• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
 • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
 • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
 • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
 • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
 • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
 • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)

زنده به عشق (شرح حال شهید امیر محمد جعفر نصر اصفهانی -25)


همه سربازیم

 

 • سرباز، یگان تو بالای ارتفاعات سورن است. برو خودت را به سروان نصر فرماندهی گروهان معرفی کن.
 • چشم قربان.

انباردار به سرباز می گوید:

 • این سه گالن نفت را ببر بالای ارتفاعات.

راه صعب العبور است و هوا گرم. سرباز به سختی گالن ها را کشان کشان از سربالایی بالا می کشد. حالا رسیده است کمرکش کوه، می ایستد، نفس تازه می کند و عرق پیشانی اش را خشک می کند.

1396/11/28 10:49:24 41 0

شهید صیاد در کلام یاران(23)


گفت من دبیر دبیرستان­های تهران بودم، دانش­آموزان من را مثل بت می­پرستیدند و دوست داشتند و خیلی به من علاقه داشتند، ولی می­بینم شهید صیاد محبوبیت­اش از من خیلی بیشتر است. همه میگویند صیاد، صیاد؟! من می­خواهم بروم و حاج خانم ایشان را درون مسجد پیدا کنم و از او بپرسم که ایشان کی بوده و چه کار کرده که این­طور محبوب دل­ها شده است.

1396/11/2 10:40:36 256 0

سخنرانی امیر سرتیپ آراسته به مناسبت اربعین  در جمع کارکنان هیئت معارف جنگ سپهبد شهید صیاد شیرازی، آبان 1396 (بخش دوم)


شهید صیاد چرا این جا را هیئت معارف جنگ نام نهاده؟

در جلسه قبل شورای سیاست گذاری، عزیزی صحبت کرد که معارف جنگ، هیئت هست، ولی دلیلی ندارد که ما ساختار سازمانی نداشته باشیم. اینجا، هیئت هست ولی دلیلی ندارد که وظایفمان مشخص نباشد. حرف کاملاً متینی بود. داخل همان جلسه صحبت شد که هیئت برای چی؟! عنوانی که در تاریخ نظامی و عناوین ارتشی سابقه نداشته است. فقط در ساختار جماعت‌های ‌آیینی حسینی سابقه داشته و دارد. من، آنجا یکی دو عنوان گفتم ولی برای اینکه ضبط وثبت بشود، برداشت های خودم را از کلمه هیئت برای شما می گویم. تصورم براین است که با شناختی که از شهید صیاد داشتیم که چرا شهید صیاد اسم اینجا را نگذاشت موسسه، یعنی اسم غیر نظامی بگذارد چون مستقل است دیگر. بگذارد سازمان، بنیاد، پژ.هشگاه، پژوهشکده. می توانست اسم نظامی بگذارد که عناوین نظامی زیادی داریم مثل دفتر تحقیقات ولی چرا گذاشت هیئت؟

1396/10/13 10:48:8 247 0

نماز در آینه خاطرات رزمندگان


 1. موش وقت شناس

 سرهنگ ابراهيم غفاري

دراواخر سال 1360 همراه باگردان داوطلب بلال از هوانيروز اصفهان  به منطقه عملياتي جنوب اعزام شدم. اوايل شب بود كه هواپيماي حامل ما در فرودگاه اهواز به زمين نشست.

هوا ابري بود و رگبار ملايم باران فضاي شهر و حومه اهواز را طراوتي خاصّ و دلپذير بخشيده بود. از فرودگاه به سوسنگرد و بُستان واز آن جا جهت مأموريت پدافندي به خط مقدم تنگه  چزابه (كه به تازگي به تصرف رزمندگان ارتش اسلام درآمده بود ) اعزام شديم .

1396/9/21 11:40:27 361 0

خلبانان(30)


تسليم

سرهنگ خلبان حسين حاج وكيلي 

   در مرحله سوم عمليات فتح‌المبين، سرهنگ علي صيّادشيرازي از ما خواستند كه پروازي درمنطقه چنانه ـ دوسلك داشته باشيم و با بالگردهاي عراقي كه در آنجا براي نيروهاي ما ايجاد مزاحمت مي‌كنند مقابله كنيم.

