• ارتش کلمه ی طیبه است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • ارتش جمهوری اسلامی ايران تنها ارتشی است كه در خدمت مردم و منافع ملی است و اعتقادات و احساسات بدنه و فرماندهان آن نيز همانند آحاد مردم است. (فرمانده معظم كل قوا)
  • اساس استقلال مملكت بر ارتش است؛ بر نيروهاى زمينى و هوايى ودریائی است؛ لكن ارتشى كه متكى به ملت باشد. (امام خميني-ره)
  • وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهدِیَّنَهُم سُبُلَنَا وَ اِنَّ اللهَ لَمَعَ المُحُسِنِینَ (قرآن کریم، سوره مبارکه عنکبوت، آیه شریفه 69)
  • ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. (امام خمینی - ره)
  • چرائی های جنگ تحمیلی و پاسخ به پرسشهای شما در خصوص دفاع مقدس در قسمت پرسش از شما، پاسخ از ما.
  • ارتش ما پشتوانه ملت ماست؛ ارتش ما ضامن استقلال كشور ماست. (امام خميني-ره)
  • «رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید»، جملۀ منتخب مردم از بیانات سال94 مقام معظم رهبری(ایسنا)
  • 29 فروردین روز ارتش و سالروز حماسه آفرینی های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گرامی باد.
ارتش و دفاع مقدس از دیدگاه ولایت
صوت و تصویر
قطعنامه ها
کتاب آموزش معارف جنگ
آمار بازدید

عبور از دیوار مرگ (17)


شیرمردان گردان تکاور با اجرای موفقیت‌آمیز مأموریت تصرف دیوار مرگ علاوه بر تغییر در روحیه خود، باعث موجی از افتخارات و غرور در نیروهای لشکر77 ثامن‌الائمه مشهد شدند و عملاً نشان دادند که با حفظ آمادگی رزمی و با بهره‌گیری از تجارب فرماندهان و مسئولان، پیروزی نهایی را برای امت شهیدپرور به ارمغان خواهند آورد و می‌توانند برای ارتش جمهوری اسلامی ایران و لشکر77 مشهد که همیشه در پناه و سایه امام رضا (ع) می‌باشد پیروزی و افتخار کسب کنند.

دفاع مقدس، جنگ تحمیلی، معارف جنگ، شهید صیاد شیرازی، شهدای جنگ تحمیلی، امام خامنه ای،دفاع مقدس، جنگ تحمیلی ، ارتش جمهوری اسلامی ایران، خاطرات دفاع مقدس

2-گزارش نهائي

گردان تکاور با لباس‌های نو و مرتب و کلیه تجهیزات برابر سازمان رأس ساعت 0730 در میدان صبحگاه گردان حاضر شدند و رؤسای ارکان (رکن1 و 2 و 3 و 4) شروع به بازدید گروهان‌ها و گرفتن آمار و اطلاعات دقیق مربوط به خود شدند و تا ساعت 0800 صبح کلیه اطلاعات جمع‌آوری شده در یک لیست کلی به من تحویل داده شد. خبرنگاران، عکاسان و ماشین صدا و سیمای مرکز خوزستان همگی در پشت جایگاه حاضر بودند. رأس ساعت 0800 صبح فرمانده محترم قرارگاه جنوب نزاجا، فرمانده محترم لشکر، ریاست محترم عقیدتی ـ سیاسی لشکر و هیئت همراه وارد میدان صبحگاه گردان تکاور شدند.

به عنوان فرمانده میدان گزارش نظامی دادم که گردان تکاور لشکر ثامن‌الائمه مشهد با دادن 2 شهید و 15 مجروح، عملیات دیوار مرگ را با موفقیت انجام داد و پس از انهدام پاسدار رزمی تیپ‌ 86 کماندو و وارد کردن تلفات سنگيني به تیپ‌های 51 و 66 پیاده دشمن و گرفتن اسیر و غنائم بنا به دستور هدف را ترک و به محل استقرار خود مراجعت و اکنون آماده بازدید می‌باشد.

صدای من در بلندگوهای مستقر در میدان صبحگاه پخش می‌شد و وقتی گزارش پایان یافت ناگهان صدای تکبیر گردان تکاور زمین منطقه را لرزاند.

فرماندهان و مسئولین پس از گزارش، بنده و دیگر رزمندگان حاضر در میدان را با خوشحالی در آغوش می‌گرفتند و ضمن تبریک و خسته نباشید از سربازان، درجه‌داران و افسران سوالاتی می‌کردند و اطلاعات خود را تکمیل و با دادن هدایا آن‌ها را مورد تفقد قرار می‌دادند.

