- سرهنگ علی سجادی انصاری
مقدمه:
سنّت حسنه ای است که در سالروز هر یک از عملیات های بزرگ وافتخار آفرین دفاع مقدس کارشناسان وصاحب نظران نظامی به آنها می پردازند واز جنبه های مختلف این عملیات ها را مورد بررسی وارزیابی قرار می دهند.

1393/12/27 1666 0

عملیات پدافندی چزابه(انتشار مجدد)


به مناسبت سالروز عملیات پدافندی چزابه 1360/11/17

پس از انجام عملیات موفق طرق القدس و آزادسازی منطقه بستان توسط ایران، نیروهای عراقی با انجام یک عقب نشینی حساب شده و منطقی و ماهرانه به جنوب نهر نیسان نقل مکان نموده و ضمن حفظ باقی مانده نیروهای خودشان، فرصت ادامه حمله را از نیروهای ایرانی گرفتند. ولی از دست دادن بستان 15 ماه پس از شروع تجاوز عراق به ایران برای نیروهای عراقی بسیار سخت و تحمل آن دشوار بود.

 

1393/11/15 7824 0

به مناسبت سالروز عملیات بازی دراز - 2 اردیبهشت 1360 (انتشار مجدد)


وضعیت منطقه عملیات

مجموعه ارتفاعات صعب العبور بازی دراز که دارای شیب‌های تند و بریدگی‌ها و پیچیدگی های ممتد در همه جهات است، یکی از موانع عمده برای هر نوع حرکات یگان های نظامی به شمار می رود.

 

1393/2/1 2779 0

به مناسبت دوم فروردین سالروز عملیات فتح المبین(کربلای 2)(انتشار مجدد)


عملیات فتح المبین که با شرکت نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، نیروهای بسیج مردمی ، جهاد سازندگی و پشتیبانی نیروی هوایی از تاریخ دوم فروردین 1361 به مدت هشت روز در منطقه عمومی دزفول- شوش انجام پذیرفت .

1393/1/3 1774 2

به مناسبت دوم فروردین سالروز عملیات آفندی فتح المبین


عملیات آفندی فتح المبین (طرح عملیاتی کربلا2)
پس از دو عملیات موفقیت آمیز ثامن الائمه (ع) ـ شکست حصر آبادان ـ در تاریخ 1360/7/5 و طریق القدس ـ آزاد سازی بستان و مناطق غرب سوسنگرد ـ در تاریخ 1360/9/8، عملیات فتح المبین در تاریخ 2 فروردین ماه 1361 در جبهۀ شمالی خوزستان و غرب رودخانۀ کرخه ـ منطقۀ عمومی دزفول و شوش ـ به مرحلۀ اجرا در آمد.
این در حالی بود که پس از گذشت 18 ماه از آغاز جنگ بین عراق و ایران و انجام دهها عملیات کوچک و بزرگ توسط طرفین، توازن قوا به سمت برتری موقعیت نیروهای ایرانی در حال تغییر بود و به همین دلیل فرماندهان ایرانی آزادسازی سریع سرزمین های اشغال شده را در طرح و برنامه خود منظور کردند.

1392/12/29 1772 0

به مناسبت 9 آذر، سالروز عملیات طریق القدس (انتشار مجدد)


 عملیات آفندی طریق القدس (طرح عملیاتی کربلا1)
در نخستین روزهای آغاز سال دوم جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، عملیات آفندی ثامن الائمه(ع) در منطقه خوزستان به منظور در هم شکستن محاصره آبادان و انهدام نیروهای دشمن در شرق کارون با موفقیت اجرا گردید. شهادت رئیس ستاد مشترک ارتش شهید سرلشکر فلاحی، وزیر دفاع شهید سرلشکر نامجو، فرمانده نیروی هوائی، شهید سرلشکر فکوری و قائم مقام سپاه پاسدارن شهید کلاهدوز ( این شهید عزیز نیز از افسران شجاع ارتشی بود که جهت سازماندهی سپاه از ارتش به سپاه رفته بود)، در هفتم مهرماه سال 1360 بعد از پیروزی بزرگ عملیات ثامن الائمه، باعث شد تا تغییراتی وسیعی در کادر فرماندهی عالی ارتش بوجود آید.

1392/9/9 2857 0

عملیات آفندی محرم (انتشار مجدد)


عملیات آفندی محرم( طرح عملیاتی کربلا 5)

به دنبال انجام عملیاتهای موفق نیمه اول سال 1361 توسط ایران و عدم موفقیت در ورود به خاک عراق در عملیات رمضان لازم بود تا فرصت پیش آمده مغتنم شمرده شود چرا که دشمن با درک قدرت آفندی نیروهای ایرانی و از دست دادن سه چهارم مناطق اشغال شده از عمده مناطق درگیر عقب نشینی نموده و در مواضع مستحکم و موقعیت مناسب تری متکی به خطوط مرزی آرایش یافته و مشغول پدافند گردید.

1392/8/8 2793 0

عملیات آفندی مسلم بن عقیل (انتشار مجدد)


 به دنبال اجرای عملیات بیت المقدس در اردیبهشت ماه 1361 توسط نیروهای ایرانی در مطنقه عملیاتی جنوب و آزادسازی خرمشهر نیروهای عراقی در 61/4/31 بخش های وسیعی از مناطق اشغالی در غرب کشور و مواضع نامناسب خود را که در ابتدای جنگ بدلیل مقاومت یگانهای حاضر در منطقه، اشغال کرده بودند، تخلیه نموده و در حاشیه داخلی نوار مرزی دو کشور در ارتفاعات مرزی نسبت به اتخاذ مواضع دفاعی مناسب و احداث استحکامات ترکیبی و متراکم شامل سیستم های پیچیده از کانال، خندق ضد تانک، خاکریز، شبکه سیم خاردار متصل به برق و انواع میادین مین اقدام نمودند.

1392/7/9 2419 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015