• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

پیشگامان صنعت رادار در ایران


پیش از اینکه ساخت رادار شناسایی دوم و آنتن به پایان برسد، تیمسار غلامی بزرگوار از پدافند هوایی تشریف بردند و مجتمع فنی سپهر از شور و شوق افتاد و آن پشتیبانی قوی را از دست داد. از نظر مالی هم مثل گذشته نبود، نه تنها بنده، بلکه سایر همکاران هم اندک اندک بازنشسته شدند و رفتند.

به قول استاد سایه:

همه مرغان هم آواز پراکنده شدند                   وای از این باد خزانی که زده بر چمنم

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای

آنتن ANTENNA

مسائل و مشکلاتی که در مسیر توسعه این صنعت از جنگ جهانی دوم تاکنون در این راستا به وجود آمده ­بود، در سطح جهانی رفع شده ­بود و به مد (S) رسیده بودند، اما در این دو ساختار اولیه رادار شناسایی، هنوز مشکلاتی همانند گاربل، فروت، همپوشانی، تفکیک­پذیری دقیق و کمتری در برد و زاویه، شناسایی بیش از یک هدف (در کل سیستم‌های شناسایی پدافند هوایی در یک لحظه فقط یک هدف قابل شناسایی بود)، برگشتی سیگنال­های ارسالی و دریافتی و بسیاری مشکلات دیگر همچنان در مسیر توسعه و طراحی و ساخت را داشتیم و برای رسیدن به سیستمی مجهز به مد (S) کار با شوق و پشتکاری بی­سابقه شروع شد. برای رسیدن به این مهم، ساخت آنتنی که در این زمینه کارآمد باشد، الزامی بود. لذا ساخت آنتن شروع شد. چهار نوع آنتن رادار شناسایی در پدافند هوایی بالای آنتن­های رادار مادر نصب بودند.

الف­- آنتن­های A/UPX-23 که بالای آنتن­های رادار FPS-100 نصب بود، که به صورت تک بیم و از ساختارهای 1960-1955 بودند، بسیار قدیمی و نسبت به تکنولوژی روز دنیا ناکارآمد بودند.

ب­- آنتن­های UPX-23 که بالای آنتن­های ADS-4 نصب بودند، مجهز به تکنیک مجموع تفاضلی بودند، ولی از آنجایی که همواره مشکلاتی در سیستم تفکیک‌کننده خروجی­های مجموع تفاضلی و روتوری آنها داشت، اکثراً از آنتن مجموع استفاده می‌شد و بس.

ج­- آنتن­های UPX-23 که بالای رادارهای GPS-11 نصب بودند، باز هم تکنیک مجموع تفاضلی در ساختار این آنتن­ها رعایت شده بود و بهتر از آنتن­هایی بود که در رادار  ADS-4 به کار برده می‌شد.

د- آنتن­های رادار شناسایی TPX46 که بالای رادارهای هاگ نصب بودند و از نظر عملکرد فنی و توان عملیاتی نسبت به سایر آنتن­های رادار شناسایی کارآمدتر و تقریباً از نظر دانش و تکنولوژی بروز بودند؛ لذا تصمیم گرفته شد آنتنی ساخته شود که توان کاری و عملیاتی را تا مرز مد (S) داشته باشد.

با مطالعات دقیقی که روی آنتن رادار شناسایی هاگ انجام شد، آنتن جدید پس از حدود هشت ماه ساخته شد (تقریباً به صورت مهندسی معکوس)، اما واحد کنترل آنتن و پدستال و سایر زیرمجموعه­ها از اول تا به آخر طراحی و ساختاری جدید بودند. به جای موتور که در ساختار اصلی DCMOTOR بود، در اینجا از STEPE MOTOR استفاده شد، مدارات و بردهای کنترل و درایورها همگی آی­سی ترانزیستوری و ساخت جدید بودند. در این ساختار دو هدف مورد نظر بود: اول اینکه آنتنی با توانمندی روز و بالا ساخته شود، دوم اینکه این آنتن دو مد کاری داشته باشد، یعنی هم بالای رادار ما­در نصب و عملیاتی شود و هم بدون وابستگی به رادار مادر بتواند از نظر چرخش و دور هماهنگ با رادار مادر یا بدون رادار مادر به کار خود ادامه بدهد.

پیش از اینکه ساخت رادار شناسایی دوم و آنتن به پایان برسد، تیمسار غلامی بزرگوار از پدافند هوایی تشریف بردند و مجتمع فنی سپهر از شور و شوق افتاد و آن پشتیبانی قوی را از دست داد. از نظر مالی هم مثل گذشته نبود، نه تنها بنده، بلکه سایر همکاران هم اندک اندک بازنشسته شدند و رفتند.