   وقتي به منطقه مورد نظر رسيديم، معلوم شد كه يك گردان عراقي در محاصرة نيروهاي ما قراردارد و دو فروند بالگرد عراقي براي كمك آنها آمده‌اند.

1396/9/20 10:43:14 356 0

تیپ37 در فتح المبین


بخش هفدهم و پایانی

دستاوردهاي عمليات غرور آفرين فتح المبين

- آزادسازي 2200 كيلومتر مربع از سرزمين‌هاي اشغالي در غرب رودخانه كرخه تا شرق رودخانه دويرج شامل تپه‌هاي ابوصليبي خات، علي گره زد، شاوريه، دشت عباس، رشته ارتفاعات تينه با معابر حساس آن( عين خوش، ابوغريب و دوسلك)، تنگ رقابيه و تعداد زيادي روستاهاي غرب كرخه

1396/9/12 11:0:1 388 0

پسرم از جنگ متنفر باش (16)


انگار متولد خرمشهر هستم (بخش دوم)

دریادار دوم عیسی حسینی بای

در نزدیکی شلمچه به یک آبادی رسیدیم. بعد از جستجو مشخص شد که عراقی ها تا این آبادی پیشروی کرده اند. به خودمان جرأت دادیم و جلوتر رفتیم، ناباورانه در میان نخلستان، عراقی ها را دیدیم که تور والیبال نصب کرده بودند. معلوم شد که پاسگاه های مرزی سقوط کرده اند.

پس از دیدن این صحنه خودمان را داخل کانال آب انداختیم و به عقب برگشتیم. عراقی ها با تجهیزات سنگین در حال عبور از جاده بودند و قصد تصرف پادگان دژ را داشتند.

نیرو های عراقی غروب آن روز در حال جابجایی بودند که شب بر اساس اطلاعات کسب شده با تعداد 80 نفر داوطلب با سلاح هایی از قبیل بازوکا، ژ3 و نارنجک انداز که تازه با هواپیمایی C-130 به اهواز آورده بودند، به طرف مواضع عراقی ها کمین کردیم.

1396/8/30 11:20:14 334 0

تیپ37 در عملیات فتح المبین


خلبان بالگرد در مسيررفت و برگشت ما با مهارتي خاص بطور   سينه مال و در ارتفاع بسيار كمي از سطح زمين پرواز مي‌كرد. با مشاهده زمين از پنجره بالگرد مسيري را كه تيپ37 زرهي بايد طي مي‌كرد تا به قرارگاه فرماندهي قدس تغيير مكان دهد، برايم قابل شناسايي بود. عزيمت تيپ37 زرهي از اين مسير به قرارگاه قدس حداقل 24 ساعت به طول مي‌انجاميد، چرا‌كه گردان هاي تانك و مكانيزه از پل بالارود تا محل ماموريت بايد تانك ها بر روي شني حركت مي‌كردند.

1396/8/17 10:25:23 250 0

خاطرات سرتیپ دوم غلام‌حسین دربندی(41)


سرباز هاکوپیان گفت: «من می دانم که شهید خواهم شد؛ پس مرا همین جا زمین بگذارید و بروید؛ فقط یک آر.پی.جی به من بدهید تا مدتی جلوی تانک های عراقی را بگیرم و شما بتوانید از روخانه عبور کنید.»

من گفتم: «امکان ندارد! به هر صورت که شده، تو را به عقب می بریم.»

1396/8/16 11:38:5 224 0

سرباز و خاطرات دفاع مقدس100


بيماري واگيردار

ستوانيار هاشم‌زاده از فرماندهان گروهان ما در غرب كشور بود كه در هر موقعيتي كه پيش مي‌آمد، نكات آموزشي فراواني به ما مي‌آموخت. او حتي بعد از اشتباهات ما به جاي توبيخ به دلايل بروز آن اشتباه و راههاي پيشگيري آن اشاره مي‌كرد و دوست داشت اشتباهات به واسطه ارائه آموزش‌هاي مناسب تكرار نشود، نه با تهديد و تنبيه سرباز خاطي. به دليل همين برخورد صميمي‌اش هم هميشه مورد علاقه و احترام سربازان بود.

 

1396/7/16 11:16:7 278 0
4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015