من در کنار فرمانده محترم لشکر بودم که ایشان از یکی از فرماندهان گروهان سوال فرمودند در هنگام عملیات چه دیدید و چه وضعیتی داشتید؟ او پاسخ داد دقیقاً همان شناسایی‌ها و همان تمرینات روی زمین مشابه در روی زمین و هدف وجود داشت و هیچ تفاوتی با کروکی قبل از عملیات نداشت.

چون همان‌طور که قبلاً گفته شد داود 24 ساعت قبل از شروع عملیات گشتی رزمی تمام فرماندهان گردان تا رده دسته را به دیدگاه حسین در خط مقدم برده بود و از آن‌ها خواسته بود ضمن تشریح کاری که می‌خواهند بکنند هدف‌هایشان را نیز نشان بدهند و مسیر حرکت خود را در روی زمین با دوربین نشان دهند و وقتی مطمئن شد که آن‌ها مأموریت را کاملاً درک کرده و هدف را دقیقاً می‌شناسند، تصمیم به اجرای عملیات گرفت.

3-تقدير از رزمندگان تكاور

رادیو تلویزیون مرکز خوزستان پس از فیلمبرداری و مصاحبه با سربازان، درجه‌داران و افسران و مصاحبه اختصاصی با فرمانده گردان (سرهنگ2 حسین انصاری) ساعت 2 بعدازظهر همان روز در سراسر ایران این عملیات غرورآفرین را که پس از مدت‌ها سکوت جبهه را شکسته بود به زیبایی به نمایش گذاشت و تا مدت‌ها رسانه‌ها، مصاحبه‌ها و تصاویر گردان تکاور را چاپ می‌کردند.

بازدید گردان تکاور تا ساعت 1000 صبح ادامه داشت. در ساعت 10 ابتدا فرمانده محترم لشکر با بیان خلاصه‌ای از مأموریت، طرح‌ریزی، شناسایی، آموزش، روحیه، تجهیزات و چگونگی اجرای عملیات، بویژه برای اطلاع خبرنگاران و تاریخ‌نویسان از عملکرد شجاعانه و جسورانه تک‌تک افراد گردان تکاور به‌ویژه شهید قهوه‌چی و فرمانده گردان تکاور که در لحظه بحرانی نقش فرماندهی و تصمیم نهایی را چگونه و به چه زیبایی به نمایش گذاشت تقدیر کرد و فرمودند درخصوص پاداش کلیه نفرات گردان در کمیسیونی که با حضور مسئولان ذی‌ربط در لشکر تشکیل می‌شود تصمیم‌گیری خواهد شد. پس از ایشان ریاست محترم عقیدتی ـ سیاسی لشکر77 مشهد پشت تریبون رفتند و فرمودند خداوند کسانی که در راهش می‌جنگند پیروزی می‌دهد و بایستی در راه پیروزی ثابت قدم باشیم و تلاش کنیم از امکانات، عقل و خرد خود به‌خوبی بهره‌گیری کنیم و آن وقت به خدا توکل کنیم. «ان تنصر الله ینصرکم و یثبت اقدامکم» و سپس اضافه کرد خداوند آن‌هایی را که در راهش می‌جنگند دوست دارد و به آن‌ها کمک می‌کند و ضمن بیان کمک‌هایی که عقیدتی ـ سیاسی در راه ارتقاء روحیه و سلامتی جسم سربازان و نیروها داشت از تعهد و شجاعت سربازان رشید اسلام قدردانی کرد.

پس از سخنان ریاست محترم عقیدتی ـ سیاسی لشکر، فرمانده محترم لشکر اجازه فرمودند، گردان برای استراحت و تحویل تجهیزات به سنگرها و چادرها بروند و من در معیت ایشان و دیگر مسئولان به لشکر رفتم تا پس از هماهنگی‌های لازم در خصوص چگونگی اعزام به مرخصی سربازان تصمیم‌گیری شود.

در کمیسیونی که در سطح لشکر تشکیل شد، مقرر گردید ابتدا 50% گردان به مدت 10 روز و 50% بعدی پس از مراجعت آن‌ها به مدت 10 روز به مرخصی اعزام شوند. علت آن، رعایت اقدامات تأمینی بود و این‌که احتمال نفوذ و یا اقدام منافقین در سطح منطقه و لشکر وجود داشت.