به قول استاد سایه:

همه مرغان هم آواز پراکنده شدند                   وای از این باد خزانی که زده بر چمنم

 حدوداً دو سال از این زمان گذشت. بنده در صنایع تجاری و کارخانه­های تولید ظروف یک بار مصرف مدیر فنی بودم و از تهران تا کاشان چند کارخانه را سرپرستی و مدیریت می‌کردم و درآمد خوبی هم داشتم و طی این دو سال توانستم از مستأجری نجات پیدا کنم و سرپناهی برای خانواده خود فراهم کنم، اما حقیقتاً نگاهم به پشت سرم بود و اینکه مسئله و مشکلات IFF چه شد و به کجا رسید، تا اینکه روزی یکی از دوستان مجتمع سپهر به بنده تلفن کردند و گفتند تیمسار غلامی شما را احضار فرمودند، کجایی­؟ سریع خدمت ایشان رسیدم و متوجه شدم که سیستم رادار هاگ را به صورت دیجیتالی بهینه­سازی می‌کنند و به رادار شناسایی نیاز دارند.

از اینکه فضایی پیش آمده بود که کار نیمه­تمام رادار شناسایی را به اتمام برسانم، به وجد آمده بودم، مدیریت فنی کارخانه­ها و... را رها و کار ساخت IFF هاگ را شروع کردم.

از آنجایی که بنا بر کار تخصصیم با منابع علمی مختلفی در زمینه صنایع نظامی در کل کشور آشنایی داشتم، با همکاری یکی از بهترین آنها کار شروع و تصمیم گرفته شد رادار شناسایی ساخته شود، که نه تنها توان کاری و عملیاتی بر روی رادار هاگ را داشته باشد، بلکه در صورت تقاضا و درخواست، قابلیت ارتقاء و دستیابی به مد ملّی و مد (S) را هم داشته باشد. سیستم رادار شناسایی که در مجتمع سپهر ساخته شده بود، بر روی رادارهای اخطار اولیه نصب شدند، اما رادار شناسایی که می­بایستی بر روی رادار هاگ نصب شود، می­بایستی در زمینه­های تفکیک­پذیری و دقت در برد و زاویه بسیار دقیق­تر و مشکلات گاربل، فروت و همپوشانی و... را نداشته باشد و نیازمند آنتن­های مجموع، تفاضلی و مونوپالس بود. با تیم مربوطه که بیشتر بچه‌های نرم‌افزار بودند، کار را شروع کردیم. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، شاید بیش از صدبار با بکارگیری قطعات و برنامه­های بهتر کار را بهتر و بهتر انجام دادیم تا  بعد از حدود یک سال به آنچه که باید برسیم رسیدیم. از Sleep Ring فلزی گرفته که اولین بار فلزی ساختیم بعد جیوه­ای شد، تا تعویض بسیاری از بردها و قطعات ساخته شده.

مشکل‌ترین و وقت­گیرترین کار برنامه نرم­افزاری سیستم بود. اولین مرتبه به زبان C++ نوشته شد که نتیجه مطلوبی حاصل نشد و در نهایت، با زبان برنامه­ای LABVIEW & C++ نتیجه بسیار مطلوبی به دست آمد. پس از تحمل مرارت و سختی­ها در مورد بروز مشکلات حاصله و رفع آنها و بالا و پائین رفتن از یک دکل مرتفع، در نهایت اشکالات برطرف شد و آنتن مجموع تفاضلی منوپالس ساخته شد. ریدوم، یا همان پوشش مخصوص رفلکتور آنتن، برای چندمین بار ساخته شد و پس از تست در دانشگاه خواجه نصیر و اطمینان از استاندارد بودن، تمامی زیرسیستم‌ها تجمیع و پس از چندین بار تست­های آزمایشگاهی و میدانی و ارزیابی، نتایج حاصله بسیار عالی و مورد پذیرش عملیات رادار قرار گرفت و پس از یک سال و اندی تعداد پنج دستگاه سامانه IFF کامل ساخته و تحویل داده شد.

در حال حاضر، ساخت رادار شناسایی در سطح MLAT، MK12، MK10 و راه‌اندازی مد ملّی (همانند کشورهای پیمان ناتو)، شبکه کردن کل رادار شناسایی و ارسال اطلاعات به هر مرکز کنترل ترافیک و یا کاری، فرمانده مسئول، دفترکار، در زمان REAL TIME، ذخیره اطلاعات و­... توان علمی بسیار بالایی در کشورمان وجود دارد.

شایان ذکر است که پایه­گذار اولیه این صنعت مجتمع فنی سپهر بود، که با مدیریت و رهنمودهای ارزشمند و پشتیبانی تیمسار بزرگوار غلامی از تکنولوژی بسیار قدیمی و ناکارآمد لامپی به پیشرفته­ترین سیستم‌های شناسایی روز جهان رسیدیم. این موفقیت را به این بزرگوار تبریک می­گوییم، به امید موفقیت و پیشرفت هرچه بیشتر.

 

منبع: پیشگامان صنعت رادار در ایران، غلامی، براتعلی، 1397، ایران سبز، تهران

1398/8/14 10:11:33 538 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
پیش از اینکه ساخت رادار شناسایی دوم و آنتن به پایان برسد، تیمسار غلامی بزرگوار از پدافند هوایی تشریف بردند و مجتمع فنی سپهر از شور و شوق افتاد و آن پشتیبانی قوی را از دست داد. از نظر مالی هم مثل گذشته نبود، نه تنها بنده، بلکه سایر همکاران هم اندک اندک بازنشسته شدند و رفتند. به قول استاد سایه: همه مرغان هم آواز پراکنده شدند وای از این باد خزانی که زده بر چمنم
نظرات ارسالی
نظر شما


Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015