درخصوص تقدیر از فرماندهان و مسئولانی که در این عملیات عملکرد خوبی داشتند، کمیسیونی با حضور فرمانده محترم لشکر، ریاست محترم عقیدتی ـ سیاسی لشکر و دیگر مسئولان و بنده تشکیل شد و از کسانی که در این عملیات خالصانه و متعهدانه تلاش کرده و اهداف خود را تصرف و تأمین نموده بودند به شایستگی قدردانی و برای آن‌ها ارشدیت و حتی درجه درخواست گردید. فقط به یکی از فرماندهان که در ورود به میدان مین تعلل کرده بود، علاوه بر عذرخواهی از کلیه فرماندهان و مسئولان در سطح گردان، به بهانه پیروزی بسیار خوب گردان تکاور تذکر شفاهی داده شد.

4-سخن پاياني

 شیرمردان گردان تکاور با اجرای موفقیت‌آمیز مأموریت تصرف دیوار مرگ علاوه بر تغییر در روحیه خود، باعث موجی از افتخارات و غرور در نیروهای لشکر77 ثامن‌الائمه مشهد شدند و عملاً نشان دادند که با حفظ آمادگی رزمی و با بهره‌گیری از تجارب فرماندهان و مسئولان، پیروزی نهایی را برای امت شهیدپرور به ارمغان خواهند آورد و می‌توانند برای ارتش جمهوری اسلامی ایران و لشکر77 مشهد که همیشه در پناه و سایه امام رضا (ع) می‌باشد پیروزی و افتخار کسب کنند.

موفقیت عملیات دیوار مرگ برای نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ارزش فوق‌العاده‌ای داشت. زیرا گردان‌های تکاور سایر لشکرهای نزاجا نیز با دیدن و شنیدن اخبار موفقیت گردان تکاور770 مشهد روحیه خوبی گرفتند و نزاجا با طراحی چند عملیات گشتی رزمی آن‌ها را مورد آزمایش و محک جدی قرار داد. نیروی زمینی پس از چند ماه، گردان‌های تکاور لشکرهای مستقر در قرارگاه‌های جنوب، غرب، شمال‌غرب را در قالب تیپ‌های تکاور در هر قرارگاه، یک تیپ سازماندهی و به عنوان مشت آهنین نزاجا در سازمان رزم قرارگاه‌ها منظور کرد. بنده در اجرای اوامر فرماندهی محترم وقت نزاجا جناب سرهنگ حسین حسنی‌سعدی، معاون هماهنگ‌کننده فعلي ستاد کل نیروهای مسلح با درجه سرلشکری، به عنوان فرمانده تیپ45 تکاور منصوب و در منطقه شوش استان خوزستان استقرار یافتیم که انشاءالله عملیات انجام ‌شده با تیپ 45 تکاور را در آینده تقدیم خواهم کرد.

 منبع: عبور از دیوار مرگ، سرتیپ2 پیاده ستاد حسین انصاری ، 1394، ایران سبز، تهران

1398/8/13 10:57:10 386 0
قسمت ارائه دهنده: مدیریت تولید محتوا
تویضیحات در موتور جستجو
شیرمردان گردان تکاور با اجرای موفقیت‌آمیز مأموریت تصرف دیوار مرگ علاوه بر تغییر در روحیه خود، باعث موجی از افتخارات و غرور در نیروهای لشکر77 ثامن‌الائمه مشهد شدند و عملاً نشان دادند که با حفظ آمادگی رزمی و با بهره‌گیری از تجارب فرماندهان و مسئولان، پیروزی نهایی را برای امت شهیدپرور به ارمغان خواهند آورد و می‌توانند برای ارتش جمهوری اسلامی ایران و لشکر77 مشهد که همیشه در پناه و سایه امام رضا (ع) می‌باشد پیروزی و افتخار کسب کنند.
نظرات ارسالی
نظر شما






Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 


4
>
تهران انتهای اتوبان ارتش خیابان برادران شهید شاهمرادی صندق پستی: 554-19575 - کدپستی: 1676653517
02122979698
Info@maarefjang.ir
پیام کوتاه هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی
300040004620
نرم افزار اندروید هیئت معارف جنگ
در این نرم افزار در بخش معارف جنگ عملیاتهای دوران دفاع مقدس همراه با نقشه هر عملیات و به تفکیک از سال اول تا سال هشتم جنگ قابل مشاهده می باشد.
هیئت معارف جنگ را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
کلیه حقوق قانونی این سایت متعلق به هیئت معارف جنگ شهید سپهبد علی صیاد شیرازی بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.

انتشار مقالات و مطالب در این پایگاه به منزله تائید تمام و کمال آنها نبوده، بلکه مطالب منعکس کننده نظرات نویسندگان آنها می باشد.

maarefjang @ 2015